درصد سوالات کنکور در هر پایه

درصد تقريبي سؤالات در كنكور

دروس عمومي تقريباً 70 تا 60 درصد از دروس پايه و 30 تا 40 درصد دروس پيش دانشگاهي مي‌باشد.

دروس تخصصي در رشته رياضي

درس رياضي 37 تا 35 درصد از پايه دروس

65 تا 63 درصد از دروس پيش دانشگاهي

فيزيك 63 تا 61 درصد از دروس پايه

39 تا 37 درصد از دروس پيش دانشگاهي

شيمي 58 تا 56 درصد از دروس پايه

44 تا 42 درصد از دروس پيش دانشگاهي

در مجموع سه كتاب ½ مربوط به پايه و ½ مربوط به پيش دانشگاهي بوده‌است.

دروس تخصصي رشته تجربي

درس زيست 56 تا 54 درصد از دروس پايه

44 تا 46 درصد از دروس پيش دانشگاهي

درس رياضي 54 تا 52 درصد از دروس پايه

46 تا 48 درصد از دروس پيش دانشگاهي

درس فيزيك 57 تا 55 درصد از دروس پايه

47 تا 45 درصد از دروس پيش دانشگاهي

درس شيمي 57 تا 55 درصد از دروس پايه

47 تا 45 درصد از دروس پيش دانشگاهي

درس زمين 53 تا 51 درصد از دروس پايه

47 تا 49 درصد از دروس پيش دانشگاهي

در مجموع كل سوالات 64 % از دروس پايه و 36 % از دروس پيش دانشگاهي بود .

دروس تخصصي رشته انساني

دروس رياضي 61 تا 59 درصد از دروس پايه

39 تا 41 درصد از دروس پيش دانشگاهي

اقتصاد 100 درصد از دروس پايه

روانشاسي 100 درصد از دروس پايه

فلسفه و منطق 61 تا 59 درصد از دروس پايه

39 تا 41 درصد از دروس پيش دانشگاهي

علوم اجتماعي 41 تا 39 درصد از دروس پايه

59 تا 61 درصد از دروس پيش دانشگاهي

ادبيات فارسي 36 تا 35 درصد از دروس پايه

64 تا 65 درصد از دروس پيش دانشگاهي

عربي 51 تا 49 درصد از دروس پايه

49 تا 51 درصد از دروس پيش دانشگاهي

تاريخ 67 تا 66 درصد از دروس پايه

43 -44 درصد از دروس پيش دانشگاهي

جغرافيا 74 -73 درصد از دروس پايه

36 37 درصد از دروس پيش دانشگاهي


در مجموع كل سوالات 64
% از دروس پايه و 34 % از دروس پيش دانشگاهي مي‌باشد.

معافیت پزشکی

معافیت پزشکی

۱ – آیا مشمول میتواند در حین خدمت برای معافیت پزشکی اقدام نماید؟
بلی ، امکان استفاده از معافیت پزشکی در حین خدمت از طریق شورای پزشکی رده خدمتی وجود دارد.

۲ – مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم جهت معافیت چه میزان می باشد؟
بر اسا س ضوابط موجود در حال حاضر مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم بیش از ۸ میباشد . و برای مشمولان دارای تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر بیش از ۱۰ می باشد.

۳ – آیا مشمول می تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام نماید؟
خیر ، می بایست بعد از اتمام تحصیلات برای معافیت پزشکی اقدام نماید مگر اینکه در خواست پزشکی خود را قبل از ثبت نام و شروع سال تحصیلی (مهرماه) در دانشگاه ارسال نموده باشد.

۴ – درجه واریکوسل برای معافیت دائم چند است؟
بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر درجه ۳ با تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی.

۵ – آیا صافی کف پا معافیت دارد؟
بلی ، بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر نوع صافی شدید کف پا با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم باشد.

۶ – آیا پای پرانتزی معافیت دارد؟
بلی بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر فاصله بین دو زانو اگر بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد با تشخیص شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم از خدمت باشد.

۷- آیا تحصیلات در معافیت پزشکی دخیل است؟
بلی بر اساس ضوابط موجود برا ی برخی از بیماریها از جمله نمره چشم ، مدرک تحصیلی در معافیت تاثیر دارد.

۸ – آیا گروه پزشکان می توانند برای معافیت پزشکی اقدام نمایند؟
پزشکان صرفاَ در صورتیکه به دلیل بیماری موجود قادر به طبابت نباشند می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند.

۹ – آیا مشمولی که برگه اعزام بخدمت دریافت نموده است و بیماری پیدا کرده می تواند درخواست پزشکی دهد؟
بلی‏ ‏- با ارائه در خواست و نظریه پزشکی به وظیفه عمومی ‏ اعزام مشمول ابطال و درخواست وی در سیر بررسی معافیت پزشکی قرار می گیرد.

۱۰ – آیا مشمولی که قبلا در شورای پزشکی شرکت کرده و با اخذ نظریه متخصص سرباز شناخته شده است حق اعتراض به رای شورای پزشکی دارد؟
آرای صادره از طریق شورای پزشکی قابل اعتراض نمی باشد.

۱۱ – آیا مشمول می تواند به نظر پزشک اولیه معترض باشد؟
بلی- در صورت وجود اعتراض می تواند به پزشک دیگری جهت اخذ نظریه مراجعه کند.

۱۲ – آیا مشمول می تواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض نماید؟
خیر نظریه شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجرا بوده و غیر قابل اعتراض است.

۱۳ – آیا مشمول می تواند بدلیل چاقی یا لاغری مفرط معاف شود؟
اگر چنانچه چاقی یا لاغری مفرط به دلیل بیماری غدد مترشحه باشد امکان بررسی و طرح در شورای پزشکی وجود دارد.

۱۴ – آیا تعریق کف دست و پا معافی دارد؟
بلی در چارچوب ضوابط موجود در حال حاضر تعریق شدید کف دست و پا با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.

۱۵ – آیا بیماری صرع معافیت دارد؟
بله – در چارچوب ضوابط موجود با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.

۱۶ – آیا مشمول دارای معافیت موقت می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد؟
بلی ،اگر چنانچه مشمول بدون غیبت اولیه باشد و فرصت تعیین شده در معافیت موقت به اتمام نرسیده باشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه در صورت پذیرفته شدن در آزمون وجود دارد.‌البته چنانچه بدون غیبت اولیه باشد.

۱۷ – مشمول با یک نوع بیماری در شورای پزشکی شرکت کرده و سرباز یا معاف از رزم شناخته شده است ، آیا می تواند قبل از اعزام بخدمت در صو.رتیکه بیماری دیگری داشته باشد مجددا در شورا شرکت نماید؟
بلی ، می بایست ‏‏‎مشمول سالم بخدمت اعزام شود و هر تعداد بیماری داشته باشد باید پس از در خواست جدید از سوی مشمول رسیدگی شود و لیکن بهتر است بمنظور جلوگیری از دوباره کاری در ابتدا مشمول همه بیماری های خود را بیان کند.

شادترین گروه دختران و پسران ایرانی!!


این روزها اینترنت و فضای مجازی را می توان به جرأت جزء لا ینفک زندگی انسان ها قلمداد کرد ، چرا که فوائد بیشماری را برای زندگی انسان قرن بیست و یکم به وجود آورده است ،شما به راحتی و با چند کلیک ساده می توانید هر چه نیاز دارید از اینترنت خریداری کنید و به سرعت برق و باد برای یکدیگر نامه بنویسید و بدون اینکه حتی ثانیه ای در صف های طولانی بانک ها منتظر باشید قبوض برق و آب و ... خود را پرداخت کنید .


شادی

اما امروزه یکی دیگر از جنبه های استفاده از اینترنت که نقش مهمی در زندگی افراد پیدا کرده است را می توان جنبه تفریحی آن معرفی کرد، برخی از افراد، علاقه ویژه ای برای یک مسافرت مجازی در این فضا نشان می دهند و گاهی این قدر این مسافرت ها و یا به عبارت دیگر وبگردی ها زیاد می شود که دیگر نمی توانیم آنها را از اینترنت جدا کنیم .

در این حال افراد بسیاری با تبلیغات متعدد در صدد جذب مشتری برای محصولات خود هستند و هر کدام می خواهند گوی جذب مشتری را از دیگران بربایند، اما در این میان هستند تعدادی که با بکارگیری ابزارهای شیطانی و مخرب می خواهند کسب و کار خود را در این فضا شلوغ و پر رونق کنند .

کافی است سری به ایمیل خود بزنید و یا یک وبگردی کوتاه داشته باشید تا با برخی از عناوین به خوبی آشنا شوید که از جمله آنها می توان به این عناوین اشاره کرد (شادترین گروه دختر و پسرای ایرانی)و یا (شادترین گروه اینترنتی ...) که هدف اصلی از این گروه ها آنچنان که در تبلیغات آنها مشاهده می شود شاد کردن دختران و پسران ایرانی است .

با مشاهده تبلیغات این گروه ها باز با عناوین دیگری نیز آشنا می شویم عناوینی چون عکس های مثبت هجده و یا تصاویر بازیگران هالیوودی و فال روزانه که در ابتدای عضویت به شما قول داده می شود تا هر روز این مطالب به ایمیل شما ارسال شود .

اما سؤال مهمی که اینجا مطرح می شود این است که آیا با این عناوین می توانیم شادترین گروه دختران و پسران ایرانی را داشته باشیم؟ آیا مشاهده تصاویر و کلیپ های غیر اخلاقی و مستهجن می تواند در شادی ما نقشی ایفا کند؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات و هزاران سوال دیگر مانند آنها جستجویی در روایات اسلامی می کنیم تا ببینیم چه عواملی به صورت واقعی می تواند سبب نشاط و شادمانی شود که با عمل کردن به آنها بتوانیم شادترین و با نشاط ترین جوانان را در جامعه مشاهده کنیم؟ هر چند که همه این عوامل را در این مقاله نمی توان بیان کرد اما به مهمترین آنها اشاره‌ای می کنیم:

یکی از مهمترین عواملی که امروزه سبب افزایش اندوه و مانع شادمانی افراد شده است،غم و غصه برای آینده است،فکر هایی مانند اینکه اگر در آینده نیازمند شوم،اگر ثروتم را از دست بدهم و هزاران اگر مانند این،نقش مهمی در غم و اندوه افراد و جداشدن آنها از نشاط و شادمانی دارد، اما آنچه در روایات اسلامی به آن سفارش شده است این است که در عین حال که تمام تلاش و کوشش خود را بکار می بندید،مبادا غم رزق و روزی آینده خود را بخورید چرا که خداوند متعال برای هر فردی رزقی را معین کرده است که اگر عمر تو باقی باشد آن رزق به تو خواهد رسید

1) پرهیز از نگاه حرام

یکی از مهمترین مسائلی که در این گروه های اینترنتی به چشم می خورد تصاویر غیر اخلاقی خوانندگان و بازیگران ایرانی و غربی است و عمده تبلیغات خود را نیز بر همین موضوع قرار می دهند، اما آنچه در روایات اسلامی به آن اشاره شده، این است که این تصاویر نه تنها فردی را شاد نمی کند بلکه اندوه و حسرتی در دل های افراد به وجود می آورد که شخص مجبور است مدت ها با این حسرت و اندوه مبارزه کند ،چنانچه امیر مومنان علی علیه السلام در روایتی گهربار می فرماید:

(مَن أطلَقَ ناظِرَهُ أتعَبَ حاضِرَهُ ، مَن تَتابَعَت لَحَظاتُهُ دامَت حَسَراتُهُ . امام على علیه السلام: «کسى که مهار چشم خود را رها کند، زندگى‏اش را به زحمت اندازد؛ کسى که نگاه‌‏هایش پیاپى باشد ، حسرت‏هایش بپاید.) (بحارالأنوار، ج 101، ص 38، ح 33)

و یا در روایتی دیگر حضرت به یکی از راه های آرامش و آسودگی دل ها اشاره می کنند و می فرمایند:

"من غضّ طرفه أراح قلبه: هر کس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى شود." (غررالحکم، ح 9122)

و بسیاری از روایت های دیگر که ثمره و نتیجه مدیریت و کنترل نگاه را آسودگی خاطر و آرامش و نشاط آدمی معرفی می‌کنند و در مقابل عدم کنترل نگاه را سبب حسرت و اندوه و گرفتار شدن در دام هلاکت بیان می کنند.

عینک شنا

2) نشاط را در فضای حقیقی جستجو کنید

این تفکر که من باید در فضای مجازی به نشاط و شادمانی دست پیدا کنم را از ذهن خود دور کنید و سعی کنید به دنبال نشاط و شادمانی در فضای حقیقی باشید، چرا که بسیاری از ابزارهایی که در خارج از فضای مجازی به چشم می خورد میتواند بهتر و سالم تر شما را به نشاط واقعی برساند :

ابزاری مانند ورزش که می تواند شادی را در تک تک سلول های شما جریان بدهد، برای مثال یک ساعت شنا می تواند انرژی و نشاطی به شما تزریق کند که صدها ساعات پرسه در اینترنت هرگز این قدرت را نخواهد داشت ، چنانچه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرماید:

(خَیْرُ لَهوِ الْمُۆمِنِ السَّباحهٌ:پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمودند: بهترین سرگرمی برای مرد با ایمان، شنا است )(نهج‌الفصاحه، ص 319، حدیث شماره 1527)

و یا یک ساعت پیاده روی در صبح و یا غروب که هوا معتدل است می تواند نقش بسزایی در شادی و نشاط افراد داشته باشد چنانچه امیر مومنان می فرماید :

(و َسِرِِالْبَرْدَیْنِ، وَ‌غَوِّرْ بِالنّاسِ وَ رَفِّهْ فِی السَّیر: حضرت علی ـ علیه السلام ـ فرمود: در بامداد و عصر که هوا خنک است راه‌پیمایی کن و در وسطِ روز (که هوا گرم است) مردم را (برای استراحت و آسایش) باز دار و آهسته بران (تا ناتوانان نیز بتوانند همراه توانایان بیایند).(نهج‌البلاغه ، نامه 12، ص 856)

امام على علیه السلام:کسى که مهار چشم خود را رها کند ، زندگى‏اش را به زحمت اندازد؛ کسى که نگاه‌‏هایش پیاپى باشد، حسرت‏هایش بپاید

3) برای آینده تلاش کن اما غصه رزق خود را نخور

یکی از مهمترین عواملی که امروزه سبب افزایش اندوه و مانع شادمانی افراد شده است، غم و غصه برای آینده است، فکر‌هایی مانند اینکه اگر در آینده نیازمند شوم، اگر ثروتم را از دست بدهم و هزاران اگر مانند این، نقش مهمی در غم و اندوه افراد و جدا شدن آنها از نشاط و شادمانی دارد، اما آنچه در روایات اسلامی به آن سفارش شده است این است که در عین حال که تمام تلاش و کوشش خود را بکار می بندید، مبادا غم رزق و روزی آینده خود را بخورید چرا که خداوند متعال برای هر فردی رزقی را معین کرده است که اگر عمر تو باقی باشد آن رزق به تو خواهد رسید چنانچه امیر مومنان در این رابطه می فرمایند:

(یا ابْنَ آدَمَ لَا تَحْمِلْ هَمَّ یوْمِک الَّذِى لَمْ یأْتِک عَلَى یوْمِک الَّذِى قَدْ أَتَاک فَإِنَّهُ إِنْ یک مِنْ عُمُرِک یأْتِ اللَّهُ فِیهِ بِرِزْقِک: ای پسر آدم اندوه روز نیامده ات را بر روز آمده ات میفزا که اگر فردا از عمر تو ماند، خدا روزی تو را در آن رساند.) (نهج البلاغه/ کلمات قصار/267)

خلاصه کلام اینکه ، خداوند متعال هیچ گاه شادی و نشاط حقیقی و پایدار را در گناه و معصیت و دوری از دستورات الهی قرار نداده است و راه اصلی و حقیقی رسیدن به شادمانی را در این مسئله بیان می کند که انسان رنگ و بوی خدایی بگیرد و چنین انسانی است که سراسر زندگی او غرق در نشاط و آرامش خواهد بود.

بارم بندی درس فلسه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پیش دانشگاهی

بارم بندی درس فلسه (آشنایی با فلسفه اسلامی) پیش دانشگاهی

نوبت اول و دوم :20 نمره

تا پایان فصل هفتم ص 70برای نوبت اول

فصل

نوبت اول

نوبت دوم

اول کلیات(1)

3 نمره

75/. نمره

دوم کلیات 2

5/2 نمره

5/. نمره

سوم مبانی حکمت مشا1

3 نمره

75/.نمره

چهارم مبانی حکمت مشا2

4 نمره

1 نمره

پنجم نمایندگان مکتب مشا 1

2 نمره

5/. نمره

ششم نمایندگان مکتب مشا2

5/3 نمره

1 نمره

هفتم افول حکمت مشا

2نمره

5/. نمره

هشتم حکمت اشراق

---

4 نمره

نهم جریان های فکری عالم اسلام

---

1/5 یک ونیم نمره

دهم صدر المتالهین

---

2 نمره

یازدهممبانی حکمت متعالیه

----

4 نمره

دوازدهم حکمای معاصر

---

5/2 نمره

سیزدهم حیات فرهنگی

---

1 نمره

جمع

20 نمره

20 نمره