33000 تخلف رسانه ملی در تبیان

33000 تخلف رسانه ملی در تبیان

گزارش های جدید، صدا و سیما را با چشم خاصی دیده اند از آرایش و پوشش زنان تا روابط های خاص! اما پشت پرده این گزارش چیست؟


صدا و سیما

اخیرا شورای نظارت بر سیما گزارشی از تخلفات سیما را منتشر کرد البته این گزارش ها که شجاعی کیاسری آن رابرگرفته از گزارش های مردمی می خواند به نقل برخی سایت ها از رویپایگاه اطلاع رسانیشورای نظارت برداشته شده اما اکنون برخی از گزارش ها چون تأكید بر ضعف فیلمنامه سریال های سیما ، كیفیت نامناسب برنامه های كودك شبكه های سیما از نظر محتوایی، پرداخت نامناسب سریال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیما به مقولات سبك زندگی که همه مربوط بهشش ماهه نخست سال91 می باشد قابل مشاهده است.

در این گزارش- با معیارهای سبک زندگی- که مبتنی بر نظر مردم است و نه ارزیابی تخصصی شورا،آمده است: "شورای نظارت بر تلویزیون از میان موارد تخلفات، 8503 مورد تخلف را به شبکه یک، 7650 مورد را به شبکه دو سیما، 8461 مورد را به شبکه سه سیما و 8624 مورد تخلف را به شبکه تهران در برنامه‌های شش ماهه دوم سال 91 اختصاص داد" از جمله مواردی که دارای فراوانی قابل توجهی در این گزارش هستند عبارتند از آرایش، پوشش و حجاب، موسیقی نامناسب و رقص، خط و زبان بیگانه، ناسزا گویی و الفاظ نامناسب و نحوه تعامل افراد نامحرم با یکدیگر، مواردی که هر کدام از آسیب های اجتماعی ای هستند که امروز در جامعه نیز بیشتر از گذشته به چشم می آیند و یقینا رسانه ملی در وضعیت موجود دارای نقش می باشد.

اما نکته قابل توجه دیگر در این آمار فراوانی این تخلفات در نوع خاصی از ساختارها و گروه های برنامه سازی است در این چهار شبکه در قسمت ساختار،ژانر "نمایشی" در همه شبکه ها، "کودک و نوجوان" در دو شبکه و "ترکیبی" و "خبر" هم هرکدام در یک شبکه و در گروه های برنامه سازی، "تامین برنامه" در همه شبکه ها، "سریال های تلویزیونی" و "کودک و نوجوان" هر کدام در دو شبکه دارای فراوانی هستند.

شورای نظارت همواره این نکات را گوشزد کرده و یقینا خود مسئولین رسانه ملی به این موارد اشراف خواهند داشت اما زمینه بررسی چرایی وجود این مسائل و چگونگی تغییر آنها چقدر مورد پرداخت و تامل قرار گرفته است؟ آیا سنجیده شده است تخصص لازم فارغ از تجربه تا چه حد وجود دارد؟ تعهد موجود چه جنسی دارد و چگونه این دو با هم آمیخته شده اند؟

اگر بخواهیم به فرامتن فراوانی بالا اشاره ای داشته باشیم مردم بیشترین تخلفات را در ساختارهای نمایشی و کودک و نوجوان و در گروه ها در سریال ها و برنامه کودک عنوان داشتند و این موارد، همگی از نقاط حساس، دارای مخاطب و تاثیرات بلند مدت بر انها در این رسانه امی باشدکه این مورد زنگ هشداری است که به گوش می رسد. از طرفی برنامه های نمایشی دارای اثرات ناخوادگاه و نرم در افراد است و مخاطبان زمان بسیاری را به آن اختصاص می دهند، در واقع اینگونه از برنامه های سیما می تواند با این ویژگی ها بیشترین تاثیر را بر سبک زندگی مردم داشته باشد و از طرف دیگر برنامه های کودک با همین اهمیت، این ویژگی را دارد که در معماری آینده فرهنگی جامعه نقش به سزای داشته باشد. شاید مردم هم به این دلایل در گزارش خود به این تخلفات واکنش نشان داده اند که این خود نشان از بالا رفتن هشیاری افکار عمومی دارد با این حال تکرار اثر خود را خواهد گذاشت!

مردم می گویند هنجارهای محتوایی که اهمیت به سزایی در برنامه سازی دارند دچار انحراف هستند. این موارد همان قطعات پازل شبکه های ماهواره ای در جنگ نرممی باشد، برنامه های من و تو و جم کلاسیک شاهدی بر این گفته است و به نظر می رسد با همه تفاوت ها میان شبکه های ایرانی و خارجی رگه هایی از رشد این موارد در رسانه ملی به چشم می آبد.

منبع : تبیان
:: موضوعات مرتبط: , ,
:: برچسب‌ها: صدا , سیما , تلوزیون , سینما , صدا و سیما , گوناگون , گوناگون20 ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : پنج شنبه 7 آذر 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: