لازم به ذکر است که کپی برداری از این مطلب تنها با ذکر منبع مجاز است

محرم در اردبیل

همه می دانند که ترک زبان ها عزاداری خاصی را در ماه محرم دارند و این ویژگی خاص بودن و دلنشین بودن عزاداری در شهر و منطقه اردبیل بسیار واضح تر می باشد.

عزاداری های اینجا حال و هوای دیگری دارد و از شور وصف ناپذیری برخوردار است.قابل وصف نبوده و درک آن ملزم به حضور در اینجاست تا درک به معنای واقعی صورت گیرد.

هر چند که همچون مناطق دیگر دارای زواید و انحرافاتی کم و بیش است. به هر حال اینگونه شروع می شود:

تقریبا عزاداری چند روز بعد از عید غدیر خم با مراسم تشت گذاری آغاز می شود.

تشت گذاری

آیین تشت‌گذاری یکی از قدیمی ترین سنتها و مناسک ایرانی است که جمع کثیری از مردم ترک زبان ایران، با این آیین عزاداریهای محرم را شروع می‌کنند.

مراسم تشت گذاری، مراسمی است سنتی که در عزاداری ایام عاشورا و عمدتا در شهرستان اردبیل برگزار می‏شود و تشت‌های آب را که رمزی از فرات می‌باشد در مساجد و حسینیه ‏ها می‏آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حر می‌باشد که به روایتی آن حضرت، در روز ۲۷ ذیحجه‏، آب مشکها را در تشتها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند.

آیین تشت گذاری در استانهای ترک زبان، از ریشه دارترین آیینهای ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار می‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری امام حسین را نشان می‌دهد.

تشت گذاری از چه زمانی؟

مراسم تشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد.

بر اساس متن کامل و قدیمی دعای تشت گذاری که به صورت تلفیقی با استفاده از سه زبان فارسی، ترکی و عربی نوشته شده، می‌توان حدس زد آیین تشت گذاری ریشه در عصر صفویه(که امرای آن ترک زبان و شیعه بودند) داشته باشد.

تشت گذاری در اردبیل

رسم «تشت گذاری» یا «تشت گردانی» از جمله مراسمی است که منسوب به شهر اردبیل، به طور خاص و مردم آذربایجان، به طور عام است؛ در این آیین، «تشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود فرات است که به روی حسین و یارانش بسته شد.

مراسم تشت گذاری در اردبیل از ۲۷ذیحجه شروع می‌شود و در ۳۰ ذیحجه به پایان می‌رسد. براساس یک رسم قدیمی، شهر اردبیل به شش محله بزرگ تقسیم می‌شود و هر یک از محلات کوچک نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی، تابع یکی از این محلات ششگانه می‌شود.

شروع تشت گذاری در سه روز مانده به محرم طوری برنامه ریزی شده‌است که هر روز در دو محله بزرگ این مراسم برگزار شود.

تشتهایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرند، گرد و از جنس برنز یا مس است، بعد از عزاداری، ریش سفیدان در هر محله، تشتها را بر دوش حمل کرده و وارد مساجد می‌شوند. حاضران در مسجد به احترام به پا خواسته و در جلو آنها دسته سینه زنی با شعار «الدخیل یا ابوالفضل» سینه می‌زنند.

پس از آن، ریش سفیدان با دور زدن مسجد، تشتها را در جای مخصوص خود قرار می‌دهند، آنگاه تشتها را از آبی که در کوزه‌ها بر دوششان حمل کرده‌اند، پر می‌کنند.

برخی از مورخان بر این باورند که احداث جایگاه تشت در مساجد اردبیل بعد از روی کار آمدن حکومت صفویه انجام شده‌است، یکی از ویژگیهای معماری مساجد اردبیل این است در مساجد شهر جایگاه و سکوهایی خاص وجود دارد که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طشت گذاری سال 92(امسال) 11 ابان(دیروز) انجام شد.مداح اقای اسفندیاری.

محلات شش گانه اردبیل


اردبیل دارای شش محله اصلی است اما چرا شش سه روایت برای این موضوع وجود دارد که بسیاری از محققان اردبیل هر سه را تاثیر گذار میدانند .

الف) وجود ملت های شش گانه در اروپا که باعث قدرت مند شدن اروپاییان در قرن چهاردم شده اند

در اوایل قرن چهاردهم میلادی در اروپای باستان وجود سی نماینده از ملت های شش گانه اروپا

باعث تقویت قدرت اروپائیان شده است .

ملت های شش گانه اروپائیان از این جمله بودند : رومیئان ، ایتالیائان ، آلمانیان ، فرانسویان ،

اسپانیائان و انگلیسیان .

ب)ضریح مطهر و قبر شش گوشه ی امام حسین (ع)

ج) شهر کوفه در صدر اسلام که دارای قدرت بی نظیری در سرزمین های اسلامی بوده است دارای

شش محله بوده است که هرکدام دارای رئیسی بوده اند که در امور شهر کوفه تاثیر گذار بوده اند

ودر شهر اردبیل نیز شش محله اصلی وجود دارد که هم اکنون هرکدام دارای رئیس هستند .

لازم به ذکر است که شباهت های بسیاری بین محلات شش گانه اردبیل و کوفه از نظر نقشه

تقسیم شهری و ... وجود دارد

اجتماع بزرگ روز تاسوعا در اردبیلاجتماع عزاداران در روز تاسوعا - اردبیل

بقیه در ادامه مطلب

گفتنی است این مطلب روزانه تکمیل مگردد//