۱۹ ژانویه روز آذری‌های مسلمان جهان

۱۹ ژانویه روز آذری‌های مسلمان جهان

آیت‌الله سیدحسن آملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اردبیل اظهار کرد: 24 سال پیش در دیماه سال 68 در اواخر حکومت شوروی سوسیالیستی حادثه بزرگی در مرز ایران و شوروی اتفاق افتاد بدین قرار که بر اثر ضعف دولت شوروی مهار مرزها از دست رفت و از مرکز دستور رسید که از ضدیت در کنترل‌های امنیتی کاسته شود و به تدریج آثار فروپاشی هویدا شد.

وی گفت: هر روز مردم متدین آذربایجان در کنار رود ارس می‌ایستادند و با ندای الله‌اکبر و لا اله الا الله به ایرانیان و اسلام ابراز عشق و احساسات می‌کردند.

امام جمعه اردبیل گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز خود را برای استقبال آماده کرد و مردم آذربایجان نسبت به ایران و اسلام به شدت اظهار علاقه می‌کردند و از اینکه بعد از 70 سال از فشار کمونیست خارج شده بودند ابراز مسرت و شادی می‌کردند.

وی افزود: مردم مسلمان آذربایجان 70 سال منتظر چنین روزی بودند و از مرز بیله‌سوار تا نخجوان آن سوی مرز آذری‌ها جمع شده و شعارهای عشق و ارادت به اسلام و ایران را نشان دادند و در این روز با شکستن مرزها و کنار رفتن نیروهای روز از جلوی مرز با شکستن سیم‌خاردارها به کشورمان وارد شدند به طوری که از این حرکت که شبیه به یک لشکر عظیم بود دولت شوروی غافلگیر و ارتش سرخ نیز تمرکز خود را از دست داد.

آملی اضافه کرد: آنها به محض اینکه به ایران وارد شدند خاک کشورمان را بوسیدند و نسبت به اعتقادات دینی و ارزشی به ویژه مسجد، پرچم امام حسین (ع) و قرآن ابراز وفاداری حقیقی نشان دادند تا ثابت شود که آنها بعد از 70 سال همچنان بر عهد و پیمان اعتقاد به اسلام وفادار ماندند.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: آنها با این حرکت حماسی خود اعلام کردند که هرگز از اهل بیت و مبانی اسلامی دور نیستند و 70 سال تلاش نظام‌های کمونیستی و غربی روی اعتقادات آنها تأثیر نگذاشته و همچنان به این منش افتخار می‌کنند.

* مسلمانان آذربایجان تابوی 70 ساله دولت کمونیست را شکستند

وی با اشاره به ورود ارتش سرخ به باکو و قتل‌عام بیش از 135 نفر و زخمی شدن 700 نفر را در 20 ژانویه بیان کرد و افزود: همین اشتباه بزرگ گرباچف سبب فزونی نارضاتی مردم نسبت به حکومت شوروی سوسیالیستی شد و 19 ژانویه روزی است که مسلمانان غیور و فهیم آذربایجان تابوی 70 ساله دولت کمیسیونست را شکسته و تعلق خاطر خود را به صورت عملی به ایران و اسلام نشان دادند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: این روز به عنوان نکته عطف تاریخی باید به نام روز آذری‌های مسلمان جهان و روز بازیابی هویت نسل آذری‌ها نامگذاری شود چرا که این روز آیینه تمام نمای هویت جماعت آذری است.

وی گفت: هرچند برخی‌ها تلاش می‌کنند 31 دسامبر را به این روز نامگذاری کنند اما در 31 دسامبر هیچ حادثه‌ای رخ ندادهو این اتفاق بزرگ در 19 ژانویه بوده و کسانی که آن را به 31 دسامبر انتقال داده‌اند، خواسته‌اند از جمیعت عید کریسمس استفاده کنند در حالی که حوادث تاریخی نباید با استحسانات عقلی دستخوش تغییر شود بنابراین موضوع 31 دسامبر یک توهم بیش نیست.

آملی گفت: ما از کنار مرقد شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مزار شاه اسماعیل صفوی روز 19 ژانویه را که امسال مقارن با ولادت حضرت ختمی مرتبت (ص) است روز آذری‌های مسلمان جهان اعلام و این مقارنت را به فال نیک می‌گیریم.

امام جمعه اردبیل در پایان با گرامی‌داشت هفته وحدت وجود گرامی نبی مکرم اسلام را بزرگترین عامل وحدت و اجتماع اعلام کرد و گفت: برخی‌ها عامل خون، نژاد، زبان و محدوده جغرافیایی را مؤلفه وحدت می‌دانند اما باید بدانند که هیچ کدام از آنها به قوت باورهای اعتقادی و دینی نیست.
:: موضوعات مرتبط: , ,
:: برچسب‌ها: عاملی , امام جمعه اردبیل , ۱۹ ژانویه روز آذری‌های مسلمان جهان , ۱۹ ژانویه , روز آذری‌های مسلمان جهان ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : جمعه 27 دی 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: