مصاحبه با معراج فرجی - رتبه ۱۵۹ - رشته حقوق-رتبه برتر کنکور انسانی

معراج فرجی / گروه انسانی

اوجگیری برای روزهای پایانی از این برههی زمانی (بهمن ماه) آغاز میشود.
معراج فرجی / رتبه‌ی 159 آزمون سراسری 89 / رشته‌ی حقوق چمران اهواز

برای داوطلبانی که تا حالا کنکور را کمتر جدی گرفتهاند، چه توصیهای دارید؟

به اعتقاد من، اوجگیری برای روزهای پایانی از این برههی زمانی آغاز میشود و با این که ماه بهمن با خود دلسردی و ناامیدی از موفقیت میآورد، ولی دوستان بدانند که این امر طبیعی و عادیست و من نوید میدهم که طالبان رتبههای سه رقمی، هنوز میتوانند رؤیای خود را تحقق بخشند و این حکم، همان مثال دو ماراتن را دارد که تا پایان خط میتوان تلاش کرد.

برخی از داوطلبان هنوز دروس نیمسال اول و برخی دروس پایه را جمعبندی نکردهاند. برای آنها چه توصیهای دارید؟

در این که دوستان تاکنون اهمال و کمکاری کردهاند، شکی نیست؛ اما هنوز وقت جبران بسیار است و باید با تأکید بیشتر روی دروس پایه، به دروس نیمسال اول هم برسند.
مهمترین عوامل موفقیت شما در کنکور، چه چیزهایی بودند؟

عوامل برای افراد میتواند نسبی باشد. عوامل موفقیت من، یکی این که انگیزهی قوی داشتم و دوم، اعتماد به نفس و توکل یعنی اینکه من میدانستم که رتبهای زیر 500 خواهم آورد؛ اما از نقش مهم خانواده در تأمین آسایش هم نباید گذشت. قابل توجه کسانی که در منزل کودک دارند! من خودم با وجود خواهر 2 سالهام که مدام شلوغ و اذیت میکرد، دست و پنجه نرم میکردم. برای این نوع دوستان، اتاق شخصی (مؤکداً درب دار!!) یا مراجعه به کتابخانه را توصیه میکنم.
در ماه بهمن، برخی از داوطلبان دچار خستگی روحی و ناامیدی میشوند؛ آیا شما به این وضعیت دچار شدید و برای غلبه بر این احساس، چه توصیهای دارید؟

کاملاً امری طبیعی و حاد است و من به داوطلبان توصیه میکنم که برای رفع خستگی، این ماه را کمتر به خود سخت بگیرند و ساعاتی را تفریح کنند، مثل فوتبال یا دیدن فیلم و سریال یا در صورت امکان، کمتر عذاب وجدان بگیرند؛ ولی همواره درس خواندن مفید (بله مفید)، فاکتور اصلی باشد.
میزان اهمیت برنامهریزی را چقدر میدانید؟ آیا بدون برنامهریزی هم میتوان موفق شد؟ چه برنامهای مناسب است؟

سؤال شما را با سؤال پاسخ میدهم. بدون نور در تاریکی، چند درصد احتمال خواهد داشت که به مقصد رسید و گم نشد؟ پس اهمیت برنامهریزی شاید برابر با اهمیت درس خواندن نباشد؛ اما کمتر هم نیست. در تصور من که نمیگنجد، کسی بدون برنامهریزی موفق شود و نوعاً امری محال است. برنامهای مناسب است که مطابق با شرایط فرد باشد. هیچ کس مثل خود فرد، دانا به حال خود نیست. اما در اوایل، کمک مشاور نیاز است تا با مبانی و اصول برنامهریزی آشنا شود (هر چند به مذاق فرد خوش نیاید)، بعد برای خود برنامهریزی کند.
برای آرامش بخشیدن و دور کردن استرس از خود در طی دوران کنکور، چه میکردید؟ چه راهکارهایی را توصیه میکنید؟

تا میتوانند، به موفقیت و پیروزی خود فکر کنند. بله،کنکور را زمین زدن، کار سختی نیست، فقط پشتش را خم کردن سخت است (مراحل عادت به مطالعه و اصول برنامهریزی جزو فاکتورهای آن است). ظهر ها بعد از غذا و نماز، استراحت مختصری در حد 25 دقیقه داشته باشند و خوب به وضع تغذیهی خود برسند و عصرانه را فراموش نکنند. هر وقت خسته شدند، به مدت 5 دقیقه روی زمین دراز بکشند و عضلهها را کمی آزاد کنند. سحرخیز بودن هم از اصول آرامشبخش و عالی است. من به شخصه از راهکارهای فوق، نتیجه گرفتم.
حضور در کلاسهای درسی پیشدانشگاهی، به چه میزان اهمیت دارد؟ آیا حضور در کلاسها الزامی است؟

اما برای رشتهی انسانی بعضی دروس اهمیت دارد، مثل زبان و عروض؛ اما برخی اهمیت کمتری دارند (بسته به استعداد شخص). به هر حال حضور در کلاس مفید و الزامی است و داوطلبان از تعطیلیها حداکثر بازدهی را ببرند، چون این فرصتهاست که سرنوشت کنکور را رقم میزنند و همین فرصتهای به ظاهر مرده، خیلی مهم هستند.
نقش مشاوره را در موفقیت در کنکور، چقدر میدانید؟ مشورت با چه افرادی میتواند مفید باشد؟

بنده به شخصه، مشاور نداشتم؛ اما برنامهی گزینهی دو را دنبال میکردم و لوحهای مشاورهی مرور آخر، واقعاً در روزهای پایانی، برایم قوت قلب بود. توصیه میکنم با افراد کمسواد و بیاطلاع، مشورت نکنند و با کسی مشورت کنند که تجربهی خوبی از کنکور داشته و بتواند آنها را راهنمایی کند و اساتید و دبیران، میتوانند مرشدان خوبی باشند.
در ماه بهمن، چند ساعت در هفته مطالعه میکردید؟ چه تعداد تست میزدید؟

روزهایی که مدرسه میرفتم، به طور خالص، بیش از 5 یا حداکثر 6 ساعت ممکن نبود، مطالعه کنم؛ اما روزهای تعطیل، گاه تا 11 ساعت هم پیش میرفتم. کلاً تست زیاد نمیزدم و آزمونهای آزمایشی را ترجیح میدادم، ولی عربی و انگلیسی و کلاً دروس تکنیکی را باید با تست مسلط شد

منبع :گزینه دو

موفق باشی ایرانی
|
امتیاز مطلب : 2
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : پایبند
تاریخ : دو شنبه 13 آذر 1391
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: