دين اردبيليان قبل و بعد از اسلام

دين اردبيليان قبل و بعد از اسلام

دين اردبيليان قبل از اسلام

ساكنان باستاني اردبيل كه از طايفه ماد و بازماندگان بوميان اوليه بوده اند و به قول مورخان، مذهب هورمزدپرستي داشته اند هنگامي كه زردشت قيام كرد و دردشت مغان و اردبيل و دامنه هاي سبلان به تبليغ احكام دين پرداخته جمعي از مردم بدان آئين گرويده اند. از نوشته مورخان چنين بر مي آيد كه ما از آئين هورمزدپرستي اطلاعي نداريم ولي زردشت آن دين را از اباطيل و اوهام زدود و آئين زردشت همان دين اصلاح شده مردم باستان شد درآن صورت بايد قبول كرد كه دين مذكور مثل آئين زردشت مبتني بر ثنويت بوده و درمقابل هورمزد كه آفريننده نور و نيكي ها بوده است به وجود خبيثي نيز اعتقاد داشته اند كه خالق بديها و تاريكيها بوده است و زردشت پس از آنكه آن دين را از خرافات پاك ساخته اين دو منشاء قدرت را به نامهاي "اهورامزدا " و " انگره مينيو" يا اهريمن معرفي كرده است.

دين اردبيليان بعدازظهور اسلام

پس از آنكه اردبيل به دست سپاه عرب گشاده شد دين اسلام جانشين آئين گذشته گشت به طوريكه اولين مسجد جامع اسلام اين شهر در سال 35 يا 36 هجري به وسيله اشعب بن القيس الكندي ساخته شد و اعتقاد به وجود يگانه، جانشين ثنويت كيش زردشتي گرديد مردم در اندك زماني به احكام قرآن و اصول ديانت جديد آشنائي يافتند و اهل عطا، كه وعاظ و مبلغين موظف اسلامي بودند، آنان را به وظايف و تكاليف شرعي آگاه ساختند.

اردبيل و مذهب تشيع

در اردبيل نيز با آنكه مذهب شايع آئين شافعي بود باز كساني به خاندان حضرت علي ارادت مي ورزيدند و هر وقت مقتضيات زمان براي ترويج آن كيش مساعد مي گشت به تبليغ تشيع مي پرداختند. در اردبيل، با نفوذ و قدرتي كه فرزندان شيخ صفي الدين به دست آوردند، شيعيگري رواج يافت و شيخ جنيد و شيخ حيدر صفوي، جد و پدرشاه اسماعيل اول، در زمان خود به حمايت از آن مذهب برخاستند وخود شاه اسماعيل نيز، پس از آنكه بر اريكه قدرت تكيه زد، آن را مذهب رسمي ايرانيان گردانيد از آن تاريخ مردم اين شهر مذهب تشيع اختياركردند و كنون نيز بدان مذهبند. به هر حال شيعيان اردبيل امام دوازدهم راحي و غائب مي دانند و معتقدند پس از آنكه به امر خدا ظهور كرد دنيا را پر از عدل و داد خواهد كرد.

:: موضوعات مرتبط: , , ,
:: برچسب‌ها: دين اردبيليان قبل و بعد از اسلام ,
|
امتیاز مطلب : 3
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
نویسنده : پایبند
تاریخ : جمعه 22 شهريور 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: