عوامل تقویت اعتماد به نفس

عوامل تقویت اعتماد به نفس

برای موفقیت خود به خداوند توکل و توسل داشته باشید و از او بخواهید در تنهایی‌ها و ناامیدی‌ها، دستگیری کند. چشم امید از غیر او بستن و به او پیوستن، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند.


اعتماد به نفس

1. ارزیابی امکانات و محدودیت‌های خود:

تطابق واقع‌بینانه بین توانایی‌ها و محدودیت‌ها را لحاظ كنید. اگر کسی بیش از توانایی خود، از خود انتظار داشته باشد، او گامی برخلاف اعتماد به نفس برداشته است.

2. ثبت و یادآوری نقاط درخشان زندگی:

فهرستی از موفقیت‌های کوچک و بزرگ گذشته خود تهیه کنید و هر از گاهی آن را مرور کنید. یادآوری و مرور آن، به شما یک نوع مسرّت باطنی می‌دهد.

3. تلقین به نفس:

مغز حتی در خواب نیز در حال فعالیت و پردازش اطلاعات است. قبل از خواب، جملات مثبتی را به خود تلقین کنید. این امر اگر تکرار شود، اثر با دوام در شخصت شما بر جای می‌گذارد.

4. احراز شایستگی در عمل:

کارهای محول شده به خود را (کوچک و بزرگ) به خوبی انجام دهید و با این کار، مهر تأییدی از طرف دیگران بر رفتار و عمل خود دریافت کنید. معمولاً افرادی که کارهای خود را نیمه تمام رها می‌کنند، احساس خوبی در مورد خودشان ندارند. ملاک ارزیابی شخصیت، صرفاً در کارهای بزرگ ظاهر نمی‌شود، بلکه در چگونگی انجام کار تجلی می‌یابد.

5. مطالعه زندگینامه بزرگان:

این کار به شما نیرو می‌دهد که در مقابل سختی‌ها سر فرود نیاورید و توانایی‌های خود را بسیج کنید و به جنگ ضعف‌های خود بروید. این کار باعث می‌شود که شما به جنبه‌های مثبت شخصیت، زندگی و انسان‌ها بیشتر توجه داشته باشید، اغلب انسان‌های موفق بر اثر تلاش، بردباری، تحمل فقر و نداری به مراتب عالی رسیده‌اند. فقط کافی است شما زندگی افراد موفق را مطالعه کنید. این کار بهتر است به طور روزنامه و 5 الی 10 دقیقه انجام شود تا اثربخش‌تر باشد.

6. توسعه اطلاعات عمومی:

اطلاعات عمومی به شما فرصت می‌دهد که با آمادگی در مباحث گوناگون به بحث و تبادل نظر بپردازید و با تشویق‌های دیگر مواجه شوید و نیرو بگیرید تا گامی بلندتر بردارید.

7. تقویت ارتباط با خدا:

برای موفقیت خود به خداوند توکل و توسل داشته باشید و از او بخواهید در تنهایی‌ها و ناامیدی‌ها، دستگیری کند. چشم امید از غیر او بستن و به او پیوستن، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند.

8. تقویت اراده:

اعتماد به نفس، امری اکتسابی است. انسان‌های شاخص، تنها با همت خویش، آن اطمینان خاطر و اعتماد به نفس را ذره ذره اندوخته‌اند.

9. تمرکز فکر:

مثل ذره‌بین عمل کنید، نور را متمرکز کنید و آتش ایجاد کنید. یعنی از پراکنده کاری پرهیز کنید. اگر توانایی‌های شما، یک جا جمع شود، موفق‌تر خواهید بود. (به داشته‌های خود تمرکز بخشید)

پرورش اعتماد به نفس

10. متین و جدی باشید:

متین و جدی باشید، و با خود کم‌بینی و کم رویی مبارزه کنید. بدانید که کم رویی، یک معلولیت اجتماعی است.

11. در جمع نظر دهید (جامعه پذیری).

12. خندان و متبسم باشید.

13. انتقادپذیر باشید.

انتقادپذیر باشید و جواب انتقاد را با انتقاد ندهید. سعی کنید با خوب شنیدن انتقادها، زمینه خودشناسی (شناخت ضعف و نکات قوت) را فراهم آورید؛ و همچنین از انتقاد سازنده و محترمانه، نترسید. [1]

:: موضوعات مرتبط: , , , , ,
:: برچسب‌ها: اعتماد به نفس , تقویت اعتماد به نفس ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : دو شنبه 22 مهر 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: