توصیه های حفاظتی وزارت اطلاعات هنگام استفاده از رایانه، اینترنت و تلفن

وزارت اطلاعات در تازه ترین توصیه های حفاظتی خود،شهروندان را هنگام استفاده از تلفن، رایانه و اینترنت دعوت به رعایت برخی کرد.
به گزارش مشرق، سایت وزارت اطلاعات در تازه ترین توصیه های حفاظتی خود، شهروندان را هنگام استفاده از تلفن، رایانه و اینترنت دعوت به رعایت برخی نکات به شرح زیر کرد:
توصیه های حفاظتی در استفاده از تلفن:
1- هرگز تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
سیم کارت تلفن همراه به‏ راحتی قابل کپی‌برداری بوده و دیگری به‏ راحتی می‏‌تواند از سیم‌کارت و هم‏چنین اطلاعات ذخیره شده در آن (‌شماره‏‌های ذخیره شده، ‌پیغام‏‌ها، قرارها و ... ) کپی‌برداری نماید.
از آ‌ن‏‌جا که اطلاعات ذخیره شده در دستگاه تلفن همراه، بخشی در حافظه دستگاه قرار می‏‌گیرد، باید همواره هنگام تعویض و فروش یا ‏‏‏‏تعمیر گوشی تلفن همراه، اطلاعات ذخیره شده در حافظه گوشی را پاک نمایید.
2- هرگز از تلفن همراه افراد ناشناس برای برقراری ارتباط خود استفاده نکنید.
در بعضی مواقع ممکن است شما نیاز فوری به برقراری تماس تلفنی داشته ولی چون دستگاه تلفن خود را در اختیار نداشته یا امکان تماس با آن وجود ندارد، ممکن است از تلفن همراه دیگران استفاده کنید. از آن‌جا که شماره تماس در حافظه تلفن همراه او ثبت می‏‏‌گردد؛ لذا از تلفن‌های عمومی مخابرات استفاده کنید، یا از تلفن همراه افراد مطمئن، کسبه‌های ثابت و ... استفاده نموده و حتی‏‌المقدور پس از تماس، شماره را حذف نمایید.
3- هرگز به مکالمات تلفنی افراد ناشناس اعتماد نکنید.
یکی از سریع‏‌ترین و ارزان‏ترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات تخلیه تلفنی است که برخی افراد با تقلید صدا، غصب عنوان مراکز دولتی و موجه، پوشش‌های شغلی مختلف و ترفندهای بسیار جالبی اقدام به کسب اطلاعات از دیگران می‏‏‌نمایند. مواظب باشید، حتی برخی افراد حرفه‌ای نیز ممکن است فریب خورده و ناخواسته اطلاعات ارزشمندی را در اختیار تماس گیرنده قرار ‏دهد.
4- هرگز منوی «بلوتوث» تلفن همراه را در حالت فعال قرار ندهید.
یکی از امکانات انتقال اطلاعات به‏ صورت بی‌سیم استفاده سیستم «بلوتوث» می‏‌باشد. گوشی‏‌های جدید تلفن همراه دارای این قابلیت بوده و از این طریق اطلاعات خود را مبادله می‏‏‌کنند. در صورت فعال بودن این قابلیت در تلفن همراه، افراد ناشناس تا فاصله 50 متری از شما می‏‌توانند از اطلاعات دستگاه تلفن همراه شما بهره‌برداری کرده یا ‏‏‏‏با ارسال ویروس گوشی شما را دچار مشکل کنند.
5- هرگز از تلفن‏‌های بی‌سیم در ارتباطات تلفنی استفاده نکنید.
فرکانس تلفن‏‌های بی‌سیمی اغلب توسط رادیو موج FM-SW-AM و کانال‏‌های تلویزیونی قابل دریافت می‏‌باشند؛ بنابراین، دیگران به ویژه همسایه‏‌ها ‏به‏ راحتی می‏‌توانند، مکالمات تلفنی شما را شنود کنند. به همین خاطر، هیچ‌گاه سعی در استفاده بی‌سیمی نداشته باشید. در صورت لزوم، مطالب سری و مهم خود را از این طریق رد و بدل نکنید.
6- هرگز شماره تلفن دوستان، آشنایان و همکاران خود را بر روی کاغذ باطله، روزنامه، پشت جعبه دستمال کاغذی و موارد مشابه یادداشت ننمائید.
بارها مشاهده می‌شود که افراد هنگام مکالمات تلفنی شماره تلفن دیگران را بر روی روزنامه نوشته، نسبت به آن بی‌توجه می‏‌باشند. این در حالی است که در صورت خارج شدن روزنامه‏‌های باطله، این‏‌گونه ‏‏‏‏اطلاعات نیز خارج می‏‌گردد.
توصیه‌های حفاظتی در استفاده از رایانه‌ها:

1- هرگز از رایانه خود به ویژه در محل کار، بدون رمز عبور (پسورد‌) استفاده نکنید.
همیشه برای رایانه خود رمز عبور تعیین کرده و آن را طوری تنظیم نمائید که در صورت عدم استفاده از آن به مدت (حداکثر) ‌پنج دقیقه از شما اسم عبور درخواست نماید. این کار مانعی برای دسترسی دیگران به رایانه شما خواهد بود و تا حدودی امنیت سیستم شما را افزایش می‏‌دهد.
2- هرگز از رمز عبور ساده و مشخص استفاده نکنید.
سعی کنید رمز عبورهای سیستم خود را پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی انتخاب کنید. انتخاب رمز عبور با کارکترهای زیاد، با حروف و اعداد، حروف کوچک و بزرگ و یا انتخاب آن به زبان دیگر، می‏‌تواند امنیت سیستم شما را افزایش دهد.
3- هرگز اطلاعات محرمانه خود را در فایل‏‌های آشکار و سهل الوصول قرار ندهید.
فایل‏‌های محرمانه خود را می‏‌توانید به‏ صورت پنهان و در زیر مجموعه فایل‏‌های سیستمی یا ‏‏‏‏زیر مجموعه سایر برنامه‏‌های نصبی سیستم قرار دهید تا به‏ راحتی در اختیار افراد بیگانه قرار نگیرد. در غیر این صورت، احتمال دسترسی راحت به این‏‌گونه ‏‏‏‏فایل‏‌ها همواره متصور است.
4- هرگز از کامپیوتری که دارای اطلاعات محرمانه و با اطلاعات خصوصی است، برای متصل شدن به اینترنت استفاده نکنید.
همیشه در هنگام متصل شدن به اینترنت خطر سرقت اطلاعات، ‌تخریب اطلاعات به‏ صورت جدی وجود داشته و در صورت بی‌تفاوتی به این مطلب خطرات جبران‌ناپذیری سیستم و اطلاعات شما را تهدید می‏‏‌کند.
5- هرگز کامپیوتر خود را که حاوی اطلاعات محرمانه یا ‏‏‏‏خصوصی است، جهت تعمیر به افراد متفرقه و ناشناس ندهید.
حتماً نسبت به تعمیرکار کامپیوتر خود اطمینان حاصل نموده و سعی کنید شخصاً هنگام تعمیر حضور داشته باشید.
6- هرگز قطعات آسیب دیده سیستم کامپیوتر خود را (مانند: ‌هارد، فلاپی، ‌سی دی ‌و ... ) دور نیاندازید.
حتما این‏‌گونه ‏‏‏‏لوازم از کار افتاده را منهدم کرده و امکان بهره‌برداری مجدد را از آن‏‌ها ‏بگیرید. اغلب کامپیوترهای مستعمل و از رده خارج شده دارای اطلاعات ارزشمندی است که در هنگام تعویض یا فروش بر اثر سهل‌انگاری در سیستم‏‌ها باقی مانده است. هم‏چنین امکان بازیافت اطلاعات از حافظه‏‌های پاک شده سیستم وجود داشته و صرف پاک کردن یا ‏‏‏‏فرمت کردن سیستم نمی‏‌توان از پاک شدن صددرصد آن‏‌ها ‏اطمینان داشت؛ بنابراین بعضی از افراد تصور می‏‌کنند با پاک کردن هاردهای مستعمل تمام اطلاعات آن‏‌ها ‏از بین رفته و می‏‌توانند آن‏‌ها ‏را دور ریخته یا ‏‏به فروش برسانند.
7- هرگز به تماس‏‌های تلفنی از طریق اینترنت اعتماد نداشته باشید.
امروز اغلب تلفن‌‏های خارج از کشور توسط تماس‏‌های تلفنی اینترنتی صورت می‏‌گیرد که کارت‏‌های خدماتی آن‏‌ها ‏در همه جا قابل دسترس می‏‌باشد. از آن‏‌جا که شرکت‏‌های خدمات اینترنت (‌آی- اس- پی) ‌و کشورهای سرویس دهنده (بک بن) توانایی استراق سمع تمامی مکالمات تلفنی را دارند، استفاده از این ارتباطات نیز ناامن و غیرمطمئن می‏‌باشد.
8- هرگز از مشخصات اصلی خود در محیط اینترنت استفاده نکنید.
در هنگام حضور افراد در خارج از کشور یکی از راه‏‌های به‏ دست آوردن اطلاعات از آن‏‌ها‏، مراجعه به فضای اینترنت می‏‌باشد. در صورتی که مشخصات شما در یک سایت یا ایمیل یا .... مشاهده گردد. اطلاعات با ارزشی نسبت به شما می‏‌تواند به‏ دست آید.
9- هرگز از کامپیوتر مخصوص اینترنت برای کارهای متفرقه استفاده ننمائید.
در نظر داشته باشید که مودم، ‌پرینتر، اسکنر و بعضی از اجزای داخلی کامپیوتر «آی- پی» پذیر بوده و می‏‌تواند اطلاعات خود را به آدرس برنامه‌ریزی شده از طریق اینترنت ارسال کنند؛ بنابراین ممکن است نامه‌ای ‏‏که تایپ کرده و پرینت گرفته‏‌اید و حتی از کامپیوتر خود را که پاک کرده‏‌اید، بعد از آن‏‌که به اینترنت متصل می‏‏‌شوید، ‌به آدرس برنامه‌ریزی شده ارسال گشته بدون آن‏‌که شما از آن مطلع گردید.
10- هرگز نسبت به محافظت و نگهداری نسخه ذخیره اطلاعات (backup ) بی‌تفاوت نباشید.
معمولاً به‏ خاطر محافظت از اطلاعات و پیش‏گیری از تخریب آن‏‌ها ‏اقدام به تهیه نسخه‏‌های ذخیره می‏‏‌نمایند. حفاظت و نگهداری این نسخه‏‌ها ‏حتی از اطلاعاتی که در سیستم‏‌ها نگهداری می‏‏‌شوند با اهمیت‏‌تر می‏‏‌باشد؛ زیرا این اطلاعات به‏ صورت آماده و بدون دردسر می‏‏‌باشند. سهل‌انگاری در نگهداری از این نسخه‏‌های ذخیره بعضاً معضلات جبران‌ناپذیری در بر خواهد داشت.
12- هرگز در مواقع غیرضروری سیستم خود را به شبکه اینترنت متصل ننمائید.
اغلب در ارتباطات لیزلاین و شبکه‏‌ای‏‏، ارتباط اینترنتی به‏ صورت پیوسته و شبانه‌روزی است. اما با توجه به تهدیداتی که از این طریق برای سیستم شما متصور است، در مواقعی که نیازی به ارتباط با اینترنت ندارید، ‌آن را قطع نمائید تا از گزند هکرها و جاسوسان اینترنتی و عوامل بیگانه در امان باشید. هکرها توانائی فعال‏‌سازی میکروفن و دوربین (‌وب کم) ‌شما را بدون توافق با شما را دارند؛ لذا با توجه به متصل بودن بی‏‌مورد و طولانی‌مدت سیستم شما به اینترنت این‏‌گونه ‏‏‏‏خطرات همواره متصور است.
13-هرگز نسبت به تهیه نسخه ذخیره از اطلاعات درون رایانه خود مسامحه نکنید.
رایانه‏‌ها ‏ابزار قابل اطمینانی نیستند و همواره احتمال صدمه دیدن آن‏‌ها ‏متصور است؛ لذا همیشه سعی کنید از اطلاعات داخل سیستم خود یک نسخه ذخیره داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه اختلالی اطلاعات شما در اختیارتان باشد.
14- هرگز به موارد شناخته نشده در اینترنت پاسخ ندهید.
ایمیل‏‌های ناشناخته یکی از موارد بوده که هرگز نباید آن‏‌ها ‏را گشود، زیرا در مواردی با گشودن ایمیل یا یک تصویر اینترنتی تروجانی از این طریق وارد سیستم شما گشته و مراحل کار جاسوسی و نفوذ به سیستم شما را آغاز می‏‏‌نماید یا ‏‏‏‏پنجره‏‌هایی که در خلال کار با اینترنت به‏ صورت ناخواسته ظاهر گشته یا ‏‏‏‏درخواست‏‌های اشتراک در سایت، شما را ترغیب به دادن نام کاربر و نام عبور می‏‏‌نماید که از این طریق اطلاعات مربوط به رمز عبور شما را در اختیار گرفته و از آن بهره‌برداری ‏‏کنند.

کاخ زمستانی هخامنشیان در مسیر نابودی

گزارش فارس از میراث فرهنگی دشتستان
کاخ زمستانی هخامنشیان در مسیر نابودی / کاخ تموکن در درودگاه نیازمند توجه مسئولان

بردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، 12 کیلومتری برازجان و حدود 60 کیلومتری خلیج فارس واقع شده‌است؛ کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده‌ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

خبرگزاری فارس: کاخ زمستانی هخامنشیان در مسیر نابودی / کاخ تموکن در درودگاه نیازمند توجه مسئولان

به گزارش

خبرگزاری فارس از دشتستان، فرهنگ ملی؛ هویت یک جامعه و دستاورد تلاش‌های ایشان در طول تاریخ و سرمایه‌ بزرگ یک ملت برای حرکت، سازندگی و شکوفایی استعدادهای مردم است.

فرهنگ ملی؛ سرمایه‌ای گران‌بها و ارزشمند است که بدون تکیه به آن برای هرگونه بنایی غیر ممکن است. سرمایه‌‎ای که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد، چون دستاورد تاریخ، تلاش و تفکر یک ملت را نمی‌توان به سرعت تغییر داد و متحول کرد.

روستای تاریخی درودگاه دارای جاذبه‌های گردشگری گوناگونی است که یکی از آنها شهر باستانی تموکن و کاخ هخامنشی بردک سیاه است؛ کاخی که هر ساله هزاران نفر از سراسر ایران زمین و گردشگرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی از آن بازدید می‌کنند.

بردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، 12 کیلومتری برازجان و حدود 60 کیلومتری خلیج فارس واقع شده‌است؛ کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده‌ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

از کاخ بردک سیاه به عنوان کاخ زمستانی هخامنشیان یاد می‌شود؛ اما قرار گرفتن این کاخ که احتمالا وسعتی برابر با تخت‌جمشید داشته (و شاید بزرگتر) در نزدیکی خلیج فارس، می‌تواند بیانگر موقعت استراتژیک آن باشد.

این منطقه گردشگری با مشکلات زیادی روبه‌رو است که همیشه مورد انتقاد گردشگران و بومیان روستای درودگاه بوده و تا کنون بهبود چشمگیری در وضعیت آن شاهد نبوده‌ایم.

ضعف امکانات و زیرساخت‌های رفاهی اطراف این بنای تاریخی کهن از مشکلات اساسی است که گردشگران و بازدیدکنندگان همواره آنرا مورد انتقاد قرار می‌دهند و بر ضرورت رفع آن تاکید دارند.

بومیان منطقه درودگاه نیز که علاقه زیادی به این آثار تاریخی دارند از وضعیت موجود انتقاد دارند و می‌گویند؛ چرا اثری با این قدمت و ظرافت باید اینگونه مورد بی‌مهری قرار بگیرد؟

شهر تاریخی تموکن فاقد راه دسترسی مناسب است

مسئول انجمن میراث فرهنگی درودگاه هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: بر اساس منابع موجود شهر باستانی تموکن از مناطق مهم تاریخی کشور است و امروز همه ما وظیفه داریم برای حفظ آن کوشش کنیم.

ابوذر محتشمی اظهار داشت: در مستندی که از رسانه ملی پخش شد از آریاییان به‌عنوان بومیان این منطقه تاریخی یاد کرد که این امر قدمت بالای فرهنگ و تمدن این خطه را به اثبات می‌رساند.

وی افزود: مشکلات فراوانی این منطقه باستانی و گردشگری را تحت‌الشعاع قرار داده که همیشه مورد انتقاد اهالی روستا و گردشگران منطقه طی سال‌های اخیر بوده که هنوز رفع نشده است.

محتشمی خاطرنشان کرد: نبود راه ارتباطی مناسب از روستای درودگاه تا شهر باستانی تموکن از مشکلاتی است که سبب شده گردشگران برای بازدید از این منطقه باستانی مجبور به عبور از جاده‌ها و راه‌های خاکی و نامناسب شوند.

مسئول انجمن میراث فرهنگی درودگاه بیان داشت: نبود حصار در محدوده خریداری شده توسط میراث فرهنگی از مسائل و مشکلاتی است که بارها توسط انجمن میراث فرهنگی درودگاه به آن تاکید شده است.

وی با انتقاد از ضعف امکانات رفاهی در محدوده این شهر باستانی یادآور شد: نبود امکانات رفاهی و جایگاه مناسب برای استفاده یگان حراست تموکن و امکانات رفاهی جهت استفاده گردشگران از مشکلات حائز اهمیتی است که در این منطقه وجود دارد.

محتشمی عنوان کرد: عدم استفاده از روش‌های نوین مرمت و نگهداری از دغدغه‌های اساسی مسئولان انجمن میراث فرهنگی درودگاه است و این مساله سبب فرسایش شدید ستون‌های این کاخ هخامنشی می‌شود.

وجود 172 اثر گردشگری ملی و بین‌المللی در دشتستان

فرماندار دشتستان نیز با اشاره به جایگاه تاریخی دشتستان اظهار داشت: از نظر تاریخی و فرهنگی نیز جایگاه دشتستان جایگاهی ویژه است و در واقع میراث با ارزش فرهنگی و باستانی دشتستان با توجه به قدمت تاریخی و کهن آن نیاز به توجه و توسعه ویژه دارد.

علیرضا خرمی با بیان اینکه دشتستان 172 اثر گردشگری ملی و بین‌المللی دارد خاطر نشان کرد: شهرستان دشتستان به لحاظ دارا بودن 172 اثر تاریخی و گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی و وجود جاذبه‌های بکر طبیعی و گردشگری نیاز به توجه بیشتر از سوی مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان دارد.

وی ابراز داشت: گردشگری در دنیای امروز دارای جایگاه خاصی است و باید بیش از پیش مورد توجه و عنایت قرار گیرد و باید از ظرفیت‌های گردشگری شهرستان به نحو مطلوب بهره ببریم.

فرماندار دشتستان گفت: آثار باستانی دوره‌های هخامنشیان و ساسانیان همچون کوشک اردشیر، گوردختر، بردک سیاه و کاخ هخامنش و دیگر جاذبه‌ها و چشم‌اندازهای بسیار زیبای طبیعی و نخلستان‌های سرسبز در این شهرستان در طول سال به‌ویژه ایام نوروز باعث جذب و حضور گردشگران خارجی و داخلی در این منطقه شده است.

خرمی یادآور شد: باید نگاه ویژه‌ای به مناطق تاریخی و گردشگری در سطح شهرستان داشته باشیم و انتظار داریم بیش از گذشته در زمینه توسعه اماکن گردشگری و تاریخی همت داشته باشیم.

صنعت گردشگری زمینه‌ساز توسعه اقتصادی دشتستان است

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دشستان نیز اظهار داشت: قریب به 80 درصد از آثار و بناهای تاریخی استان بوشهر در شهرستان دشتستان قرار دارند که برای حفظ، نگهداری و مرمت این بناها به اعتبار نیاز داریم.

حسین حسین‌پور خاطرنشان کرد: از آثار تاریخی مهم شهرستان دشتستان می‌توان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان، شهر تاریخی توز یا توج، کاخ بردک سیاه، تل مر، تل خندق، گور دختر (آرامگاه دختر کورش)، آتشکده و کاروانسرای مشیرالملک یاد کرد.

حسین‌پور تصریح کرد: آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان که از قرن ششم تا چهارم قبل از میلاد مسیح بر ایران و بخش اعظمی از خاورمیانه حکمرانی داشته‌اند، در کاوش‌های باستان شناختی در دهه‌های اخیر در این شهر به دست آمده است.

وی یادآور شد: بنای گور دختر در روستای پشت پربخش ارم دشتستان از معماری دوران هخامنشی است که شبیه پاسارگاد فارس است.

رئیس اداره میراث فرهنگی دشتستان افزود: بر اساس گزارش‌های مورخین و جغرافی‌دانان مسلمان، شهر توز منسوب به اردشیر بابکان دراوایل قرن سوم میلادی در شهرستان دشتستان واقع شده بود که پارچه گلدوزی شده این شهر مشهور به پارچه توزی از جمله محصولات هنری و صنعتی این شهر به شمار می‌رفت که در خلال جنگ‌های صلیبی از جهان اسلام به اروپا انتقال یافته و مورد استقبال اروپاییان قرار گرفته است.

وی گفت: صنعت گردشگری عامل مهمی در مسیر توسعه اقتصادی این شهرستان است که پیامد آن افزایش درآمد جامعه و توزیع عادلانه درآمد در میان جامعه، ایجاد اشتغال، توسعه نواحی روستایی دارای جاذبههای گردشگری، توسعه ساختارهای زیربنایی و حمل و نقل مناطق و کمک به سرمایه‌گذاری در میراث فرهنگی و تاریخی در سطح شهرستان است.

حسین‌پور با اعلام این که دشتستان از شهرستان‌های مهم و تاثیرگذار در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی استان است گفت: توجه به زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان ضروری است.

وی ایجاد یک موزه از آثار تاریخی و باستانی در این شهرستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، امسال این موزه در کاروانسرای مشیر دشتستان راه‌اندازی می‌شود.

موشک های ایران تا سال ۲۰۱۵ به آمریکا می رسد

آژانس های اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده اند که تا سال ۲۰۱۵ ایران آماده ی آزمایش موشک های بالستیک قاره پیما خواهد بود.

جروسالم پست نوشت: آژانس های اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده اند که تا سال ۲۰۱۵ ایران آماده ی آزمایش موشک های بالستیک قاره پیما خواهد بود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، در این گزارش که پنتاگون منتشر نموده، آمده است: ایران برنامه های موشکی و فضایی بلندپروازانه ای دارد و به تلاش ها برای افزایش قدرت، دقت و مرگبار بودن موشک های بالستیک خود ادامه می دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: ایران تا سال ۲۰۱۵ قادر به ساخت و آزمایش موشک های بالستیکی خواهد بود که می تواند به آمریکا برسد.

براساس این گزارش پنتاگون، چین و کره شمالی به سرعت در حال تکثیر کلاهک های هسته ای هستند و از توسعه ی قابلیت های موشکی توسط ایران حمایت می کنند.

در ارزیابی سازمان های اطلاعاتی آمریکا آمده است: مانورهای موشکی، ایران را قادر به بهبود مهارت های عملیاتی و استفاده از تاکتیک های جدید می کند.

7 علت تعجب‌‌آور افسردگی

افسردگی محرک‌های زیادی دارد، ضربه‌روحی، مشکلات مالی، از دست دادن عزیزان و بیماری نمونه‌هایی از این عوامل هستند. اگر افسرده هستید و هیچ کدام از اینها در مورد شما صدق نمی‌کند، تعیین دلیل خاص برای افسردگی کمی دشوار است.
خبرگزاری فارس: 7 علت تعجب‌‌آور افسردگی

در زیر به برخی از علت‌های تعجب‌آور افسردگی اشاره می‌کنیم.

1. فعالیت بیش از حد در فیس‌بوک

وقت زیادی را در اتاق های گفت‌وگو و وب سایت‌های اجتماعی می‌گذرانید؟ نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت در این اتاق ها و شبکه های اجتماعی می‌تواند با افسردگی مرتبط باشد.

معتادان به اینترنت با ارتباطات انسانی واقعی در کشمکش هستند و معمولا نگاه شان به دنیا غیر واقعی است. برخی متخصصین حتی آن را " افسردگی فیس بوکی " می‌نامند.

در یک تحقیق که در سال 2010 انجام گرفت، محققان دریافتند که حدود دو درصد از افراد بین 16 تا 51 سال بیش از اندازه در اینترنت حضور دارند و در معرض افسردگی قرار دارند.

2. اتمام برنامه تلویزیونی یا فیلم

وقتی چیز مهمی تمام می‌شود، مثل یک برنامه تلویزیونی، فیلم یا بازسازی خانه، می‌تواند در برخی افراد سبب ابتلا به افسردگی شود.

در سال 2009 برخی طرفداران فیلم آواتار احساس افسردگی و حتی میل به خودکشی داشتند، چون دنیای ساختگی فیلم واقعی نبوده است. واکنش مشابهی نیز در مورد تماشاگران فیلم های هری‌‌پاتر نیز گزارش شده است.

3. استعمال سیگار

خیلی وقت است سیگار کشیدن یکی از عوامل افسردگی معرفی شده است. افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند بیشتر به دود کردن سیگار روی می‌آورند.

اما گفته می‌شود نیکوتین بر فعالیت انتقال ‌دهنده‌های عصبی در مغز اثر می‌گذارد و موجب بالا بردن سطح دوپامین و سروتونین (که مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی نیز هست) می‌شود.

این امر، ذات اعتیادآور دارو و تغییرات خلق‌ و خو که با آن همراه است و هم چنین اینکه چرا افسردگی با ترک سیگار همراه است را توضیح می‌دهد. خودداری از کشیدن سیگار و ترک آن می‌تواند به متوازن کردن مواد شیمیایی مغز کمک کند.

4. بیماری تیروئید

وقتی غده تیروئید نتواند هورمون تیروئید کافی تولید کند، به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود که افسردگی یکی از علائم آن است.

این هورمون چند کاره است اما یکی از مهمترین وظایف آن انتقال ‌دادن پیام های عصبی و تنظیم سطح سروتونین بدن است.

اگر علائم جدیدی از افسردگی را در خود مشاهده می‌کنید - مخصوصا اگر همراه با حساسیت به سرما، یبوست و خستگی باشد - بد نیست عملکرد تیروئید تان را بررسی کنید.

5. اختلالات خواب

تعجب آور نیست کمبود خواب می‌تواند منجر به آسیب ‌پذیری شود اما می‌تواند احتمال بروز افسردگی را نیز افزایش دهد.

در یک تحقیق که در سال 2007 انجام گرفت مشخص شد وقتی شرکت ‌کننده‌های سالم تصاویر ناراحت‌ کننده مشاهده کردند، فعالیت مغزی شان بیشتر شد و بی خواب شدند.

این واکنش درست شبیه واکنشی است که افراد افسرده نشان می دهند. اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای استراحت کردن و ترمیم شدن دوباره سلول‌های مغزی نداشته و مغز خوب کار نخواهد کرد و افسردگی نمایان می شود.

6. هوای گرم تابستان

اختلال عاطفی فصلی بیشتر با افسردگی زمستانی شناخته شده است که افراد را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد. اما برای تعدادی از این افراد، این نوع افسردگی در تابستان اتفاق می‌افتد.

افسردگی هوای گرم زمانی اتفاق می‌افتد که بدن برای هماهنگ شدن با فصل جدید با تاخیر وارد عمل می‌شود. این می‌تواند به‌ خاطر عدم توازن در شیمی مغز و هورمون ملاتونین باشد.

7. محل زندگی

بحث بر سر این که زندگی شهری بهتر است یا روستایی بحثی بی‌پایان است اما تحقیقات نشان داده افرادی که در شهر زندگی می‌کنند تا 39 درصد بیشتر در معرض اختلالات روحی هستند تا آنها که در نواحی روستایی زندگی می‌کنند.

تحقیقی که در سال 2011 انجام گرفت، برای این مسئله توضیح ارائه می‌دهد که شهرنشینان در بخشی از مغز که اضطراب را تنظیم و تعدیل می‌کند فعالیت بیشتری دارند.

مقدار بیشتر اضطراب می‌تواند موجب اختلالات روانی شود. میزان افسردگی در کشورها و شهرهای مختلف نیز متفاوت است. افسردگی در برخی کشورها شایع‌تر است.

زیردریایی فاتح کابوس نیروهای خارجی در خلیج فارس را به واقعیت تبدیل می کند

زیردریایی فاتح کابوس نیروهای خارجی در خلیج فارس جدیدترین نوع زیردریایی ایران که قادر است در عمق 200 متری دریا برای مدت 5 هفته در کمین بنشیند بدون اینکه نیاز به سوخت داشته باشد پدیده جدیدی است که کابوس نیروهای خارجی در خلیج فارس را به واقعیت تبدیل می کند.

گروه سیاسی ـ با ورود زیردریایی‌های روسی به کشور، همزمان با سعی در کشف و رفع عیوب این زیردریایی‌ها تلاش‌ها برای شروع مطالعه و ساخت زیردریایی در رده‌های مختلف متناسب با نیاز بومی نیز آغاز شد. بعد از تولید زیردریایی غدیر به عنوان یک زیردریایی کوچک متخصصان ایرانی اقدام به طراحی و ساخت زیردریایی های سنگین در رده وزنی 500 و 1000 تن کردند.

به گزارش بولتن نیوز، زیرسطحی 527 تنی فاتح به عنوان یک زیردریایی نیمه سنگین تلقی شده و تناژ آن هم در زیرسطح 593 تن است. این زیر دریایی مجهز به سیستم سونار (سیستم صوتی برای شناسائی دشمنان) و همچنین سیستم دفاع موشکی معروف به سیستم آتشین تورپیدو است.

طبق اعلام منابع رسمی، این زیردریایی دارای دو اژدر ذخيره است که از این عبارت دو برداشت متصور می‌شود بدین ترتیب که یا دو اژدر به همراه چهار اژدر موجود در پرتابگرها در این زیرسطحیوجود داردو یا به ازای هر پرتابگر 2 اژدر ذخیره پیش‌بینی شده که در صورت وجود حالت دوم، پایایی جنگ‌افزار فاتح بسیار بالا است.

این زیردریایی توانایی حرکت در عمق 200 متر را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی برای آن هم 250 متر است.

زیردریایی فاتح که هم اکنون ساخت آن به مرحله نهائی نزدیک می شود دارای سیستم بسیار پیشرفته تطبیق با محیط و آبهای گرم خلیج فارس است و عملا وزنه اصلی در خلیج فارس محسوب می شود. توسعه این ناوگان عظیم از زیردریایی ها می‌تواند ایران را به یک قدرت بلا منازع در خلیج فارس تبدیل کند که کشورهای دیگر هرگونه طمع نسبت به این آبهای گرم را از سر خود بیرون کنند.

تلوزیون ایران و ؟؟؟!! در پخش والیبال

sansoor
# ادامه نوشته

راز قتل دختر معلول ایرانی در آمریکا

در گفت‌وگوی اختصاصی با فارس تشریح شد
راز قتل دختر معلول ایرانی در آمریکا و درخواست غرامت ۱۳۲ میلیارد دلاری

مادر دختر معلول قربانی جنایت آمریکا از راز قتل دخترش در کشور آمریکا و همچنین درخواست غرامت ۱۳۲ میلیارد دلاری پرده برداشت.

خبرگزاری فارس: راز قتل دختر معلول ایرانی در آمریکا و درخواست غرامت ۱۳۲ میلیارد دلاری

مینا پورزند مادر مریم پورزند در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اعلام این خبر افزود: دختر مریم در سال 1996 میلادی یعنی در سال 1375 در شهر مینی سوتای آمریکا در کلینیک مئو کلینیک به قتل رسید.

وی افزود: پیش از قتل دخترم به دادستان وقت آمریکا گفته بودم که هر روز تأخیر در رسیدگی به پرونده دخترم برای کشور آمریکا غرامت یک میلیون دلاری به همراه دارد.

مادر مریم تصریح کرد: درست زمانی که قرار بود به همراه مارشال نیویورک برای تحویل گرفتن دخترم به مئوکلینیک بروم به من اطلاع دادند که دخترم در محل کلینیک فوت کرده است.

این فرد ادامه داد: امروز در شعبه 55 دادگاه بین الملل واقع در مجتمع شهید بهشتی در حضور قاضی اصانلو مطالبی را درباره زندگی دخترم مریم گفتم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور آمریکا باعث شد تا دخترم را از من گرفتند و به مئوکلینیک منتقل کردند این موضوع بود که من حاضر به همکاری با یک دلال مسکن رد آن کشور نبودم.

مینا پورزند گفت: کشور آمریکا علی‌رغم چهره خوبی که از خود ایجاد کرده اما به هیچ عنوان به حقوق شهروندان و افرادی که در این کشور حضور دارند احترام نمی‌گذارد.

وی افزود: در این کشور هر بار که به خاطر شکایت از یک دلال مسکن شکایت می‌کردم دادگاه به دلیل فسادی که در آن وجود داشت حق را به دلال می‌داد و من را به کلینیک بیماران روانی می‌فرستاد.

مادر مریم خاطرنشان کرد: از زمانی که در مجلس ایران مقرر شد که می‌توان برعلیه کشور آمریکا اقامه دعوا کرد من در ایران پرونده تشکیل دادم.

وی گفت: از آن روز تا به حال در کش و قوس تشکیل دادگاه بودم تا اینکه امروز جلسه تشکیل شد و دادگاه به ریاست قاضی اصانلو صحبت‌های من را شنید.

مینا پورزند گفت: در زمانی که در ایران بودم برای مریم مستخدمی گرفته بودم که این مستخدم مریم را در خانه ای حبس کرده بود و در مدت 2 ماه حتی اجازه استحمام و دستشویی رفتن را به او نداده بود که همین امر باعث شده بود مریم پوست بدنش بسوزد.

وی ادامه داد: حتی زمانی که مریم در مئوکلینیک بستری بود هر بار که به ملاقات او می‌رفتم شاهد بدن کبود و زخم شده مریم بودم.

مادر مریم قربانی جنایت آمریکا گفت: یک نسخه از کتابم را برای اوباما فرستادم اما او در آستانه عید با خنده پیام تبریک برای ایرانی ها فرستاد غافل از آنکه من می‌دانستم آمریکایی ها هر وقت می‌خواهند یک جنایت را بپوشانند آن را با طنز و مسخره کردن مطرح می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: جلسات دادگاه قرار است از این به بعد ادامه یابد و تا زمانی که من کشور آمریکا را محکوم نکنم از تلاش خودم دست بر نخواهم داشت.

# ادامه نوشته

رمز ملاقات سید عبدالکریم کفاش

سید عبدالکریم در حضرت عبدالعظیم حسنی زندگی می کردند.مرحوم سید عبدالکریم هفته ای یکمرتبه خدمت آقاامام زمان (عج)میرسید.یک وقت حضرت از سید عبدالکریم پرسیده بود:اگر هفته ای مارانبینی چه خواهی شد؟عرض کرده بود آقا جان میمیرم.حضرت تصدیق کرده بودند و فرموده بودند :اگر چنین نبود که ما را نمیدیدی.

آیا منو شما به این حد رسیده ایم که از عشق امام زمان مریض شویم،اشکمان روان و رخمان زرد گردد؟

دعوی عشاق را شرح نخواهد بیان ***گونه ی زردش دلیل ناله ی زارش گواه

سیدعبدالکریم می گفت: آقا گاهی تشریف می آوردندمغازه ی من.یک وقتی حضرت فرمودند:سید عبدالکریم،کفش های مرا میبینی؟گفتم بله آقا جان. فرمودند کفش های من احتیاج به پینه دارد،میشود کفشهای مرا پینه بزنی؟گفتم:آقا جان من قول دادم به دیگران،اگرالان مشغول پینه زدن کفشهای شما بشوم به قولم نمیتوانم عمل کنم،بد قول میشوم.چشم آقا جان حتما پینه میزنم ،اما اجازه دهید به قولهایی که داده ام عمل کنم،بعدا.

برای بار دوم حضرت فرمودند:سید عبدالکریم میشود کفش های مرا پینه بزنی؟میگوید:آقا جان قربانتان بشوم خدمتتان که عرض کردم،روی چشمم،من قول داد ه ام،به قولم عمل کنم،بعدا.برای مرتبه سوم حضرت فرمود:سید عبدالکریم میشود این کفشهای مرا پینه بزنی؟بلند شدم امدم خدمت اقا،با دستهایم کمر آقا را محکم گرفتم،گفتم آقا جان من که عرض کردم به دیگران قول داده ام،چشم،نوکرتم،اما اگر اینبار بگویید میشود کفشهای مرا پینه بزنی همینطوری محکم نگهتان میدارم،فریاد میزنم ای مردمی که دنبال امام زمان هستید،بیایید اقا در مغازه من است.حضرت شروع کردند به خندیدن.دست مبارکش را زدند به پشت من و گفتند:آفرین،بارک الله،عبدالکریم من می خواستم امتحانت کنم،ببینم برای قول و وعده ات چقدر حساب باز میکنی.سید عبدالکریم ما شما را برای خودمان نمی خواهیم،ما شما را برای خدا می خواهیم ،هر چه بنده تر باشید ما شما را بیشتر دوست داریم.

ببین با حضرت چقدر یگانه بوده است.سید عبدالکریم هفته ای یکبار به محضر امام زمان میرسد.رمز ملاقات دیدارش چه بود؟از او پرسیدند:چه شدکه موفق به دیدار شدی ؟فرمود:من یک شب پیغمبر ختمی مرتبت (ص) را در عالم رویا زیارت کردم. گفتم:یا رسول الله من خیلی علاقه دارم خدمت آقازاده شما برسم،چه کنم؟هر دری میزنم نمیشود.جدم فرمود:سید عبدالکریم،فرزندم، روزی دو بار؛اول صبح و اول شب مینشینی و برای حسینم گریه میکنی،اگر می خواهی خدمت امام زمان برسی این برنامه را انجام بده. می گوید:من از خواب بیدار شدم،این برنامه را یکسال انجام دادم.صبحها مینشستم خودم برای خودم روضه ی کربلا را می خواندم ،غروب هم مینشستم مقتل می خواندم و گریه میکردم.یکسال که از این جریان گذشت دیدم راه باز شد.

خوشا ان سر که سودای تو دارد***خوشا آن دل که غوغای تو دارد

دلم در سر تمنای وصالت***سرم در دل تماشای تو دارد

دلم کی بازماند،چون به پرواز***هوای قاف عنقای تو دارد

برگرفته از کتاب ارتباط معنوی با حضرت مهدی(عج)

برای سلامتی و تعجیل در ظهور آقا صلوات :اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

امام زمان در مغازه قفل ساز

یک آقایی بود در نجف.خیلی علاقه داشت خدمت آقا امام زمان برسد.چهل چهارشنبه به مسجد سهله رفت،دید خبری نشد،خسته شد.رفت سراغ علوم رمل و جفر و اسطرلاب و علوم غریبه تا جای امام زمان را پیدا کند،باز هم نشد.شروع کرد به گریه کردن وگفت آقا جان از هر دری آمدم نشد،شب در عالم رویا خوابی دید،حضرت فرمودندفلانی اگر می خواهی موفق بشوی مرا ببینی و کلید دیدار و ملاقات را پیدا کنی ،بلند میشوی میایی تبریز.در تبریز بازاری هست ،درون بازار پیرمرد قفل سازی هست که من گاهی پیش او میایم.از خواب بیدار شد و راهی سفر شد.وارد شهر تبریز که شد سراغ بازار قفل فروشان و پیرمرد را گرفت.وقتی وارد مغازه پیرمرد شد،دید پیرمرد نشسته ،یک آقای جوانی که چهره اش همانند ماه شب چهارده درخشندگی دارد،داخل مغازه پیرمرد نشسته است و با یکدیگر مشغول صحبت هستند غافل از اینکه آقای جوان حضرت است.

میگوید وارد مغازه شدم و کنار جوان نشستم.همینطور که با یکدیگر صحبت میکردند ،پیرزنی وارد مغازه شدو سلام کرد و به پیرمرد قفل ساز گفت:آقا ببخشید این قفل را اورده ام به پولش نیاز دارم.این را از من چند میخری؟

پیرمرد قفل را نگاه کرد و گفت:مادر اگر بخواهی این قفل را بسازم یک شاهی از تو میگیرم،قفل ساخته میشود و قیمتش میشود ده شاهی.اگر میخواهی قفل را همین طور بفروشی قیمتش هشت شاهی است من از تو به هفت شاهی میخرم،یک شاهی استفاده برای من.

پیرزن گفت:مرا مسخره میکنی؟از اول بازار تا اینجا قفل را به هر مغازه های بردم از من به دو شاهی بیشتر نخریدند،در صورتی که من به سه شاهی هم راضی بودم،اما تو به هفت شاهی از من میخری؟

پیرمرد گفت :دروغ نمیگویم.قفل را گرفت و هفت شاهی به او داد.پیرزن رفت.آن جوان رو به من کرد و گفت:فلانی چند نفر در میان این کاسبان سراغ داری که اینقدر اهل انصاف باشد،سر مردم کلاه نگذارد،طالب دنیا نباشد؟چند نفر سراغ داری که از دنیا گذشته باشد و اهل انصاف باشد؟گفتم یک نفر هم سراغ ندارم.آنکاه حضرت فرمود:فلانی نمیخواهد خودت را خسته کنی و این در و ان در بزنی ،برو خودت را بساز مثل این پیرمرد.از سر سفره دنیا برخیز ،اهل ایثار باش دنیا را طلاق بده،تو که جای ما رابلد نیستی من به سراغت میایم.

میگوید یکمرتبه دیدم ان جوان از دیدگانم مخفی شد.فهمیدم که آقا امام زمان بود.

برگرفته از کتاب ارتباط معنوی با حضرت مهدی (عج)

اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم

# ادامه نوشته

وهابیون گردنبندهای منقش به عبارت «لا نبی الا علی» را در مصر توزیع کردند +عکس

در جدیدترین اقدام ضدشیعی؛

گروه‌های وهابی مصر در جديدترين اقدام ضدشيعی گردنبدندهای را توزيع كرده‌اند كه در آن‌ها عبارت «لا فتی الا علی و لا سيف الا ذوالفقار» به «لا نبی الا علی» تغيير پيدا كرده تا چنين وانمود كنند كه شيعيان، امام علی(ع) را پيامبر خود می‌دانند.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، گروه‌های وهابی مصر كه به شدت در حال مبارزه با تشيع هستند در جديدترين اقدام ضدشيعی خود، "لا فتی الا علی و لا سیف الا ذوالفقار" (هیچ جوانمردی همچون علی(ع) و هیچ شمشیری چون ذوالفقار نیست) را به عبارت "لا نبی الا علی" (هیچ پیامبری جز علی نیست) تغيير داده تا چنين وانمود كنند كه شيعيان، امام علی(ع) را پيامبر خود می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری "براثا" در مصر، وهابيان گردنبندهای چينی را كه عبارت «لا نبی الا علی» بر روی آن نوشته شده است را با هدف تخريب چهره دين مبين اسلام در اين كشور توزیع می‎كنند.

بر همين اساس، عبارت «لا نبی الا علی» بر صدها مدال و نشان افتخار ساخت چينی درج شده است .

«ناصر رضوان» هماهنگ کننده ائتلاف فرزندان صحابه در گفتگو با روزنامه الوطن گفت: این گردنبندها پس از کشف و ضبط تفنگ‏‌های اسباب بازی که با فشار دادن دکمه روی آن عبارت "عايشه را بكشيد" را به عربی تكرار می کند به بازارهای مصر رسیدند.

وی مسئولان مصری را مقصر ورود این گردنبندها عنوان کرد و گفت: ائتلاف فرزندان صحابه همانطور که نسبت به ورود تفنگ های اسباب بازی به مسئولان و تاجران مصر هشدار داد این بار نیز نسبت به مقابله با گردنبندها هشدار جدی می دهد.

# ادامه نوشته

"بتول سلطانی" اسناد مراسم شرم‌آور رقص رهایی فرقه رجوی را برملا کرد

بخش دوم/ مادر اسیر گروهک تروریستی منافقین:

مادر اسیر گروهک تروریستی منافقین با بیان اینکه بتول سلطانی از افراد جدا شده این گروهک تروریستی، جزئیات رقص رهايي رجوي را در اختيار خانواده‌ها قرار داد، گفت: وقتي اين سي‌دي پخش شد، افراد گروهک تروريستي منافقین ديوانه شدند و به دستور سرکرده‌ها تمام کانکس‌هاي خانواده‌ها را با سنگ‌هاي 20 کيلويي که اگر به يکي از خانواده‌ها مي‌خورد، در دم جان مي‌داد هدف قرار دادند و با آتش و ميله‌هاي آهني به طرف کانکس‌ها حمله کردند.
" ثریا عبداللهی " مادر اميراصلان حسن‌زاده اسیر تشکیلات تروریستی منافقین در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران در مورد سال‌ها انتظار و اعتراض خود در مقابل پادگان اشرف و جنایت‌های سرکردگان گروهک تروریستی منافقین گفت: مريم رجوی ازسوی دولت فرانسه حمايت و حفاظت مي‌شود، آيا دولت کنوني فرانسه از جنايت‌هاي کثيف اين خفاش خون‌آشام اطلاعي ندارد؟

وی تصریح کرد: همين اواخر گروهک وطن‌فروش منافقین در آمريکا و در واشنگتن با اجازه دولت این کشور دفتر احداث کرد، هدف چه بود؟ مريم رجوی مي‌خواست قدرتش و يا آرايش نظامي_ جنگي‌اش را با نفرات چند ميليوني يا اينکه سابقه آدم‌کشي و آدم‌ربايي‌اش را به نمايش بگذارد؟

مادر اسیر گروهک تروریستی منافقین افزود: کشورهايي که با اين جاني ديوانه هم‌پيمان شدند، آيا خبر ندارند که همين گروهک بدنام 17 هزار ايراني را ترور کرده و ترور دانشمندان هسته‌‌اي به دست همين وطن‌‌فروشان صورت گرفته است؟

وي به یک قبرستان مخوف در نزدیکی پادگان اشرف اشاره کرد و افزود: خانواده‌هايي که از سال 82 به عراق آمده بودند، از وضعيت خود در اين باره مي‌گفتند در این بین ما را براي بازديد از قطعه مرواريد بردند با وجود اینکه اکثر اين قبرها خالي از جسد است يکي از اسراي جداشده مي‌گفت؛ اکثر اسرا را رجوي اعدام کرده و ما همه نفرات اعدامي را مي‌شناسيم، مابقي قبرها خالي و محل پنهان کردن اسلحه و مواد منفجره است، روي قبرها تاریخ فوت نيز قيد شده بود.

عبداللهي اضافه کرد: خانواده‌ها را به موزه این گروهک تروریستی برده و چند جفت کفش خاکي و پيراهن را براي خانواده‌ها به نمايش مي‌گذاشتند که آن را افتخار و اميد جاويدان فرقه مي‌ناميدند.

وي ادامه داد: بعد از 7 ماه که از استقرار خانواده‌ها مي‌گذشت، گروهک تروريستي منافقین اسرا را وادار به قسم‌خوردن مي‌کرد که شما به هيچ عنوان از گروهک جدا نخواهيد شد، من در اين 7 ماه هيچ خبري از فرزندم نداشتم و گاهي شک مي‌کردم که آيا فرزند من در آنجا هست يا نه.

عبداللهي تصريح کرد: ما سيماي آزادي را در عراق مي‌ديديم و زماني که تلويزيون برنامه منافقين را پخش مي‌کرد، در نشستي که اسم آن را "حاضر_حاضر" گذاشته بودند، فرزندان ما را مجبور به گفتن اين شعارها کرده بودند؛ "تا آخرين قطره خون از اشرف حمايت مي‌کنيم، افراد رژيم را از ايران خارج مي‌کنيم و خودمان جاي آن‌ها خواهيم نشست".

مادر اسیر گروهک تروريستي منافقين ادامه داد: ساعت حدود 12 شب بود، جلوي درب اسد رفتيم و با خانواده‌ها شروع به طبل زدن و شعاردادن کرديم که حاضر_حاضر اثري ندارد، حناي رجوي ديگر رنگي ندارد، رجوي بي‌حيا حيا کن، اسرا را رها کن و تا نزديک صبح شعار مي‌داديم.

وي ادامه داد: بعد از آن فرزندان را براي مصاحبه آوردند، مصاحبه‌هايي که ديکته شده بود و تمام متن‌ها را از قبل نوشته و در اختيار اسرا قرار داده بودند تا متن را حفظ کرده و وقتي که جلوي دوربين مي‌آيند، با ژست مجاهدين(منافقین)، صحبت‌هاي ديکته شده را به صورت حسي بيان کنند.

عبداللهي تصریح کرد: بعد از چند نفر، نوبت به پسر من رسيد، بعضي خانواده‌ها او را ديدند و گوينده اخبار با قدرت تمام بيان مي‌کرد؛ مجاهد ديگري به نام اميراصلان حسن‌زاده براي مصاحبه آمده است.

وي افزود: مرا براي ديدن فرزندم خبر کردند، چندين سالي بود که از او بي‌اطلاع بودم، وقتي امير صحبت مي‌کرد، گوش‌هايم نمي‌شنيد، چشم‌هايم نمي‌ديد، فقط از اين بابت خوشحال بودم که خانواده‌ها فيلم را ضبط کرده بودند و من بعد از چندين بار پخش فيلم، امير را ديدم که مي‌گفت؛ من اميراصلان هستم و حرف‌هاي ديکته شده و تکراري را بيان کرد.

وي تصريح کرد: هرکسي را که براي مصاحبه مي‌آوردند، بايد مي‌گفت؛ اين پدرم نيست، ناپدري است، اين مادرم نيست، نامادري است و دروغ‌هاي بي‌شمار ديگر، بعد از اين مصاحبه‌ها، برنامه اعتراض خانواده‌ها شديدتر شد.

عبداللهي اضافه کرد: در طول اين 4 سال طوري رفتار کرده بودم که فرماندهان ارتش، پليس و سربازهاي عراقي بدون اجازه وارد مقر خانواده‌ها نمي‌شدند، حتي با آنها صحبت هم نمي‌کردند و همين رفتار من مورد تائيد خانواده‌ها و دولت عراق قرار گرفت.

وي افزود: تمام افراد در پادگان چه از لحاظ نظامي و چه خانواده‌ها، به يک فرمان بودند و اين يکي از معجزه‌هاي خداوند بود، چرا که هدف يکي بود؛ آزادي اسرا، نابودي رجوي تروريست، بعد از شنيدن صداي فرزندم احساس کردم خداوند قدرت و لياقت ديگري به من عطا کرده است، اين بار مسئوليت تمام درب‌ها را برعهده گرفتم، از درب اسد تا درب شمال، شبانه روز کنترل مي‌کردم.

عبداللهي تصريح کرد: نبايد صدا قطع مي‌شد و خانواده‌ها بايد به شعار دادن، سخنراني کردن و طبل زدن ادامه مي‌دادند و مقاله‌هاي افراد جدا شده از این گروهک تروريستي را مي‌خواندند، بيشتر افراد جدا شده، سخنراني‌هاي صوتي و ضبط شده‌اي را به صورت سي دي در اختيار ما قرار مي‌دادند که از جمله آنها بتول سلطاني است که جزئیات رقص رهايي رجوي را در اختيار خانواده‌ها قرار داده بود.

وی افزود: وقتي اين سي‌دي پخش شد، افراد گروهک تروريستي ديوانه شدند و تمام کانکس‌هاي خانواده‌ها را با سنگ‌هاي 20 کيلويي که اگر به يکي از خانواده‌ها مي‌خورد، در دم جان مي‌داد هدف قرار دادند و با آتش و ميله‌هاي آهني به طرف کانکس‌ها حمله کردند.

مادر اسیر گروهک تروریستی منافقین تصریح کرد: بتول سلطاني در اين سي دي درباره رقص رهايي، اعضاي شوراي سرکردگی و زنان مطلقه‌اي که به دستور رجوي خائن، طلاق اجباري گرفته و در اين رقص رهايي شرکت داشتند و بعدها به عقد مسعود رجوي درآمده بودند، صحبت مي‌کرد.

عبداللهي تاکيد کرد: برای سرکردگان گروهک تروريستي منافقین فرد شناخته شده بودم و چون مسئوليت تمام خانواده‌ها برعهده من بود، ارتش عراق به من فرمانده نظامي که به زبان عربي "عقيل ثريا" ناميده مي‌شد، مي‌گفتند و رجوي بدبخت باورش شده بود که من يک فرمانده ايراني هستم و در سخنراني‌هايش با لقب "عقيل ثريا" خطابم مي‌کرد و اسراي آزاد شده مي‌پرسيد که ثريا کيست؟

وي ادامه داد: من در همين‌جا مي‌گويم و مي‌دانم آنها اين خبرها را مي‌بينند، به رجوي مي‌گويم؛ اگر تو در نشست هزار نفري به من تهمت زدي، بدان که دنيا جنايت‌هاي تو را افشا و رسوا خواهد کرد، تو همچون سگ هاری هستی و زماني که من چوب به طرف تو دراز کردم، هاري و کثافت دروني خودت را با حرف‌هايت ثابت کردي.

مادر اسیر گروهک تروريستي منافقین گفت: من فقط پسرم را مي‌خواستم و به او گفته بودم، اگر امير را آزاد نکني اشرف را به تله خاک تبديل مي‌کنم، به همين دليل وحشت زيادي از حضور من در مقابل پادگان اشرف داشت.

عبداللهی ادامه داد: کدام کشورها اين عمل تروريستي را محکوم کردند؟ مگر نه اين است که تمامی جنایات آنها توسط خود رژیم جنایتکار صهیونیستی برنامه‌ريزي شده است؟ ترور، قاچاق انسان، آدم‌ربايي، شکنجه به بدترين صورت، به حمايت کدام دولت‌ها و با چه مبالغي صورت مي‌گيرد؟

وی تصریح کرد: مگر رجوي بدنام، قدرتي از خودش دارد؟ مريم رجوی جنایتکار با حمايت کدام کشورها توانسته بعد از اين همه جنايت سرپا بايستد؟ چرا در طول این 30 سال سازمان ملل، جوامع بين‌المللی و حقوق بشر سکوت کرده‌اند و يا بهتر بگويم حمايت کرده‌اند؟

عبداللهی افزود: اگر يکي از همين عمل‌هاي ضد انساني و ضد بشري در ايران صورت مي‌گرفت، شما مي‌ديديد که سازمان ملل چه بوق و کرنايي به راه می‌انداخت، ولي در مورد اين گروهک تروریستی صلاح نمی‌دانند، چرا؟!

وی اظهار داشت: چرا در برابر خانواده‌هايي که 4 سال در آنجا گريه و زاري مي‌کردند، بیمار شدند و آنهایی که توسط منافقین سنگ خوردند، سازمان ملل حاضر نشد حتي يک ثانيه آنها را ببيند، نماینده این سازمان جهانی از جلوي چشم ما رد مي‌شد و به درون پادگان اشرف مي‌رفت، ما جلوي تانک‌ها را مي‌گرفتيم که لااقل خانواده‌ها را ببينيد، ما مگر چه مي‌خواهيم؟ ما بچه‌هايمان را مي‌خواهيم.

# ادامه نوشته

حضور دوباره علیخانی در«ماه عسل»

«احسان علیخانی» امسال برای نهمین سال اجرای برنامه «ماه عسل» را بر عهده دارد و به نظر می‌رسد برنامه سال ۹۲ او باید چندین گام از برنامه‌های قبلی‌اش جلوتر باشد.
به گزارش مشرق به نقل از فارس، شنیدن خبر بازگشت برنامه «ماه عسل»؛ با اجرای مجری که 8 سال اجرای آن را بر عهده داشته و توانسته در میان گزینه هایی که آمدند و رفتند در ذهن مخاطبان آن بماند خبر خوبی برای تلویزیونی است که مخاطبان برنامه هایش رو به کاهش است.

مدت هاست تلویزیون از نبود یک برنامه گفتگو محور زنده رنج می برد و تمام تکیه این سازمان به توانایی های مجریانی چون محمدرضاشهیدی فرد، احسان علیخانی و تعداد دیگری کمتر از انگشتان یک دست است. مجریان دیگری هم که مجال حضور پیدا کردند در اجرا و ارتباط با مخاطب آنقدر ضعیف عمل کردند که نه تنها رسانه ها به نقد آن پرداختند که روز به روز از تعداد مخاطبان برنامه های تلویزیونی کم شد.

بعد از حضور مجریان جوان و صاحب سبک و تولید برنامه هایی با مضامین اجتماعی و فرهنگی از ابتدای دهه 80 این امید را برای تلویزیون ایجاد کرد که مخاطبانش روبه افزایش است. در چند روز گذشته نیز خبر اجرای مجدد احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل در حالی منتشر شد که به نظر می رسد مدیران سازمان صدا و سیما به فکر افزایش مخاطبان و تولید برنامه هایی از جنس برنامه های ماه عسل افتاده اند.

یکی از دلایل این بازگشت را شاید می توان در اجرای نه چندان قوی مجریانی که در این سالها آمده اند و رفته اند جستجو کرد. این بار علیخانی بعد از یکسال به صندلی معروف لهستانی اش دست پیدا کرده و این نشان می دهد نظرات بی شمار مخاطبان برای مسوولان سیما با اهمیت به نظر رسیده است.

بدون شک علیخانی نیز نباید به واسطه تقدیر مخاطبان از او و جایزه ای که سال گذشته از دستان رئیس صدا و سیما گرفت مغرور به برنامه سال 90 خود باشد. وی نیز می داند با تکرار دستورالعمل های گذشته اش نمی تواند مخاطبان بی شمار خود را راضی نگه دارد چرا که از ماه عسل علیخانی توقعی بیش از سالیان قبل آن می رود. مجری ماه عسل می داند که باید با برنامه های سابق خودش قیاس کند و نه یک قدم که چندقدم از آن جلوتر باشد.

مخاطبانی که انتظارشان برای برنامه ای که اتاق فکر چندنفره سوژه هایش را کارشناسی میکنند بی شک بیش از پیش خواهد بود. چه بهتر میشود که علیخانی بداند باید چندنکته را رعایت کند. اینکه تعدد مهمان مهم نیست و آنچه مهم است کیفیت حضور و تنوع سوژه است بمانند ماه عسل سال 90. مهمانان که از راه دور می آمدند از پاوه تا اسفراین، باید مجالی برای حرف زدن بیشتر از مجری پیدا کنند، پرسش و پاسخ پینگ پونگی که برنامه را به تاک شوهای استاندارد جهانی نزدیک میکند کاری است که احسان علیخانی در آن به تبحر خاصی رسیده اما بهتر است شکل بازجویی به خود نگیرد و در آخر اینکه چه بهتر میشود دقایق پایانی برنامه به دعا و نیایش سپری شود تا بار معنوی مخاطبان سنگین تر شود. این گوی و این میدان آقای علیخانی! شما با خودتان رقابت میکنید پس بهتر است این بار از خودتان جلو بزنید و بدانید این برنامه را مخاطبان با نام شما می شناسند...