سفر اعضاي شوراي شهر اردبيل به «دوبي»!

سفر اعضاي شوراي شهر اردبيل به «دوبي»!
اعضای شورای اسلامی شهر اردبیل برای کسب تجربیات شهری کشورهای دنیا عازم دوبی می شوند.

هنوز چند ماهی از جلوس اعضای دوره چهارم شورای شهر اردبیل بر کرسی‌های این نهاد نمی گذرد که علاقه وصف ناپذیر آنان برای تجربه‌اندوزی از پیشرفت کشورهای دنیا در مدیریت شهری بیش از پیش نمایان شده و آنان تصمیم دارند بدون فوت زمان و البته بی توجه به جنجال دو سال پیش دوره سوم شورا در موضوع حیف و میل بیت المال در سفرهای خارجی اعضا برای این منظور به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و نسخه شفابخشی برای مدیریت شهری اردبیل بپیچند.طوری که حجت‌الاسلام محمدرضا سرداری رئیس شورای شهر اردبیل در جلسه اخیر شورا برای تشویق و ترغیب اعضا جهت حضور در مجامع بین‌المللی این گونه اظهار می دارد که "برخلاف شوراهای اسلامی سایر شهرها، اعضای شورای شهر اردبیل در این زمینه( نرفتن به سفرهای خارجی) محروم و در غربت باقی مانده‌اند و از سفرهای خارجی هیچ استفاده‌ای نکردند!

حجت الاسلام سرداری که همواره در دوره های مختلف شورا پای ثابت دفاع از این طرح (سفرهای خارجی) بوده است در یکی از جلسات دوره سوم شورا و در رد ادعای جنجالی حیف و میل بیت المال در سفرهای خارجی اعضا و شخصی بودن سفرهای اعضای شورای شهر اردبیل با استعانت از آیه شریفه قرآن " سیرو فی‌ الارض" این گونه گفته بود که "در سایر شهرهای بزرگ برای اعضای شورای شهر حتی سفرهای خارج در نظر گرفته می‌شود اما در اردبیل به دلیل تنگ‌نظری‌های موجود، ما محروم از این تجربه‌اندوزی هستیم.

طرح مجدد سفرهای خارجی اعضای شورای شهر اردبیل در شرایطی است که صدیف بدری شهرداراین شهر همواره بودجه 170 میلیارد تومانی برای مدیریت شهری اردبیل را ناکافی می‌داند؛ گذشته از آن شرایط حاکم بر کشور در یک سال اخیر نیز که درآمدها، منجمله درآمد شهرداری‌ها را تحت الشعاع قرار داده است بر تنگناهای مالی این شهر افزوده و اردبیل را در برداشتن گام‌های توسعه مدیریت شهری با مشکلات جدی مواجه ساخته است.هنوز نيازهاي اولیه شهري اين شهر در برخی نقاط برطرف نشده و محله‌هاي حاشيه‌اي و کم برخوردار بسياري در اطراف اين شهر شكل گرفته‌اند كه حتي در تامين انشعابات خود مشكل دارند و آن طور که باید و شاید از مدیریت شهری خدمت دریافت نمی‌کنند.

اما طرح سفر اعضای شورای اسلامی شهر اردبیل به دوبی و استدلال و دفاعیات جالب اعضای محترم شورا که عیناً و بی‌کم وکاست به نقل از خبرگزاری فارس برای قضاوت افکار عمومی، کارشناسان و صاحبنظران منتشر می‌شود را مرور می کنیم.

مطابق این گزارش،اعضای شورای شهر اردبیل در جلسه اخیر خود طرحی را مورد بررسی قرار دادند که قرار است بر اساس آن اعضای علاقه مند شورای شهر اردبیل در کنفرانس بین‌المللی مدیریت شهری در چین و امارات شرکت کنند.

سرداری رئیس شورای شهر اردبیل در مورد این طرح اظهار كرد:اعضایی که با حضور در این کنفرانس بین‌المللی موافق هستند، می‌توانند ثبت نام کنند تا با هزینه پرداختی از سوی شهرداری! در این سفر خارجی حضور یابند.

حسین افسانه، دیگر عضو شورای شهر اردبیل بيان کرد: با توجه به موقعیت نزدیک دوبی نسبت به کشور چین پیشنهاد می‌کنم که اعضای علاقه‌مند به حضور در این سفر، دوبی را انتخاب کنند تا در این سفر با تازه‌ترین یافته‌های علمی در حوزه مدیریت شهری بهتر و بیشتر آشنا شوند.

اما سالار شاکر یکی دیگر از اعضای شورای شهر اردبیل نیز در بیان ضرورت حضور اعضا در کنفرانس‌ها، همایش‌های ملی و بین‌المللی این گونه نظر داد: هر یک از اعضای شورای شهر که در این دوره‌های آموزشی و همچنین کاربردی شرکت می کنند، می‌توانند یافته‌ها و همچنین دیده‌ها و شنیده‌های خود را در مسیر توسعه اردبیل به کار گیرند.

وی تصریح کرد: تعدادی از اعضای شورای شهر مصمم هستند تا در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی با موضوع مدیریت شهری و همچنین برنامه‌ریزی در حوزه عمران و آبادانی بهتر شهر با بهره‌گیری از تجارب مفید کشورهای دیگر حضور یافته و از این فرصت استفاده کنند.

وی بیان داشت: در این زمینه باید تنگ‌نظری‌ها و برخی دیدگاه‌های غیر کارشناسی که چنین سفرهایی هزینه‌بر است نادیده گرفته شود چرا که ما باید از تجربیات و مدیریت‌های موفق کشور در حرکت‌های تحولی خود استفاده کنیم.

پیرامون این طرح نکاتی چند لازم است تا از باب رسالت خطیر رسانه در قالب پیشنهاد و راهکار ارائه شود باشد تا عزیزان در شورای اسلامی شهر اردبیل درباره آن مداقه کنند.

- در قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا و در وظایف چهارگانه تصویبی، نظارتی، قانون‌گذاری و سیاست گذاری و وظایف برنامه‌ای این نهاد حتی یک کلمه هم تکلیفی برای شوارها از باب انجام سفرهای داخلی و خارجی برای کسب تجربه نیامده الا این که آنان مجازند با موافقت و تصویب شورا به صورت فردی و دسته‌جمعی تحت عنوان نماینده رسمی شورا در دعوتهای رسمی حضور پیدا کنند.

- صرفنظر از کنفرانس مدیریت شهری در دوبی ، متولیان اغلب کنفرانس‌ها و همایش‌های رنگارنگ امروزین در داخل و خارج کشورNGO ها هستند که محاسبات خود را در مدیریت کنفرانس‌ها و سمپوزیوم‌های به اصطلاح علمی و فی‌الواقع تجاری و بازرگانی بر مبنای اصل سود انجام می‌دهند، بنابراین تا وقتی سطح حضور از باب پرداخت هزینه و هزینه‌های پایه جهت شرکت افراد اعلام وصول و مشخص نشود هیچ تضمینی نیست تا فلان و بهمان دستگاه به خاطر ارائه مقاله، دستاورد و از این قبیل، حائز رتبه و نشان برتر شود و آن وقت رهاورد و تحفه سفر خود را با هزینه مضاعف دیگر برای انتشار گسترده از شبکه های تلویزیونی و رسانه‌ها در استان و منطقه خود در بوق و کرنا کند بدون این که حاضر باشد درباره سطح کیفی آن همایش و جشنواره و سمپوزیوم و تناسب آن با هزینه هنگفت بودجه توضیحی به افکار عمومی بدهد.

- آموختن و کسب تجربه ديگر كشورها، لزوماً از بستر سفر خارجی حاصل نمی‌شود بلکه می‌تواند به روش‌های منطقی‌تر و علمی‌تر دیگر همچون اعزام کارشناسان، دعوت از صاحبنظران دانشگاهی، حمایت از تحقیقات و پایان نامه‌های دانشجویی و امثالهم میسور شود.

- بدون رعایت و اجرای الزامات زیرساخت‌ها آن هم در مدیریت شهری اسلامی که حوزه بسیار حساس از نظر توجه همزمان و علمی و عملی به مقوله‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، بهداشتی و روانشناختی است، الگوبرداری و گرته‌برداری از دستاوردهای بیگانه بالخصوص غربی و نامانوس با فرهنگ شرقی و اسلامی، سم مهلک و به مصداق عینی تیشه بر ریشه زدن است.

- اگر چه قرار است شهرداری اردبیل هزینه سفر اعضای شورای شهر را به هر میزان که باشد متقبل شود اما به نظر می‌رسد صلاح بر این باشد در صورتی که اصرار بر حضور و شرکت در این کنفرانس است( البته توصیه می‌کنیم اساساً طرح سفر لغو شود) حداقل افرادی از اعضا شرکت کنند که از نظر سطح تحصیلات و زمینه مرتبط علمی و تجربی با مطالب و موضوعات مطرح در کنفرانس تناسبی منطقی و عقلایی رعایت شود.

- به شهردار محترم اردبیل نیز توصیه می‌شود از باب امانتداری و صرفه و صلاح بیت‌المال و حقوق شهروندان، دفاعیات خود را در قبال چنین طرح‌هایی که بعضاً بی‌ضابطه به شهرداری هزینه مالی تحمیل می‌کنند ارائه نماید چرا که موافقت بی دلیل و چشم بسته با هزینه‌های غیرعادی و غیرضرور به رویه عادی مبدل شده و اعتراض مردم را بر می‌انگیزد و تضمینی بر تداوم خدمت‌گذاری که لطف‌الهی بر افراد است باقی نمی‌گذارد.

- از باب وظیفه و رسالت رسانه جهت تقویت و حمایت از مسئولین علی‌الخصوص اعضای محترم شورای اسلامی شهر اردبیل باید گفت که تمرکز، مانور طولانی و اصرار ورزیدن به موضوعی چون "سفرهای خارجی" غیرضرور که حواشی هزینه‌زایی را برای مسئولان خدوم و دلسوز در پی دارد نه تنها به صلاح اعضای محترم نیست بلکه زمینه احیای مجادلات فرسایشی دوره سوم شورای شهر را موجب می‌شود و آن وقت آنان را از پرداختن به وظایف ذاتی و اساسی و اولویت دار شورای شهر که میثاق اعضای منتخب با مردم و شهروندان است باز می دارد.

من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال

منبع: چشم انداز اردبیل
:: موضوعات مرتبط: , ,
:: برچسب‌ها: سفر اعضاي شوراي شهر اردبيل به «دوبي»! ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : چهار شنبه 27 آذر 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: