گفتگویی خواندنی با دختر طلايي رياضي دنيا

گفتگویی خواندنی با دختر طلايي رياضي دنيا
: "آيناز افتخار اردبیلی" اهل نماز اول وقت است، از 9 سالگي روزه هايش را به جاي آورده و به طور معمول روزي 4 تا 5 ساعت درس مي‌خواند و مطالعه مي‌كند...

"آيناز افتخار اردبیلی" دختر 14 ساله، يكي از صدها فرزند موفق اردبيلي است كه اخيراً پرچم جمهوري اسلامي ايران را با افتخار در مسابقات بين المللي رياضي سنگاپور بالاي سر برد، آيناز كه خانواده‌اش ساكن تهران است به اردبيلي بودنش افتخار مي‌كند و مي‌گويد كه اردبيلي‌ها در عرصه‌هاي گوناگون ثابت كرده‌اند كه در ايران و جهان جزو برترين‌ها هستند و شايسته ايستادن بر قله‌هاي افتخار هستند.

دختر طلايي مسابقات بين‌المللي رياضي كه سعي مي‌كند با صحبت‌هايش علاقه قلبي‌اش را به ديار اردبيل نشان دهد مي‌گويد: افتخارات مشاهیر قدیم و جدید ما در استان اردبيل آنقدر زیاد است که همه ما سربلندیم؛ مردم ایران ما اردبيلي‌ها را به پاکدامنی، صداقت،غیرت و خانواده‌دوستی می‌شناسند.

وی اظهار می دارد: افتخار میکنم که اردبیلی هستم؛ اردبيلي‌ها را به مهربانی وغیرت و جوانمردی میشناسم قدر خودشان را بدانند چون میدانم هروقت خودشان را شناخته اند بهترین های ایران و جهان شده اند.

«آيناز» مي گويد: آخرین باري كه به اردبيل آمدم تابستان سال گذشته بود و خیلی هم خوش گذشت؛ خانواده دوستم هم به تشويق ما برای اولین باراردبيل آمده بودند و خیلی کیف کردند امسال می‌گفتند باز هم برویم اردبيل که ما درگیر المپیاد بودیم.

"آیناز افتخار اردبیلی" می گوید: وقتی پدرم از خاطراتشان در مرکز تحقیقات ملی فرانسه و اینکه ایرانی‌ها بااستعداد هستند تعریف میکردند باورم نمی‌شد اما وقتی با دانش‌آموزان برتر جهان در رشته ریاضی مسابقه دادم فهمیدم خداوند به ما ایرانی‌ها و مخصوصاً اردبیلی‌ها استعداد فوق‌العاده‌اي داده است.به همشهريان همسال خودم مي گويم كه در تحصيل، پشتکار داشته باشند و با قدم های کوچک شروع کنند تا با پشتکار کارهای بزرگي را انجام دهند.

"آيناز"ها در اردبيل زياد هستند به شرطي که تشويق و حمايت شوند

اين دانش آموز افتخارآفرين اردبيلي مي گويد: باعث افتخار است كه با همكاري و مساعدت مسئولان استان به خصوص مديران آموزش و پرورش استان، شرايطي فراهم شود تا در ميان همشهريان و همسالانم در اردبيل حاضر شوم و از نزديك با آنان صحبت كنم چرا كه بر اين باورم "آيناز"ها در اردبيل زياد هستند به شرطي که تشويق و حمايت شوند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود درباره نحوه انتخاب خود براي شركت در مسابقات بين‌المللي رياضي سنگاپور نیز می افزاید: آقاي عرب در مدرسه ما المپياد رياضي تدريس مي‌كرد، اسفند پارسال آزموني از ما گرفتند كه 10 نفر قبول شدند. فروردين امسال نيز مرحله دوم آزمون برگزار شد كه من و 4 دانش‌آموز ديگر مدرسه بيشترين نمره‌ها را كسب كرديم. بعد هم آقاي عرب به ما گفت ما 5 نفر براي شركت در مسابقه رياضي سنگاپور انتخاب شده‌ايم. پس از 4 هفته كلاس آموزشي نيز سرانجام راهي سفر شديم.

دختر طلايي مسابقات بين‌المللي رياضي كه به دو زبان فرانسه و انگليسي تسلط دارد درباره روز مسابقه هم مي گويد: مسابقه با حضور هزار و 200 شركت‌كننده از كشورهاي مختلف برگزار شد. براي پاسخ به 18 سؤال يك ساعت و نيم زمان داشتيم. پس از پايان امتحان، سرپرست هر گروه برگه‌ها را بررسي كرد و به مسئول برگزاري مسابقه داد. روز بعد هم رتبه‌ها را اعلام كردند كه خوشبختانه تيم كشور ايران و گروه ما به عنوان برترين گروه معرفي شد.

آيناز كه به گفته والدينش(پدر داراي دكتري فيزيك دريا و مادر ليسانس فيزيك) اهل نماز اول وقت است و از 9 سالگي روزه هايش را به جاي آورده و به طور معمول روزي 4 تا 5 ساعت درس مي‌خواند و مطالعه مي‌كند اظهار مي‌كند: مطمئنم كه در آينده رشته رياضي را ادامه خواهم داد و كسب مدال طلاي المپياد بين‌المللي رياضي آرزويم است كه اميدوارم با كمك‌هاي پدر و مادرم و تلاش خودم به آن دست پيدا كنم.

دختر طلايي مسابقات بين‌المللي رياضي، فرزند سربلند سبلان سرافراز از نوادگان میرزاایوب افتخاراردبیلی است که اجدادش به افتخارالذاکرین معروف بوده است.

:: موضوعات مرتبط: , , , ,
:: برچسب‌ها: گفتگویی خواندنی با دختر طلايي رياضي دنيا ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : سه شنبه 26 شهريور 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: