مراقب جان لپ‌تاپ باشید!

مراقب جان لپ‌تاپ باشید!

مراقب جان لپ‌تاپ باشید!

از لپ‌تاپ خود، به درستی مراقبت می‌کنید؟


بسیاری از تجهیزات الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ‌ها، به دلیل ظرافت بالای به‌کار رفته در طراحی و ساخت، نیاز به مراقبت بیش‌تری نسبت به ابزارهایی مانند کامپیوترهای رومیزی دارند. از این رو دانستن نکات ساده و ابتدایی لازم برای نگهداری آن‌ها، یکی از موارد الزامی برای دارندگان این رده از کالاها محسوب می‌شود.


راهنمای خرید لپ‌تاپ در سال 90

گرما

یکی از آفت‌های جدی و همواره در کمین ابزارهای الکترونیکی، چیزی نیست به جز گرما! این گرما که اغلب ناشی از فعالیت پردازنده اصلی، پردازنده گرافیکی و سایر بخش‌های داخلی لپ‌تاپ است در صورتی که به درستی هدایت نشده و به خارج از لپ‌تاپ منتقل نشود، می‌تواند آسیب‌های جدی را به آن وارد کند. بنابراین، همواره به وضعیت خروجی هوای فن توجه داشته باشید تا اجسام خارجی، مانع از خروج هوای گرم دستگاه نشوند. علاوه بر این، همواره سعی کنید تا لپ‌تاپ را روی سطوح خنک قرار داده و از قرار دادن آن در فضاهای گرم و مکان‌هایی که در معرض نور آفتاب هستند، خودداری کنید. سرویس فصلی دستگاه و به طور خاص، سیستم خنک‌کننده آن، توسط افراد مجرب، می‌تواند تا حد زیادی خیال شما را از این بابت آسوده سازد.

چنان‌چه از لپ‌تاپ خود برای پردازش‌های سنگین و یا بازی استفاده می‌کنید، حتماً از سطوح خنک کننده موسوم به Cool Pad برای خنک کردن آن استفاده کنید تا از عمر دستگاه، کاسته نشود.

توجه داشته باشید که پوشش‌های صفحه کلید، اگرچه مانع از رسیدن مایعات به داخل لپ‌تاپ شما می‌شوند، اما یکی از عوامل ایجاد اختلال در گردش هوا به داخل لپ‌تاپ به حساب می‌آیند. بنابراین تا حد امکان از این پوشش‌ها استفاده نکنید. برای حصول اطمینان از موارد فوق، تا حد امکان از قرار دادن لپ‌تاپ روی سطوح پُرزدار مانند فرش، موکت و مانند آن خودداری کنید.

نمایشگر لپ تاپ

نمایشگر دستگاه شما، حساس‌ترین و یکی از گران‌قیمت‌ترین بخش‌های آن به حساب می‌آید. بنابراین لازم است تا حداکثر میزان دقت را در مراقبت از آن به کار برده و از انجام کارهایی مانند ضربه زدن و فشار آوردن به آن پرهیز کنید. همچنین در هنگام بستن درب لپ‌تاپ، اطمینان حاصل کنید که اشیایی مانند خودکار، خط‌کش و هر شی هرچند کوچک دیگری، روی صفحه کلید قرار نداشته باشند. زیرا در صورت وجود حتی یک شی بسیار کوچک مانند گیره نیز امکان آسیب دیدن نمایشگر دستگاه شما وجود خواهد داشت.

دستان تمیز علاوه بر اینکه باعث ارتقای عملکرد تاچ پد دستگاه می‌شوند، میزان ساییدگی ناشی از نشست عرق و ذرات با بدنه لپ‌تاپ را نیز کاهش می‌دهند.

برای بلند کردن لپ تاپ، حتماً آن را با دو دست و از قسمت زیرین آن گرفته و به هیچ عنوان به صورت یک‌دست و یا بدتر از آن؛ از نمایشگر دستگاه برای بلند کردن آن استفاده نکنید. این کار می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در دستگاه به وجود آورد.

آیا لپ‌تاپ خود را به درستی حمل می‌کنید؟

صدمات ناشی از حمل و نقل نادرست لپ‌تاپ است که متأسفانه در بسیاری موارد، مانع از خدمت‌رسانی به دستگاه آسیب دیده می‌شود. نکته جالب توجه آن است که رعایت چند نکته ساده می‌تواند جلوی بروز بسیاری از این حوادث را بگیرد.

* برای بلند کردن لپ تاپ، حتماً آن را با دو دست و از قسمت زیرین آن گرفته و به هیچ عنوان به صورت یک‌دست و یا بدتر از آن؛ از نمایشگر دستگاه برای بلند کردن آن استفاده نکنید. این کار می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در دستگاه به وجود آورد که از آن جمله می‌توان به ایجاد خمیدگی در بخش‌های ضعیف دستگاه و یا بروز مشکل در قسمت لولای دستگاه اشاره کرد.

* وقتی لپ‌تاپ در حال کار است صفحات داخلی هارددیسک آن با سرعت حداقل 5200 دور در دقیقه در حال چرخش هستند. پس اگر لپ تاپ روشن را حرکت و یا تکان شدید دهید، فشار زیادی به محور دیسک حافظه جانبی یا هد آن وارد می‌آید که این امر به مرور زمان باعث بروز اشکال در کارکرد حافظه جانبی و در نهایت، خرابی هارد دستگاه شما می‌شود. چنانچه مجبور به جابه‌جا کردن دستگاه در حالت روشن هستید و امکان قرار دادن دستگاه در وضعیت Sleep وجود ندارد، تا حد امکان دستگاه را در حالت افقی نگاه دارید.

* مهم‌ترین نکته در مورد حمل لپ‌تاپ، استفاده از یک کیف مناسب و با کیفیت است. به هیچ عنوان برای صرفه‌جویی در هزینه، از کیف‌های نامرغوب و غیر استاندارد استفاده نکنید. یک کیف استاندارد، بایستی متناسب با اندازه دستگاه شما بوده و از لایه‌های محافظتی داخلی برخوردار باشد تا بتواند ضربه‌های معمول روزانه را جذب کرده و به دستگاه منتقل نکند.

سعی کنید از کیفی استفاده کنید که حداقل دارای دو محفظه جداگانه برای نگهداری لپ‌تاپ و لوازم جانبی مثل شارژر و دوشاخه باشد. قرار دادن این وسایل در کنار دستگاه ممکن است به بدنه دستگاه فشار وارد آورده و باعث خرابی صفحه نمایش و دیگر قسمت‌ها شود.

* همیشه هنگام حمل دستگاه، لوح فشرده داخل درایو نوری را هم خارج کنید.

* در جابه‌جایی‌های بلند مدت، اطمینان حاصل کنید که دستگاه خاموش بوده و در وضعیت Sleep قرار ندارد.

* همواره از قرار داشتن باتری دستگاه در محل خود و قفل بودن ضامن آن اطمینان حاصل کنید. عدم توجه به این موضوع و بروز تکان‌های شدید می‌تواند موجب حرکت باتری در جای خود شده و باعث آسیب‌های جدی به دستگاه شود.

دو راه برای اطمینان از اصل بودن لپ‌تاپ

آیا نمایشگر دستگاه خود را به درستی تمیز می‌کنیم؟

واقعیت آن است که نمایشگرهای استفاده شده در ابزارهای الکترونیکی امروزی، یکی از بخش‌های حساس این دستگاه‌ها به حساب آمده و طبیعی است که برای نظافت آن‌ها بایستی دقت کافی را به خرج داد تا از بروز خسارات جدی به این بخش‌ها جلوگیری شود؛ لذا برای تمیز کردن نمایشگرها، رعایت نکات زیر الزامی است:

* پیش از هر اقدامی، دستگاه را خاموش کرده و باتری دستگاه را از آن خارج کنید.

* برای نظافت نمایشگر، از یک پارچه کتان بدون کرک و کاملاً نرم استفاده کنید. بهترین گزینه موجود برای این کار، پارچه‌های مخصوص تمیز کردن لنز دوربین و شیشه عینک هستند که به راحتی در فروشگاه‌های عرضه محصولات این‌چنینی، قابل دستیابی هستند.

این دستمال را با مقدار بسیار کمی آب مرطوب کرده و به آرامی روی سطح نمایشگر بکشید. توجه کنید که افزودن مقداری الکل یا سرکه، نتیجه بهتری را به همراه می‌آورد. علاوه بر این، می‌توانید از محلول‌های مخصوص این کار نیز استفاده کنید.

یک نکته بسیار مهم که هرگز نباید آن را فراموش کنید آن است که به هیچ وجه آب یا هرگونه محلول تمیز کننده دیگر را به طور مستقیم روی صفحه نمایش نریزید. بلکه دستمال مورد اشاره را به میزان بسیار کم، توسط آب یا سایر محلول‌های مورد بحث، مرطوب کرده و سپس مشغول نظافت نمایشگر شوید.

برای نظافت نمایشگر، از یک پارچه کتان بدون کرک و کاملاً نرم استفاده کنید. بهترین گزینه موجود برای این کار، پارچه‌های مخصوص تمیز کردن لنز دوربین و شیشه عینک هستند که به راحتی در فروشگاه‌های عرضه محصولات این‌چنینی، قابل دستیابی هستند.

* برای نظافت نمایشگر خود زمان کافی را اختصاص داده و به هیچ عنوان سعی نکنید تا با فشار دست، لکه‌ها و یا کثیفی‌های موجود روی نمایشگر را از بین ببرید. فشار غیر متعارف به نمایشگر، به راحتی می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود.

چنان‌چه به هر دلیلی، دستمال نرم خشک برای از بین بردن رطوبت باقیمانده روی نمایشگر در اختیار نداشتید، از وسایل حرارت دهنده با سشوارها و یا وسیله مشابه دیگری برای خشک کردن نمایشگر استفاده نکنید. همواره در خاطر داشته باشید، که سشوارها و یا سایر ابزارهای حرارت دهنده، دشمن شماره یک ابزارهای الکترونیکی به شمار می‌آیند.

* و در نهایت، توجه داشته باشید که هرگز از محلول‌هایی که حاوی مواد زیر است استفاده نکنید تا نمایشگر دستگاه شما، از آسیب‌های جدی ناشی از استفاده از این مواد در امان بمانند: محلول یا بخار آمونیاک؛ اتیل الکل؛ استون؛ اتیل اسید؛ کلراید متیل.

همواره به یاد داشته باشید که رعایت نکاتی بسیار ساده و ابتدایی، می‌تواند عمر دستگاه و در نتیجه سرمایه شما را تا حد قابل توجهی افزایش دهد و در نتیجه، هرگز برای بروز اشکالات ناشی از رعایت نکردن همین موارد ساده، مجبور به مراجعه به مراکز خدمات پس از فروش نشوید.
:: موضوعات مرتبط: , , ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : شنبه 16 آذر 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: