وضعیت زنان در آخرالزمان
رسول خدا(ص) می‌فرمایند: «قیامت برپا نمی‌شود، مگر اینکه برای پنجاه زن یک سرپرست باشد.» در حدیث دیگری می‌فرمایند: «زمانی فرا رسد که پنجاه زن با یک مرد رو به رو شده، یکی می‌گوید: ای بنده خدا مرا بخر و دیگری می‌گوید به من پناه ده.»
جامعه پیش از ظهور، جامعه‌ای مملوّ از فساد و بی‌بند و‌ باری‌های اخلاقی است، کردارهای حیوانی گروهی انسان‌نما، آن‌چنان فراگیر می‌شود که حالت عادّی به خود می‌گیرد. روایاتی که این وضع اخلاقی پیش از ظهور را بیان نموده‌اند، بسیار زیاد است.محمّد بن مسلم می‌گوید: به امام باقر(ع) عرض کردم: قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد؟ امام(ع) فرمودند: «آنگاه که مردها خود را شبیه زنان نمایند و زن‌ها شبیه مردان شوند، آنگاه که مردان به مردان اکتفا کنند و زنان به زنان.»

جامعه پیش از ظهور، جامعه‌ای مملوّ از فساد و بی‌بند و‌ باری‌های اخلاقی است، کردارهای حیوانی گروهی انسان‌نما، آن‌چنان فراگیر می‌شود که حالت عادّی به خود می‌گیرد. روایاتی که این وضع اخلاقی پیش از ظهور را بیان نموده‌اند، بسیار زیاد است

یکی از مسائلی که در حکومت‌های آخرالزّمان مطرح است، بنا بر اخباری که از معصومان(ع) وارد گردیده است، سلطه و نفوذ زنان در امور سیاسی می‌باشد:

امیرمؤمنان(ع) می‌فرماید: «... و آن هنگامی است که زن‌ها مسلّط شوند، کنیزان تسلّط پیدا کنند و کودکان حکومت کنند.»۱
«هنگامی که زن‌ها بر تخت سلطنت چیره شوند و بر هر مردی چیره باشند و جز خواسته آنها عملی نگردد.»۲
امام صادق(ع) می‌فرمایند: «و زنان را می‌بینی که به‌سان مردان، مجالس (کنفرانس) راه می‌اندازند.»۳

وضعیّت اقتصادی زنان درآخرالزّمان

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بشر در آخرالزّمان با آن سخت دست به گریبان است، مسائل و مشکلات اقتصادی است. نابه‌سامانی عظیم اقتصادی در سرتاسر جهان به وقوع می‌پیوندد و زنان از این واقعه شوم، در امان نخواهند بود؛ بلکه بیشترین ضربه را آنها خواهند خورد.
امام صادق(ع) در بیان نشانه‌های ظهور می‌فرمایند: «بعضی از مردان را می‌بینی که از راه فساد زنان خود ارتزاق می‌کنند.»۴
حضرت علی(ع) در بیان نشانه‌های ظهور می‌فرمایند: «زنان در آخرالزّمان به خاطر حرص به دنیا در کسب و کار همسران خود شرکت می‌نمایند.»۵

وضعیّت اجتماعی زنان در آخرالزّمان

۱. عدم امنیّت برای زنان: از انحرافات خطرناک که جامعه پیش از ظهور به آن گرفتار می‌گردد، بی‌امنیّتی خانوادگی و ناموسی است، این مسئله آن‌چنان فراگیر می‌شود که کمتر کسی می‌تواند یا می‌خواهد از آن جلوگیری نماید.»۶
حضرت علی(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «سفیانی در حالی که نیزه‌ای در دست دارد، زنی باردار دستگیر می‌نماید و به یکی از یارانش می‌گوید: به او تعدّی نما و او سپس شکم زن را می‌درد و جنینش را بیرون می‌آورد و هیچ کس نمی‌تواند چنین وضعیّت هولناکی را تغییر دهد.»۷
۲. هبوط مسائل اخلاقی و انسانی در زنان: جامعه پیش از ظهور، جامعه‌ای مملوّ از فساد و بی‌بند و‌ باری‌های
اخلاقی است، کردارهای حیوانی گروهی انسان‌نما، آن‌چنان فراگیر می‌شود که حالت عادّی به خود می‌گیرد. روایاتی که این وضع اخلاقی پیش از ظهور را بیان نموده‌اند، بسیار زیاد است.
محمّد بن مسلم می‌گوید: به امام باقر(ع) عرض کردم: قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد؟ امام(ع) فرمودند: «آنگاه که مردها خود را شبیه زنان نمایند و زن‌ها شبیه مردان شوند، آنگاه که مردان به مردان اکتفا کنند و زنان به زنان.»۸

و در حدیثی از امام صادق(ع) است که فرمودند:
«... در آن زمان زنان را می‌بینی که از بذل خود به کفّار هیچ واهمه‌ای ندارند.»۹
امام علی(ع) می‌فرمایند: «ظاهر می‌شود در آخرالزّمان که بدترین زمان‌هاست، زنانی که در عین لباس پوشیدن لخت و عور هستند.»۱۰
۳. افزایش زنان بی‌سرپرست: در آخرالزّمان وضعیّت به گونه‌ای است که بر اثر جنگ‌های پی در پی، تعداد مردان کاهش چشمگیری می‌یابد و به همین دلیل، زنان زیادی بی‌سرپرست می‌گردند و به دنبال کسی هستند تا سرپرستی ایشان را به عهده گیرد.
رسول خدا(ص) می‌فرمایند: «قیامت برپا نمی‌شود، مگر اینکه برای پنجاه زن یک سرپرست باشد.»۱۱
و در حدیث دیگری می‌فرمایند: «زمانی فرا رسد که پنجاه زن با یک مرد رو به رو شده، یکی می‌گوید: ای بنده خدا مرا بخر و دیگری می‌گوید به من پناه ده.»۱۲
با مقایسه اخباری که در مورد زن آخرالزّمان به ما رسیده و وضعیّت کنونی زن از حیث اجتماعی و اخلاقی، بین زن امروز و زن آخرالزّمان شباهت بسیاری دیده می‌شود. امّا این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که نمی‌توان فساد اخلاقی را برای تمام زنان تعمیم داد، زیرا در آن زمان، زنان آگاه، عفیف و باایمانی نیز وجود دارند که از اوضاع بد آن زمان متأثّرند. امّا وضع عمومی به شکل دیگری است.۱۳


منبع : وبلاگ " ضد فراماسون "

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : سه شنبه 14 آذر 1391
يادبود پسري که هاروارد به او اهميت نداد!!!

توصیه می کنم که این ماجرا را رو تا اخر بخونید. خیلی جالب و اموزنده است.

خانمي با لباس کتان راه راه وشوهرش با کت وشلوار نخ نما شده خانه دوز در شهر بوستن از قطارپايين آمدند و بدونهيچ قرار قبلي راهي دفتر رييسدانشگاه هاروارد شدند. منشي فورا متوجه شد اين زوج روستاييهيچ کاري در هاروارد ندارند و احتمالا شايسته حضور در کمبريج هم نيستند

مرد به آرامي گفت: « مايل هستيم رييس راببينيم .» منشي با بيحوصلگي گفت:« ايشان تمام روز گرفتارند.» خانم جواب داد : « ما منتظر خواهيم شد. »

منشي ساعت ها آنها را ناديده گرفت و به اين اميد بود که بالاخره دلسرد شوند وپي کارشان بروند.

اما اين طور نشد. منشي خسته شد و سرانجام تصميم گرفت مزاحم رييس شود ، هرچند که اين کار نامطبوعي بود که همواره از آن اکراه داشت. وي به رييس گفت:« شايد اگرچند دقيقه اي آنان را ببينيد، بروند.»

رييس با اوقات تلخي آهي کشيد و سرتکان داد. معلوم بود شخصي با اهميت او وقت بودن با آنها را نداشت. به علاوه از اينکه لباسي کتان و راه راه وکت وشلواري خانه دوز دفترش را به هم بريزد،خوشش نمي آمد. رييس با قيافه اي عبوس و با وقار سلانه سلانه به سوي آن دو رفت.

خانم به او گفت: « ما پسري داشتيم که يک سال در هاروارد درس خواند. وي اينجا راضي بود. اماحدود يک سال پيش در حادثه اي کشته شد. شوهرم و من دوست داريم ؛ بنايي به يادبود او در دانشگاه بنا کنيم. » رييس تحت تاثير قرارنگرفته شدهبود ... ا و يکه خورده بود. با غيظ گفت:« خانم محترم ما نمي توانيم براي هرکسي که به هاروارد مي آيد و مي ميرد ، بنايي برپا کنيم.اگر اين کار را بکنيم ، اينجا مثل قبرستان مي شود .»

خانم به سرعت توضيح داد :« آه ، نه. نمي خواهيم مجسمه بسازيم. فکر کرديم بهتر باشد ساختماني به هاروارد بدهيم .» رييس لباس کتان راه راه و کت و شلوار خانه دوز آن دو را برانداز کرد و گفت: « يک ساختمان ! مي دانيد هزينه ي يک ساختمان چقدراست ؟ ارزش ساختمان هاي موجود در هاروارد هفت ونيم ميليون دلار است.»

خانم يک لحظه سکوت کرد. رييس خشنود بود. شايد حالا مي توانست ازشرشان خلاص شود.

زن رو به شوهرش کرد و آرام گفت: « آيا هزينه راه اندازي دانشگاه نيزهمين قدر است ؟پسچرا خودماندانشگاه راه نيندازيم ؟» شوهرش سر تکان داد. قيافه رييس دستخوش سر درگمي و حيرت بود. آقا و خانم" ليلاند استنفورد" بلند شدند و راهيايالت کاليفرنيا شدند ، يعني جايي کهدانشگاهي ساختند که نام آنها را برخود دارد:

دانشگاه استنفورد

يعنيدومين دانشگاهبرتردر تمام دنيا:: برچسب‌ها: هاروارد , استنفورد , دانشگاه , دانشگاه برتر ,
|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : پایبند
تاریخ : سه شنبه 14 آذر 1391
مصاحبه با معراج فرجی - رتبه ۱۵۹ - رشته حقوق-رتبه برتر کنکور انسانی

معراج فرجی / گروه انسانی

اوجگیری برای روزهای پایانی از این برههی زمانی (بهمن ماه) آغاز میشود.
معراج فرجی / رتبه‌ی 159 آزمون سراسری 89 / رشته‌ی حقوق چمران اهواز

برای داوطلبانی که تا حالا کنکور را کمتر جدی گرفتهاند، چه توصیهای دارید؟

به اعتقاد من، اوجگیری برای روزهای پایانی از این برههی زمانی آغاز میشود و با این که ماه بهمن با خود دلسردی و ناامیدی از موفقیت میآورد، ولی دوستان بدانند که این امر طبیعی و عادیست و من نوید میدهم که طالبان رتبههای سه رقمی، هنوز میتوانند رؤیای خود را تحقق بخشند و این حکم، همان مثال دو ماراتن را دارد که تا پایان خط میتوان تلاش کرد.

برخی از داوطلبان هنوز دروس نیمسال اول و برخی دروس پایه را جمعبندی نکردهاند. برای آنها چه توصیهای دارید؟

در این که دوستان تاکنون اهمال و کمکاری کردهاند، شکی نیست؛ اما هنوز وقت جبران بسیار است و باید با تأکید بیشتر روی دروس پایه، به دروس نیمسال اول هم برسند.
مهمترین عوامل موفقیت شما در کنکور، چه چیزهایی بودند؟

عوامل برای افراد میتواند نسبی باشد. عوامل موفقیت من، یکی این که انگیزهی قوی داشتم و دوم، اعتماد به نفس و توکل یعنی اینکه من میدانستم که رتبهای زیر 500 خواهم آورد؛ اما از نقش مهم خانواده در تأمین آسایش هم نباید گذشت. قابل توجه کسانی که در منزل کودک دارند! من خودم با وجود خواهر 2 سالهام که مدام شلوغ و اذیت میکرد، دست و پنجه نرم میکردم. برای این نوع دوستان، اتاق شخصی (مؤکداً درب دار!!) یا مراجعه به کتابخانه را توصیه میکنم.
در ماه بهمن، برخی از داوطلبان دچار خستگی روحی و ناامیدی میشوند؛ آیا شما به این وضعیت دچار شدید و برای غلبه بر این احساس، چه توصیهای دارید؟

کاملاً امری طبیعی و حاد است و من به داوطلبان توصیه میکنم که برای رفع خستگی، این ماه را کمتر به خود سخت بگیرند و ساعاتی را تفریح کنند، مثل فوتبال یا دیدن فیلم و سریال یا در صورت امکان، کمتر عذاب وجدان بگیرند؛ ولی همواره درس خواندن مفید (بله مفید)، فاکتور اصلی باشد.
میزان اهمیت برنامهریزی را چقدر میدانید؟ آیا بدون برنامهریزی هم میتوان موفق شد؟ چه برنامهای مناسب است؟

سؤال شما را با سؤال پاسخ میدهم. بدون نور در تاریکی، چند درصد احتمال خواهد داشت که به مقصد رسید و گم نشد؟ پس اهمیت برنامهریزی شاید برابر با اهمیت درس خواندن نباشد؛ اما کمتر هم نیست. در تصور من که نمیگنجد، کسی بدون برنامهریزی موفق شود و نوعاً امری محال است. برنامهای مناسب است که مطابق با شرایط فرد باشد. هیچ کس مثل خود فرد، دانا به حال خود نیست. اما در اوایل، کمک مشاور نیاز است تا با مبانی و اصول برنامهریزی آشنا شود (هر چند به مذاق فرد خوش نیاید)، بعد برای خود برنامهریزی کند.
برای آرامش بخشیدن و دور کردن استرس از خود در طی دوران کنکور، چه میکردید؟ چه راهکارهایی را توصیه میکنید؟

تا میتوانند، به موفقیت و پیروزی خود فکر کنند. بله،کنکور را زمین زدن، کار سختی نیست، فقط پشتش را خم کردن سخت است (مراحل عادت به مطالعه و اصول برنامهریزی جزو فاکتورهای آن است). ظهر ها بعد از غذا و نماز، استراحت مختصری در حد 25 دقیقه داشته باشند و خوب به وضع تغذیهی خود برسند و عصرانه را فراموش نکنند. هر وقت خسته شدند، به مدت 5 دقیقه روی زمین دراز بکشند و عضلهها را کمی آزاد کنند. سحرخیز بودن هم از اصول آرامشبخش و عالی است. من به شخصه از راهکارهای فوق، نتیجه گرفتم.
حضور در کلاسهای درسی پیشدانشگاهی، به چه میزان اهمیت دارد؟ آیا حضور در کلاسها الزامی است؟

اما برای رشتهی انسانی بعضی دروس اهمیت دارد، مثل زبان و عروض؛ اما برخی اهمیت کمتری دارند (بسته به استعداد شخص). به هر حال حضور در کلاس مفید و الزامی است و داوطلبان از تعطیلیها حداکثر بازدهی را ببرند، چون این فرصتهاست که سرنوشت کنکور را رقم میزنند و همین فرصتهای به ظاهر مرده، خیلی مهم هستند.
نقش مشاوره را در موفقیت در کنکور، چقدر میدانید؟ مشورت با چه افرادی میتواند مفید باشد؟

بنده به شخصه، مشاور نداشتم؛ اما برنامهی گزینهی دو را دنبال میکردم و لوحهای مشاورهی مرور آخر، واقعاً در روزهای پایانی، برایم قوت قلب بود. توصیه میکنم با افراد کمسواد و بیاطلاع، مشورت نکنند و با کسی مشورت کنند که تجربهی خوبی از کنکور داشته و بتواند آنها را راهنمایی کند و اساتید و دبیران، میتوانند مرشدان خوبی باشند.
در ماه بهمن، چند ساعت در هفته مطالعه میکردید؟ چه تعداد تست میزدید؟

روزهایی که مدرسه میرفتم، به طور خالص، بیش از 5 یا حداکثر 6 ساعت ممکن نبود، مطالعه کنم؛ اما روزهای تعطیل، گاه تا 11 ساعت هم پیش میرفتم. کلاً تست زیاد نمیزدم و آزمونهای آزمایشی را ترجیح میدادم، ولی عربی و انگلیسی و کلاً دروس تکنیکی را باید با تست مسلط شد

منبع :گزینه دو

موفق باشی ایرانی


|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : پایبند
تاریخ : دو شنبه 13 آذر 1391
مشترکات شیطان پرستی و صهیونیسم

گذشته از اعتقادات، اعمال و سمبل‌ها، شیطان‌پرستان، ظاهری متفاوت با دیگران دارند كه می توان آنها را به راحتی از دیگر افراد جامعه، تشخیص داد.

بطور مثال مدل موهایشان عجیب و غریب است. اكثرا ابروهایشان را می تراشند یا به سمت بالا طراحی می كنند، رنگ آرایششان اغلب مشكی، بنفش و قرمز تند است، پوست بدنشان را با اشكالی مانند جمجمه، صورتك‌های شیطانی و سمبل‌ها خالكوبی می‌كنند، لباس‌هایشان از جنس جیر و چرم و اكثرا به رنگ مشكی و قرمز می‌باشد، چكمه‌های چرمی ساق بلند كه اغلب با فلز تزئین شده است می‌پوشند. افراد وابسته به این فرقه مانند فراماسون‌ها از برخی علائم و نمادهای رفتاری نیز برای ابراز همراهی با این فرقه استفاده می‌كنند. یكی از این علائم دست شیطان (یا كرنوتی در ایتالیایی) به معنی حكومت شیطان است. این علامت جهانی از سوی سیاستمداران، افراد مشهور و گروه‌های «هوی متال»، برای اظهار وفاداری به نیروهای شیطانی به كار می‌رود و علامت بصری به معنای «سلام شیطان» است.

شیطان پرستی مدرن، فراماسونری و صهیونیسم بین‌الملل

محققان بسترهای ظهور شیطان‌پرستی در غرب را در پنج عامل می‌دانند. فلسفه یونانی، پروتستانتیزم (اصلاح دینی)، معرفت شناسی یهودی از شیطان، افول معنویت و ظهور مكاتب فلسفی پوچ‌گرا در عصر حاضر غرب و رمانس‌گرایی به عنوان كپی دروغین از اسطوره‌گرایی در جهان اسلام و آئین‌های شرقی برای پاسخ‌گویی به خلا ناشی از احساس نیاز به وجود قهرمان، 5 عامل جاری در فرهنگ غربی هستند كه زمینه را برای ظهور و گسترش شیطان‌پرستی در سرزمین‌های حامل این فرهنگ فراهم ساخته است.

افراد مشهور و گروه‌های «هوی متال»، برای اظهار وفاداری به نیروهای شیطانی به كار می‌رود و علامت بصری به معنای «سلام شیطان» است

از طرفی صهیونیسم بین‌الملل با تكیه بر سرمایه‌داران بزرگ خود و با صرف مبالغ هنگفت، دست به ساخت این جریان‌ها زده و همواره به طور عمدی تلاش می‌كند تا نمادها و مناسك موجود در آئین یهود را در این فرقه‌ها تعمیم دهد تا علاوه بر در دست داشتن رشته كنترل آنها، همواره تصویر با هیبت و مخوفی را از خود در اذهان جهانی به جا گذارد. البته رفتارهای صهیونیست‌ها كه تبدیل به هسته‌ای خاص و منسجم در دل جامعه یهودی شده‌اند، همواره مورد تایید كلیت یهودیان نبوده است و ریشه در محافل ثروت و قدرت جهانی دارد.

به عنوان نمونه یكی از جریاناتی كه توسط یهودیان در قالبی سیاسی بازتولید شده جریان فراماسونری است. هر چند شكل نخستین فرماسونری یك تشكل مخفی صنفی و فنی در دایره معماران بود اما بعدها مورد بهره‌برداری سرمایه‌داران و قدرت‌های پنهان وابسته به محافل صهیونیستی قرار گرفت و تبدیل به جریانی سیاسی و فرهنگی گردید و بر اساس منافع محافل زرسالار و زورمدار حامی خود، در اقصی نقاط جهان گسترش یافت.

از آنجا كه در نسبت میان صهیونیسم و فراماسونری شكی نیست، درباره ارتباط میان شیطان‌پرستی و صهیونیسم می‌توان به نمادها، آداب و مناسك مشترك شیطان‌پرستی با فراماسونری اشاره كرد.

به عنوان نمونه فصل مشترك مهم و اصلی این جریان‌ها الحاد و مبارزه با دین‌داری است. از دیگر نقاط مشترك می‌توان به فعالیت پنهانی و شبكه‌ای، سانترالیزم شدید در دو تشكل‌، برخورد قاطع و حذف فیزیكی افراد خارج شده از تشكیلات، مناسك جنسی و انجام رفتارهای نابهنجار و غیر متعارف از سوی افراد در برنامه‌های گروهی اشاره كرد.

مشتركات شیطانیسم و یهودیت

برخی از آئینهای ساختگی در متون دینی و اعتقادات یهود عمده‌ترین عامل ایجاد نحله فاسد فلسفی و فرهنگی شیطان‌پرستی بوده است. از منظر نقش آئین یهود و صهیونیست‌ها در شكل‌گیری شیطان‌پرستی چند نكته ذیل قابل توجه است:

1ـ براساس آموزه‌های یهودی و عبرانی، شیطان نه یك موجود بد، بلكه یك فرشته خادم برای آزمایش انسان‌ها است. (نگاه مثبت یهود به شیطان)

2ـ در مكاشفات بخشی از كتاب مقدس یهودیان نیز به عدد 666 عدد مقدس شیطان‌پرستان اشاراتی شده و از آن به عنوان عدد وحش توصیف شده است كه باید شمرده شود.

شیطان نه یك موجود بد، بلكه یك فرشته خادم برای آزمایش انسان‌ها است

3ـ خواه‌ناخواه متون یهودی منبع برداشت برای مسیحیان نیز قلمداد می‌شوند و نگاه خاص یهودیت به شیطان‌، تاثیرات فراوانی را بر مسیحیت داشته است. 4- وجود كلمات عبری در انجیل شیطانی در كنار كلمات انگلیسی و یونانی

5- حك شدن كلمات عبری در برخی نمادهای شیطان پرستان مثل كلمات عبری روی عصای مخصوص كشیش كلیسای شیطان

6- شیوع آموزه‌های جادوگری در یهودیت و شیطان‌پرستی به طور مشترك

7- اشتراك در آداب و مناسك كلیسای شیطان و لژهای فراماسونری مانند سلام شیطان (كرنوتی)، استفاده از ماسك‌های عجیب و غریب هنگام ادای مناسك و...

8- اشتراكات فراوان نحله تصوف آئین یهود (كابالا) و شیطان پرستی مانند مناسك جنسی هر دو فرقه، نماد ‌پنتاگرام كه به مثابه ابزاری برای جادوگران كابالیست مورد استفاده قرار می‌گرفته است و در شیطان‌پرستی یك نماد مقدس محسوب می‌شود.

9-از دیگر نمادهای مشترك شیطان‌پرستان و دین یهود می‌توان به بز ، و استفاده از نماد رسمی رژیم صهیونیستی یعنی پرچم این رژیم توسط این جریان الحادی اشاره كرد.

منبع :تبیان


|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : پایبند
تاریخ : دو شنبه 13 آذر 1391
سال 1393 . دعای تحویل سال

دعا برای بیماران یادتون نره . خیلی خیلی مهمه

-----------

یا مقلّب القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محوّل الحول و الاحوال

حوّل حالنا الى احسن الحال

سال نو میارک

دنیا را برایتان شاد شاد ، و شادی را برایتان دنیا دنیا آرزومندم

چهارشنیه . 28 اسفند 1392

===========

آپدیت بعدی وبلاگ 4 تا 6 فروردین خواهد بود:: موضوعات مرتبط: , ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : چهار شنبه 28 اسفند 1388
بـــــــــسته ویــــــــژه نوروز 93 . وبلاگ گوناگون20 (پست ثابت)

سلام

ضمن تبریک سال نو خدمت شما بازدیدکنندگان از وبلاگ

این بسته به تدریج تا 25 اسفند تکمیل خواهد شد و میتونین از طریق همین پست از بسته استفاده کنین.

این هم به عنوان تحفه ای خواهد بود برای شما . اگر که قابل دار نیست به بزرگواری خود ببخشید.

برای استفاده از هر کدام از موارد مورد نیاز خود روی آن کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

1. کامل ترین نقشه راه های ایران - فایل pdf

2.هدیه‌های نوروزی متفاوت

3.فیلم آیین تکم گردانی در اردبیل

4.پیامک مخصوص نوروز سال 93


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : پنج شنبه 22 اسفند 1388
دعا ...


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : پنج شنبه 25 دی 1388
محرم در اردبیل2

لازم به ذکر است که کپی برداری از این مطلب تنها با ذکر منبع مجاز است

محرم در اردبیل

همه می دانند که ترک زبان ها عزاداری خاصی را در ماه محرم دارند و این ویژگی خاص بودن و دلنشین بودن عزاداری در شهر و منطقه اردبیل بسیار واضح تر می باشد.

عزاداری های اینجا حال و هوای دیگری دارد و از شور وصف ناپذیری برخوردار است.قابل وصف نبوده و درک آن ملزم به حضور در اینجاست تا درک به معنای واقعی صورت گیرد.

هر چند که همچون مناطق دیگر دارای زواید و انحرافاتی کم و بیش است. به هر حال اینگونه شروع می شود:

تقریبا عزاداری چند روز بعد از عید غدیر خم با مراسم تشت گذاری آغاز می شود.

تشت گذاری

آیین تشت‌گذاری یکی از قدیمی ترین سنتها و مناسک ایرانی است که جمع کثیری از مردم ترک زبان ایران، با این آیین عزاداریهای محرم را شروع می‌کنند.

مراسم تشت گذاری، مراسمی است سنتی که در عزاداری ایام عاشورا و عمدتا در شهرستان اردبیل برگزار می‏شود و تشت‌های آب را که رمزی از فرات می‌باشد در مساجد و حسینیه ‏ها می‏آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حر می‌باشد که به روایتی آن حضرت، در روز ۲۷ ذیحجه‏، آب مشکها را در تشتها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند.

آیین تشت گذاری در استانهای ترک زبان، از ریشه دارترین آیینهای ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار می‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری امام حسین را نشان می‌دهد.

تشت گذاری از چه زمانی؟

مراسم تشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد.

بر اساس متن کامل و قدیمی دعای تشت گذاری که به صورت تلفیقی با استفاده از سه زبان فارسی، ترکی و عربی نوشته شده، می‌توان حدس زد آیین تشت گذاری ریشه در عصر صفویه(که امرای آن ترک زبان و شیعه بودند) داشته باشد.

تشت گذاری در اردبیل

رسم «تشت گذاری» یا «تشت گردانی» از جمله مراسمی است که منسوب به شهر اردبیل، به طور خاص و مردم آذربایجان، به طور عام است؛ در این آیین، «تشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود فرات است که به روی حسین و یارانش بسته شد.

مراسم تشت گذاری در اردبیل از ۲۷ذیحجه شروع می‌شود و در ۳۰ ذیحجه به پایان می‌رسد. براساس یک رسم قدیمی، شهر اردبیل به شش محله بزرگ تقسیم می‌شود و هر یک از محلات کوچک نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی، تابع یکی از این محلات ششگانه می‌شود.

شروع تشت گذاری در سه روز مانده به محرم طوری برنامه ریزی شده‌است که هر روز در دو محله بزرگ این مراسم برگزار شود.

تشتهایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرند، گرد و از جنس برنز یا مس است، بعد از عزاداری، ریش سفیدان در هر محله، تشتها را بر دوش حمل کرده و وارد مساجد می‌شوند. حاضران در مسجد به احترام به پا خواسته و در جلو آنها دسته سینه زنی با شعار «الدخیل یا ابوالفضل» سینه می‌زنند.

پس از آن، ریش سفیدان با دور زدن مسجد، تشتها را در جای مخصوص خود قرار می‌دهند، آنگاه تشتها را از آبی که در کوزه‌ها بر دوششان حمل کرده‌اند، پر می‌کنند.

برخی از مورخان بر این باورند که احداث جایگاه تشت در مساجد اردبیل بعد از روی کار آمدن حکومت صفویه انجام شده‌است، یکی از ویژگیهای معماری مساجد اردبیل این است در مساجد شهر جایگاه و سکوهایی خاص وجود دارد که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طشت گذاری سال 92(امسال) 11 ابان(دیروز) انجام شد.مداح اقای اسفندیاری.

محلات شش گانه اردبیل


اردبیل دارای شش محله اصلی است اما چرا شش سه روایت برای این موضوع وجود دارد که بسیاری از محققان اردبیل هر سه را تاثیر گذار میدانند .

الف) وجود ملت های شش گانه در اروپا که باعث قدرت مند شدن اروپاییان در قرن چهاردم شده اند

در اوایل قرن چهاردهم میلادی در اروپای باستان وجود سی نماینده از ملت های شش گانه اروپا

باعث تقویت قدرت اروپائیان شده است .

ملت های شش گانه اروپائیان از این جمله بودند : رومیئان ، ایتالیائان ، آلمانیان ، فرانسویان ،

اسپانیائان و انگلیسیان .

ب)ضریح مطهر و قبر شش گوشه ی امام حسین (ع)

ج) شهر کوفه در صدر اسلام که دارای قدرت بی نظیری در سرزمین های اسلامی بوده است دارای

شش محله بوده است که هرکدام دارای رئیسی بوده اند که در امور شهر کوفه تاثیر گذار بوده اند

ودر شهر اردبیل نیز شش محله اصلی وجود دارد که هم اکنون هرکدام دارای رئیس هستند .

لازم به ذکر است که شباهت های بسیاری بین محلات شش گانه اردبیل و کوفه از نظر نقشه

تقسیم شهری و ... وجود دارد

اجتماع بزرگ روز تاسوعا در اردبیلاجتماع عزاداران در روز تاسوعا - اردبیل

بقیه در ادامه مطلب

گفتنی است این مطلب روزانه تکمیل مگردد//:: موضوعات مرتبط: , , , ,
:: برچسب‌ها: گوناگون , گوناگون20 , اردبیل , معرفی اردبیل , محرم در اردبیل , طشت گذاری , طشت گذاری اردبیل , محلات شش گانه , محلات شش گانه اردبیل , طشت گذاری , تشت گذاری , تشت گذاری در اردبیل , طشت گذاری92 ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
:: ادامه مطلب
نویسنده : پایبند
تاریخ : پنج شنبه 9 آبان 1387