پیروز مناظره احمدی نژاد و روحانی؟

پیروز مناظره احمدی نژاد و روحانی؟

پیروز مناظره احمدی نژاد و روحانی؟


گزارش صد روزه روحانی ، احمدی نژاد را به واکنش و درخواست مناظره واداشت. مناظره این دو آیا پیروزی خواهد داشت؟


احمدی نژاد و روحانی

رییس جمهور محترم آقای دکتر روحانی در گزارش 100 روزه خودشان ،بر پایه قولی که در ایام مبارزات انتخاباتی داده بود می بایست گزارشی از اقدامات کوتاه مدت دولتش برای بهبود شرایط کشور و هم چنین شرایط موجود اقتصادی ارائه نماید. گزارش آقای رییس جمهور موضوعات متنوعی را در بر می گرفت. اما بخش اساسی آن به تشریح وضعیت کنونی اقتصاد کشور که محصول سیاستهای دولت گذشته است، مرتبط بود. رییس جمهور در گزارش خود نکاتی حساس و تفکر برانگیز را درباره وضعیت اقتصادی کشور بیان کرد. مساله خالی بودن انبارها از کالاهای اساسی مانند گندم ، خالی بودن خزانه و استقراض از بانک برای پرداخت حقوق کارمندان، رکود تورمی ، رشد اقتصادی منفی 5.8% ، تورم بالای 40 درصد از مهم ترین نکاتی بود که رییس جمهور به آن اشاره کرد. به علاوه روحانی درباره دولتهای نهم و دهم گفته بود":دولت گذشته از نظر درآمدهای ارزی و نفتی و غیردولتی پولدار‌ترین دولت بود.مجموع درآمدهای نفتی و ارزی کشور در طول دولت گذشته به 750 میلیارد دلار رسید این در حالیست که‌‌ همان دولت بدهکار‌ترین دولت بود و به ما ارث رسید."

این گزارش با واکنش غیر منظره آقای احمدی نژاد روبرو شد. او که مدتی را در سکوت رسانه ای برده بود ، ضمن ارسال نامه ای به رییس جمهور، ضمن رد اظهارات وی در گزارش خواستار مناظره با رییس جمهور شده بود. احمدی نژاد در نامه خود گزارش آقای روحانی را همراه با انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه» به دولت‌های نهم و دهم دانست و خطاب به رییس جمهور نوشت: " به احترام تقاضاهای بی‌شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی‌، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، ابهامات و حقایق ناب را آنطور که هست، مورد تصدیق و تاکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر روبه جلوی کشور دریغ نشود."

متاسفانه یکی از آسیبهای فرهنگ سیاسی ایران، رد گذشته به شکل کامل است. پس از تغییر دولت ها مسوول گذشته مورد نقدهای سنگینی قرار می گیرند بی آنکه بتوانند از خود دفاعی موثر قرار بگیرند

طرح بحث مناظره از سوی آقای احمدی نژاد این سوال را در اذهان عمومی به وجود آورد که بر فرض برگزاری چنین مناظره ای پیروز این مناظره چه کسی خواهد بود؟

برای پاسخگویی به این سوال ذکر نکات و مسائل زیر لازم به نظر می رسد:

1- کسی در وضعیت نابسامان کنونی اقتصاد کشور شک ندارد. کاهش ارزش پول ملی به یک سوم، تورم لجام گسیخته و فرصتهای محدود برای اشتغال چیزی است که در زندگی روزمره مردم کاملا قابل لمس است. اگرچه دولت گذشته معتقد است خدمات فراوانی داشته و زمان زیادی را برای خدمت مصروف داشته، اما برایند و نتایج اقدامات دولت گذشته متاسفانه به بهبود رفاه عمومی منجر نشده و تورم و رکود اقتصادی تاثیر بسیار منفی بر اقتصاد ما داشته است. سیاست خارجی تهاجمی بدون توجه به محذورات بین المللی و مقدورات داخلی و در عین حال وابستگی روزافزون به واردات و درآمد نفت از اشتباهات راهبردی دولت نهم و دهم بود. پس باید این را در نظر گرفت که دست آقای احمدی نژاد در این بخش چندان پر نیست و علیرغم اقداماتی مانند مسکن مهر، سفرهای استانی و یا هدفمندی یارانه ها وضعیت نهایی اقتصاد کشور در سال پایانی دولت بسیار پایینتر از انتظار سند چشم انداز و برنامه پنج ساله توسعه و حتی در جهت عکس آن بوده است. پس به دور از آمارها و نمودارها و جدالهای سیاسی مردم با توجه به واقعیتهای اقتصادی کنونی نمی توانند نمره بالایی به دولت سابق بدهند.

این مناظره پیروزی نخواهد داشت. اما بزرگترین بازنده آن مردم و نظام خواهند بود که مدتی است از تنشهای سیاسی و دعواهای جناحی آسوده شده اند

2- متاسفانه یکی از آسیبهای فرهنگ سیاسی ایران ،رد گذشته به شکل کامل است. پس از تغییر دولتها مسوولان گذشته مورد نقدهای سنگینی قرار می گیرند بی آنکه بتوانند از خود دفاعی موثر قرار بگیرند. در دوران دولت سازندگی و تغییر پارادیم دولت در روش کار، مدیریت دولت زمان دفاع مقدس مورد نقد شدید قرار گرفتند بی آنکه امکان و مجال پاسخ داشته باشند. آیت الله هاشمی در زمان دولت بعد از سوی رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان مورد شدیدترین حملات سیاسی قرار گرفت. خود رییس دولت نهم و دهم هم در تعمیق این بداخلاقی در فرهنگ سیاسی ایران نقش داشت، کما اینکه تمامی روسای دولتهای پس از انقلاب را مورد حمله قرار داد و فقط خود را فصل آغاز تحول در کشورداری می دانست. این چرخه معیوب و غلط باید شکسته شود. روسای دولتهای پیش به عنوان منشای شر و تباهی و مشکلات کشور نباید معرفی شوند. اگرچه نگارنده این سطور منتقد جدی عملکرد سیاسی و اقتصادی دولت قبل است اما معتقد است پاسخ هایی از سوی مشاوران رییس جمهور مانند "الان وقت محاکمه است و نه مناظره" این بداخلاقی ها را در فرهنگ سیاسی ایران ماندگار تر می کند.

متاسفانه مناظره های آتشین و تند سال 88 نقش اساسی در برافروخته شدن آتش بی ثباتی سیاسی و حوادث تلخ پس از انتخابات داشت. یادآوری دو قطبی های آن روزگار با در خواست برای مناظره به افزایش شکافهای اجتماعی منجر خواهد شد که در انتخابات اخیر تا حد زیادی بر طرف شدند. به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی کشور و وضعیت اقتصادی ما، مذاکرات حساس هسته ای آینده و... هرگونه فضا سازی خبری و رسانه ای که دوباره شکافهای اجتماعی و سیاسی را فعال کند خلاف تدبیر و مصلحت نظام است. این مناظره پیروزی نخواهد داشت. اما بزرگترین بازنده آن مردم و نظام خواهند بود که مدتی است از تنشهای سیاسی و دعواهای جناحی آسوده شده اند.

منبع : تبیان
:: موضوعات مرتبط: , ,
:: برچسب‌ها: مناظره , احمدی نژاد , روحانی ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : شنبه 16 آذر 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: