مراسم نکوداشت عاصم اردبیلی

مراسم نکوداشت عاصم اردبیلی
از حضور اسطوره منظومه‌های عاصم تا حاضرنشدن مسئولان وزارت ارشاد

آیین نکوداشت استاد عاصم اردبیلی در حالی برگزار شد که اسطوره منظومه‌های این شاعر گرانقدر «سوری» در سالن برگزاری مراسم با ابهت خاص حاضر شد و همه حاضران را حیرت‌زده کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این آیین بزرگداشت حاشیه‌های جالبی داشت که به آنها اشاره می‌کنیم.

* در این مراسم بانو سوری که اسطوره شعر عاصم و منظومه گران‌سنگ اوست به عنوان یک بانوی معشوقه شکست خورده، مأیوس و دل خسته که استاد عاصم زندگی او را در یکی از منظومه‌هایش به تصویر کشیده در حالی که دسته گلی را در دست گرفته بود وارد سالن برگزاری آیین تجلیل از استاد عاصم اردبیلی شد و با تقدیم این هدیه از او تجلیل کرد که این حضور همه حاضران را مجاب کرد تا سر پا بایستند و چند دقیقه‌ای او را تشویق کنند، این حضور در کنار بهت و حیرت عده‌ای اشک عده‌ای از حاضران را نیز درآورد چرا که صحنه جالبی بود که استاد عاصم با اسطوره شعرهایش سوری که زندگی پرفراز و نشیبی را در اردبیل به عنوان هجرت‌کننده از اقلیم الموت داشته است به همراه است.

* در این مراسم دو تن از شخصیت‌های ادیب و فاضل جمهوری آذربایجان در تجلیل از مقام شعر و شاعری استاد عاصم اردبیلی در مراسم حاضر شده بودند که پرفسور شاهین فاضل و رافق شروانی دو چهره برجسته شعر آذربایجان بودند که در مراسم حاضر و قطعاتی از شعر خود را در دوستی و پیوندشان با اردبیل و استاد عاصم اردبیلی قرائت کردند.

* در این مراسم که بیش از سه ساعت به طول انجامید و با نیم ساعت تأخیر نیز شروع شد هر دو طبقه مجتمع فرهنگی، هنری فدک اردبیل پر از جمعیت بود و حتی در برخی از فضاهای خالی مجتمع صندلی‌های کمکی توزیع کرده بودند تا حاضران و دعوت‌شدگان بنشینند ولی با این وجود تعدادی هنوز در اطراف سالن سر پا ایستاده بودند.

* شاهین فاضل شاعر آذربایجان شعر طنز خوبی را با محتوای «اردبیله قار یاغه» تقدیم حاضران کرد که این شعر طنز غنچه‌های خنده را بر لب حاضران نشاند و آنها را سرزنده کرد.

* در حالی که قرار بود وزیر ارشاد یا معاون وزیر در مراسم حاضر باشند هیچ میهمانی از وزارت ارشاد در این آیین حاضر نشده بود و این برای چندمین بار است که مسندنشینان وزارت ارشاد با وجود برگزاری آیین‌های نکوداشت و کنگره‌های عظیم در اردبیل برخلاف سایر استان‌ها از حضور در این خطه سرافراز اجتناب می‌کنند و در حقیقت یک دهن‌ کجی واقعی به این آیین‌ها انجام می‌شود و تنها بهانه آنها نیز کنسل شدن پروازها بوده که معلوم نیست بالاخره این بهانه کی از دست آنها گرفته می‌شود تا دیگر بهانه لغو شدن پرواز را دلیلی بر حاضر نشدن خود قلمداد نکنند.

* دکور برنامه به شکل عجیبی طراحی شده بود و همه سخنرانان بدون تریبون سخنرانی کرده و هیچ فضایی برای قرار دادن آب و لیوان در صورت‌ تر کردن گلوی سخنرانان پیش‌بینی نکرده بودند به طوریکه در یک اقدام عجیب زمانی که عسگر شاهی گلویش گرفت یک سقایی از پشت صحنه آمد و آبی را در لیوان ریخت و به او داد تا گلویی تازه کند در حالی که برای این آیین با این عظمت انتظار برنامه‌ریزی بهتر از این بود.

* در این مراسم کلیپ‌های کوتاه از زندگی عاصم پخش شد که با استقبال خوب شرکت‌کنندگان روبه‌رو شده که این استقبال در کف زدن‌های آنها مشهود بود.

* در این مراسم علاوه بر دو تن از شاعران آذربایجان،‌ شهریار نعمتی و بقا از شاعران اردبیلی نیز در وصف شاخصه‌های شعر و زندگی استاد عاصم اشعاری را سرودند.

* مجری برنامه با زیرکی خاص در حالی که پر بودن فضای سالن و حتی تقاضا برای حضور تعداد زیادی از هموطنان برای حاضر شدن در این مراسم را مطرح کرد از استاندار اردبیل قول گرفت تا سالن بزرگتری در این استان احداث شود که استاندار اردبیل نیز قول داد در این کار همت کند.

* دو تن از نماینده استان اردبیل منصور حقیقت‌پور و کمال پیرمؤذن در این آیین نکوداشت حاضر بودند اما با فاصله در صندلی‌ها جای داشته به طوریکه منصور حقیقت‌پور بعد از سخنرانی استاندار اردبیل سالن جلسه را ترک کرد.

* در این مراسم تصنیف زیبایی به همت ودود مؤذن‌زاده،‌ خراسانی و احدی به عنوان یک کار تلفیقی اجرا شد که مورد استقبال هموطنان قرار گرفت.

* در این مراسم عسگر شاهی از شاعران ممتاز اردبیل با لحن ادبی و سخنی ممتاز ویژگی‌های شعر و شخصیتی عاصم اردبیلی را از جنبه‌های مختلف تبیین کرده و شعرهایی را قرائت کرد که شور و حال خاصی را به مراسم بخشید.

* اما نقطه اوج این مراسم حضور استاد عاصم اردبیلی در روی سن بود که در ابتدا اشعاری از دیوان «یارالی درنا» قرائت کرد سپس شعر طنزی را نیز خواند و در نهایت با تقاضای شرکت‌کنندگان شعر «سوری» ‌را نیز خطاب به این بانو که در مراسم حاضر بود، قرائت کرد که برخی از اشعار او با احساس عجیب همراه شد به طوریکه تعدادی از شرکت‌کنندگان اشک بر گونه‌هایشان جاری بود.

* استاد عاصم اردبیلی سال 92 را به عنوان سال عجیب و پر از حوادث برای خود قلمداد کرد و گفت:‌ بنده در این سال مونس، همدم و همسرم را از دست دادم و در این سال سلامتی خودم را از دست رفته دیدم ولی از اینکه یکی از نوه‌هایم که در دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کند، می‌خواهد راه بنده را ادامه دهد، ‌خوشحالم.

* استاد عاصم اردبیلی از همراهان، ‌دوستان و رفیقان همدل و همراز خود که در این مدت بیماری و بستری به او سر زده و همیشه از او یاد کرده‌اند به ویژه سرتیپی تشکر کرده و برای آنها آرزوی عمر طولانی و توفیق روزافزون کرد.

* در پایان این مراسم از استاد عاصم اردبیلی با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد که این تجلیل شامل ادارات، نهادها، دستگاه‌های مختلف و تشکل‌ها بود.

======================

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، در این مراسم که عصر امروز و در مجتمع فدک اردبیل برگزار شد از مقام ادبی و اشعار برجسته استاد عاصم اردبیلی با اهدای هدایا و نیز لوح تقدیر قدردانی شد و زحمات نیم قرن شعر و شاعری او و حضور در عرصه ادبیات پاس داشته شد.

در این مراسم پروفسور شاهین فاضل از کشور آذربایجان عاصم را شاعری مردمی، درد آشنا و شاعر عاطفه ها توصیف کرد وگفت: آنچه که در شعر او لبریز از واقعیت است حس عطوفت و مهربانی است که در شعر او موج می زند.

این استاد مسلم شعر و شاعری آذربایجان اظهار کرد: ما در کشور آذربایجان مقام و منزلت این شاعر گران سنگ را ارج می نهیم و یقین داریم که شعرهای اجتماعی، طنز و نقادانه او می تواند برگرفته از روح بلند او باشد.

رافق شروانی دیگر شاعر و استاد ادبیات آذربایجان از عاصم و شاهی به عنوان 2 شاعر خوش نام و نام آشنای اردبیل یاد کرد و با احترام به مقام شعر و شاعری استاد عاصم گفت: او شاعر اجتماعی و دردآشناست که در تمام اشعار آذری او می توان سخنانی لبریز از عشق و عطوفت، مرام و انسانیت و طنز همراه با عبرت را مشاهده کرد.

"سوری" اسطوره شعر عاصم در مراسم حاضر شد

اما نقطه اوج مراسم تجلیل حضور بانوی دردکشیده و عاشق تمام عیار سوری بود که به عنوان اسطوره شعر عاصم در این مراسم حاضر شد و با دسته گل از این شاعر به نیکی یاد کرد.

سوری که منظومه شعر عاصم نام گرفته عاشق دلسوخته است که از شهر و دیار خود به اردبیل هجرت کرده و استاد عاصم زندگی این بانوی عاشق پیشه را به بهترین شکل به تصویر کشیده است که با ورود سوری به مراسم همه به پای او برخاستند و با احترام و ادب خاص از ملاقات اسطوره منظومه عاصم اردبیلی به نیکی یاد کردند.

در این مراسم شهریار نعمتی شاعر و نویسنده و کاظم نظری بقا از دوستان عاصم برای او شعری سروده و استاد عسگر شاهی نیز به بیان ویژگی های شخصیتی و شعر عاصم در ابعاد مختلف پرداخته و با زبان ادبی به محفل حال و هوای متفاوت بخشید.

در این مراسم کلیپ های کوتاه از زندگی عاصم نیز پخش شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

در این مراسم تجلیل استاد عاصم اردبیلی با زبان شعر و احساسی خاص به ابراز احساسات علاقمندان خود پاسخ داد و اشعاری زیبا از منظومه "سوری" و "یارالی دورنا" و نیز شعر طنزی را قرائت کرد و گفت: سال 92 سال عجیب و پر از حادثه ای برای بنده بود به طوری که امسال هم همراز دیرینم همسرم را از دست داده ام و هم سلامتی ام را از دست داده ولی امیدوارم نوه بنده که در دانشگاه پیام نور تحصیل می کند این راه را ادامه دهد.

استاد ودود مؤذن زاده، خراسانی و احدی در این مراسم تصنیفی زیبا و کار تلفیقی موسیقی را در پاسداشت مقام استاد عاصم اردبیلی اجرا کردند.

در این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدایای ویژه از استاد عاصم اردبیلی تجلیل شد و کتاب گزیده اشعار این استاد با نام "بیر دامجی محبت" در بین حاضران توزیع شد.

انتهای پیام/

===================

همزمان با برگزاری آیین نکوداشت «عاصم اردبیلی» از تندیس این شاعر رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تندیس که در نگارخانه «ختایی» اردبیل رونمایی شد، توسط ودود موذن‌زاده اردبیلی، نقاش و مجسمه‌ساز اردبیلی ساخته شده که با مهارت کامل این مجسمه را شکل داده است.

در این مراسم که 22 اسفند ماه برگزار شد، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل اظهار داشت: ما وظیفه داریم تا حفظ و حراست از سرمایه‌های فرهنگی را برای خود یک اصل و حقیقت غیر قابل انکار بدانیم.

طاهر شریفی با اشاره به گنجینه مفاخر فرهنگی و علمی استان توجه به این سرمایه‌های عظیم انسانی را در رشد و توسعه منطقه در ابعاد اقتصادی و سیاسی و اجتماعی موثر خواند.

وی شخصیت ادبی و عرفانی استاد عاصم کفاش اردبیلی را یادآور شد و گفت: اشعار این شاعر پرآوازه در نوع خود بی‌نظیر و دلنشین است و امانت فرهنگی گرانبهایی برای نسل بعدی است.

شریفی تصریح کرد: بزرگترین سرمایه معنوی یک کشور نیروی انسانی متعهد، متخصص و کار بلد است که اگر این سرمایه عظیم را قدر بدانیم، مسیر توسعه و پیشرفت به سرعت پیموده می‌شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل ادامه داد: در این آوردگاه آنچه که مهم به نظر می‌رسد استفاده از تجربیات مفید و سازنده هنرمندان و مفاخر ادبی و هنری است که هیچ وقت نباید رنگ کهنگی و گذر زمان بر روی آن بیفتد.

در این مراسم تندیس استاد شاهی اردبیلی، حاج باباخان مجاهد اردبیلی‌، بابا صفری نویسنده و محقق اردبیلی، آیت‌الله حاجی میرزا یوسف مجتهد اردبیلی، آیت‌الله حاجی میرزا محسن مجتهد اردبیلی نیز به همراه تندیس عاصم کفاش اردبیلی رونمایی شد.

همچنین نقاشی‌های پرتره استاد عاصم اردبیلی که توسط نقاشان استان اردبیل تهیه شده بود در محل نگارخانه ختایی در معرض نمایش گذاشته شده است.

استاندار اردبیل: خاستگاه شعر عاصم برگرفته از نیاز مردم است

استاندار اردبیل گفت: خاستگاه شعر عاصم برگرفته از نیاز مردم است که در قالب شعر تجلی یافته است.

دکتر مجید خدابخش که در آئین نکوداشت استاد عاصم اردبیلی در مجتمع فدک اردبیل سخن می‌گفت،ادامه داد : شعرا با قلب و روح و تخیل خود بهترین کلام را در قالب زبان نظم و نافذ به تصویر کشیده‌اند، به طوری که شاعران آذربایجان با اشعار برگرفته از خواست و نیاز مردم ماموریت خود را به خوبی به انجام رسانده‌اند.

وی افزود : اشعار استاد عاصم اردبیلی که از لطافت و تاثیرگذاری خاص برخوردار است امروز در زبان مردم این خطه جاری است به طوریکه قلب و روح متدینین از این اشعار لطیف و قدرتمند لبریز از عشق و معرفت شده است.

خدابخش بزرگداشت استاد عاصم اردبیلی را بزرگداشت فرهنگ،‌معرفت، اندیشه و تخیل رقیق و ظریف بیان کرد و گفت: زمانی که شعر عاصم با موسیقی به هم می‌آمیزد تاثیر آن به مراتب بیشتر نمایان است که این موسیقی همان نوحه آذری‌هاست که با روح و فطرت بشری عجین شده است.

استاندار اردبیل تصریح کرد : عاصم اردبیلی شاعری است که شعرهای فخیم و گران‌سنجش آئینه تمام نمای آرزوها و آلام بشری است و در حقیقت این اشعار بخشی از تاریخ آذربایجان و اردبیل معاصر و تاریخ انقلاب را به همراه دارد.

وی، شعرهای مذهبی عاصم اردبیلی را یادآور شد و گفت:‌ عاصم اردبیلی شاعر شیعی است که یاد و خاطره امام آزادگان حضرت سیدالشهدا در اشعار عاشورایی و آئینی او به شیوایی متجلی شده است.

استاندار اردبیل گفت: ما عاصم اردبیلی را علاوه بر اینکه شاعری بزرگ و مردمی می‌دانیم ویژگی‌های انسانی او را نیز می‌ستاییم و از این جهت بر خود می‌بالیم که گامی در راستای تحقق آرمانهای فرهنگی و اسلامی خود برداریم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل : شاعران مرزداران اعتقادات دینی و اخلاقی

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل گفت: شاعران در طول تاریخ مرزبانان حقیقی اعتقادات دینی، اخلاق و معنویت جامعه بوده‌اند.

آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل هم در سخنانی گفت: تجلیل از مفاخر اردبیل درحقیقت گرامیداشت میراث با عظمت فرهنگی و معنوی جامعه هستند و هر جامعه‌ای که در این تکریم و تجلیل بی‌تفاوت باشند نمی‌توانند از منزلت و شاخصه فرهنگی و هنری خود دفاع کنند.

وی، قدرت نفوذ کلام شاعران را در تمام عرصه‌ها بیان کرد و افزود:در طول تاریخ از قدرت و نقش تاثیرگذار شاعران در عرصه‌های مختلف بهره گرفته‌اند تا حقیقت جامعه را به خوبی روشن کرده و تبیین کنند.

عاملی تصریح کرد:‌ شاعر باید روح حماسی و غیرت را که از ارکان اصلی عظمت یک جامعه است به خوبی پرورش دهد تا بشر زمینی به دور از گرایش مادی به اوج عظمت احساس تعلق تنها به خداوند داشته باشد.

امام جمعه اردبیل، قدرت تخیلی شعر عاصم را استثنایی و بی‌نظیر توصیف کرد و خاطرنشان کرد:‌ ترکیباتی که او در شعرش استفاده می‌کند ترکیبات نو، خلاقانه و بی‌نظیر است بطوریکه نقدهای اجتماعی او از او شاعری مردمی ساخته است که به هر ظلم و تعدی می‌تازد و مدافع حقیقت است.

عاملی در پایان شعر عاصم را شعر دفاع از انقلاب، شهید شهادت، دفاع مقدس، ساحت قدسی اهل بیت به ویژه امام حسین (ع) و اصل ولایت توصیف کرد و افزود: ما باید چنین میراث معنوی را به نسل‌های‌ آینده معرفی کنیم.

شاعران و هنرمندان اردبیلی افتخاری برای جامعه فرهنگ و هنر استان هستند

استاندار اردبیل گفت: شاعران و هنرمندان اردبیلی افتخاری برای جامعه فرهنگ و هنر استان هستند.

مجید خدابخش با اشاره به اینکه نکوداشت شاعران و هنرمندان افتخاری برای جامعه فرهنگ و هنر استان است،گفت: همه باید قدردان تلاش‌های این هنرمندان باشیم.

وی با بیان اینکه روح و تخیل عاصم اردبیلی نامحدود است، افزود:عاصم اردبیلی توانسته از عمق درون انرژی نهفته خود را با زبان تخیل و نظم بخشی به مردم عرضه کند.

او با اشاره به اینکه شعر همواره زمانی ظهور می کند که با زبان نثر قادر به بیان واقعیت‌ها نباشد و نظم بخشی به این واقعیت‌ها به کمک بیان می‌آید، اضافه کرد: زبان شعر عاصم اردبیلی بیانگر روح لطیف و اوح احساس این شاعر است که کلمات را در قالب صدف هایی چون مروارید به قلب‌ها هدیه می‌کند.

صالح عاصم اردبیلی نیز در این مراسم با قدردانی از تلاش‌های دستگاه‌های اجرایی استان چند قطعه از اشعار خود را قرائت کرد.

در این آیین شاعرانی چون شاهی اردبیلی ، شهریار نعمتی ، میهن کریمی ، کاظم نظری بقا و دو نفر از شاعران کشور آذربایجان اشعاری را در وصف عاصم اردبیلی قرائت کردند.

همچنین چند قطعه از اشعار عاصم اردبیلی توسط هنرمندان موسیقی استان از جمله ودود موذن زاده ، بهاالدین خراسانی واحدی هم خوانده شد.

انتهای پیام

منابع : ایسنا. تسنیم . فارس
:: موضوعات مرتبط: , , , ,
:: برچسب‌ها: عاصم اردبیل , مراسم نکوداشت , عاصم , شاعر , بزرگداشت , شعر ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : پایبند
تاریخ : جمعه 23 اسفند 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: