دعاى روز بیست و سوم ماه مبارك رمضان

دعاى روز بیست و دوم ماه مبارك رمضان

دعاى روز بیست و یکم ماه مبارك رمضان

دعاى روز بیستم ماه مبارك رمضان

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

دعاى روز هجدهم ماه مبارك رمضان

شب های قدر

دوستان عزیز ، بازدیدکنندگان گرامی از وبلاگ گوناگون 20 :

ضمن تسلیت به شما به مناسب ایام شهادت حضرت علی علیه اسلام ، می توانید مطالبی را برای آنچه که در این شب ها لازم است را در لینک معرفی شده زیر بیابید .

اس ام اس شب های قدر

چون نامه جرم ما به هم پیچیدند بردند به دیوان عمل سنجیدند بیش ازهمگان گناه مابود ولی ما را به محبت علی(ع)بخشیدند. با عرض تسلیت در لیالی قدر این حقیر را ازدعای خیرخویش فراموش نکنید.التماس دعا

التماس دعا-

لطفا کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید :

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=135238

دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان

دعاى روز هفدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین.

خدایا راهنمائیم كن در آن به كارهاى شایسته واعمال نیك وبرآور برایم حاجتها وآرزوهایم اى كه نیازى به سویت تفسیر وسؤال ندارد اى داناى به آنچه در سینه هاى جهانیان است درود فرست بر محمد وآل او پاكیزگان.

دعاى روز شانزدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ القَرارِبالهِیّتَكِ یا إلَهَ العالَمین.

خدایا توفیقم ده در آن به سازش كردن نیكان ودورم دار در آن از رفاقت بدان وجایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبـود جهانیان.

دعاى روز پانزدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِكَ یا أمانَ الخائِفین.

خدایا روزى كن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان وبگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناكان.

در باز است؛ باز پرواز می کند ...

خیلی جالبه . حوصله داشتین کامل بخونید
حمید حمیدی در وبلاگش این مطلب جالب را نوشت . شما همراهان عزیز رو به خوندن این مطلب زیبا و قابل تامل دعوت میکنم :این مطلب را برای هفته نامه تماشاگر نوشتم:

در باز است؛ باز پرواز می کند ...

در این چند سال گذشته نام ماه رمضان برای مردم ایران بویژه مخاطبان رسانه ملی با نامهای زیبایی مثل جشن رمضان، ماه عسل، ماه ماه و ... گره خورده. نامهایی که دستکم در معانی لغوی و ظاهری خود، گام های بلندی برای تبیین حقیقت ماه میهمانی خدا برداشتند و با رویکردهایی تازه، برنامه های کلیشه ای و سنگین سالهای قبلشان را به محاق فراموشی فرستادند؛ آنچنان که اگر همین حالا در ذهن خود جستجو کنید، ویژه برنامه های دهه 70 یا اوایل 80 را به یاد نمی آورید ! در این بین "جشن رمضان" که بنوعی پیشگام این نوآوری ها بود، با زوج های مکمل حسینی – احمدزاده و شهریاری – احمدزاده سعی در حفظ این "جشن" و "رمضان" داشت و سالهای ابتدایی عمر خود را با هم موفقیت طی کرد. کم کم نوبت به نسل جوان و اجراهای نو رسید و در بازار گرم برنامه های گفتگو محور، "جزر و مد" با فرزاد حسنی آمد. برنامه ای که نیاز به آن مکمل سنتی نداشت و مجری، خودش هم جشن بود هم رمضان و البته در کنار این دو، مصاحبه گر. بعبارتی او، بسته ای از اطلاعات دینی، اخبار روز، مصاحبه، شوخی و حس بود. روزگار گذشت و با آن ماجرای معروف – که افتاد و دانی – حسنی رفت و احسان علیخانی با "ماه عسل" آمد. علیخانی که نه یک حسنی جدید؛ یک مجری جدید بود... با این تغییر هر چه به زمان حال نزدیک شدیم گفتگوها از چالش دور و به احساس نزدیک شد، تا جایی که حالا اگر سنگدل ترین انسانها هم پای تلویزیون بنشیند، با مهمان ها و سوژه های این برنامه ، نم اشک روی گونه اش را بیشتر از سوزش معده بعد از حدود 17 ساعت روزه داری حس میکند !

حسب معمول، فرمول های موفق بسرعت نظر دیگران را هم جلب می کنند و نتیجه اش می شود "ماه عسل" هایی در شبکه های مختلف – یادم باشد درباره قانون کپی رایت هم چیزی که در ذهن دارم بگویم - ! حالا در این رقابت همه سعی می کنند مهمان هایشان از دیگر برنامه ها جذاب تر یا بهتر بگویم عجیب تر باشند. و صد البته برنده کسی خواهد بود که اشک بیشتری از بیننده بکشد...

همینجا یک سوال جدی پیش می آید و آن اینکه : "چرا باید لحظه های منتهی به افطار که طبق روایات معتبر، عرفانی ترین لحظه هاست با این حالت توام شود؟ " یا بعبارت بهتر که از زبان بعضی مخاطبان نقل قول میکنم : " چرا باید دم افطار گریه کنیم ؟ "... بدون شک یکی از آثار تعلیمی روزه داری و تحمل سختی های ناشی از آن، درک روزگار افراد بی بضاعت و رنج کشیده است - تکرار میکنم: یکی از آثار - اما بلافاصله باید پرسید : " پس جنبه ها و آثار دیگرش کجاست ؟ " شاید بگویید یک برنامه از یک شبکه ظرفیت پرداختن به همه جنبه ها را ندارد؛ درست... اما یادتان نرود این فضای غمبار را پرمخاطب ترین شبکه دارد ایجاد میکند؛ آنهم در زمان اوج دیده شدنش...

از این بایدها و نبایدها کمی فاصله بگیریم که تهیه کنندگان برنامه و سیاست گزاران سازمانی بهتر می دانند؛ فقط توجه شما را به تلویزیون های عرب دور برمان جلب میکنم که در ماه مبارک، چه حجمی از برنامه های آنها شاد و مفرح است...

هفته گذشته در یک برنامه ویژه و مبتکرانه مهمان های ماه عسل، سید مهدی رحمتی، رضا عنایتی و علی بیرانوند بودند. انصافا زندگی های پرماجرا و تامل برانگیزی داشتند و تلاش آنها در راه موفقیت بدون هیچ حرف و حدیثی ستودنی است؛ اما روند و جهت گیری صحبت ها با روشی استادانه و کاملا سوفسطایی، بیننده را به سمت مورد علاقه مهمانان برد: حالا که ما سختی کشیده ایم قراردادهای میلیاردی مان توجیه میشود، چون فلان روز پول کافی در جیبمان نداشتیم یا فلان کار سخت را کردیم میتوانیم برای کادر فنی تیم تعیین تکلیف کنیم، حتی به تیم ملی پشت کنیم ! پس تکلیف اینهمه آدمهایی که سختی کشیده اند و میکشند چه میشود؟ چه کسی پیدا میشود یک قرارداد چند صد میلیونی با یک کشاورز، یک کارگر یا یک معلم امضا کند؟... هیچ کس !... که اگر نظام مالیاتی شفاف و خصوصی سازی باشگاهها درست انجام شده بود، حالا این سرگذشت ها دلایل ما نمی شدند !...

بگذریم ! قرار شد از کپی رایت یک چیزی بگویم. همانی را مینویسم که مجله "تایم" نوشته : سریال ایرانی "هفت سنگ" کپی برداری از سریال آمریکایی "خانواده مدرن" است. شخصیت ها، صحنه ها و حتی شوخی ها نه تنها اقتباس یا بازسازی نشده اند؛ که مستقیم کپی شده اند... اگر آن ماه است، این هم عسل اش !!!

دعاى روز چهاردهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِكَ یا عزّ المسْلمین.

خدایا مؤاخذه نكن مرا در ایـن روز به لغزشها و درگذر از من در آن از خطاها وبیهودگیها وقرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها وآفات اى عزت دهنده مسلمانان

تیر های سه شعبه نشانه رفتند گلوی کودک مظلومی را

مادر آب کجایی پسرت آب نخورد....
مادر آب کجایی که کربلای دیگری برپا شده؛هم اکنون رمضان المبارک 1435 در زمین های خشکیده ی غزه و فلسطین ...
مادر آب!
صدای العطش کودکان بازهم به گوش میرسد اما اینبار نه از سرزمین نینوا...
دامن سه ساله ها آتش میگیرد و دستی برای یاری نیست.فقط صدای قهقهه...هلهله...
حرمله ها بیدار شده اند و وقیح تر...
تیرهای سه شعبه شان اینبار گلوی سفید کودکان مظلومی را نشانه رفته که در میان هیاهوی فریادهای حمایت از حقوق
بشر؛گم شده اند.

دعاى روز سیزدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على كائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِكَ یا قُرّةَ عیْنِ المَساكین.

خدایا پاكیزه ام كن در این روز از چرك وكثافت وشكیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها وتوفیقم ده در آن براى تقوى وهم نشینى با نیكان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

دعاى روز دوازدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش وپاكدامنى وبپوشانم در آن جامه قناعت وخوددارى ووادارم نما در آن بر عدل وانصاف وآسوده ام دار در آن از هر چیز كه مىترسم به

نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناكان .

یک بوسه بدهکاری!

پسرهایی که به دخترهای زیاد، قلب بدهکارند چون قلب آن‌ها را قرض گرفته‌اند و پس نداده‌اند بلکه فقط خندیده‌اند و سرکارشان گذاشته‌اند...


قلب

قصه قرض و بدهکاری با آبرو ارتباط مستقیمی دارد. یعنی عموماً وقتی انسان دست پیش کسی دراز می‌کند که احساس می‌کند آبرویش به طور جدی در خطر است، بنابراین قرض می‌گیرد تا آبرویش حفظ شود، بعد از مدتی که این قرض و دین سنگین شد یا مدتی از زمان پرداختش گذشت، دوباره پای آبرو به وسط می‌آید و این بار انسان مجدداً احساس می‌کند که آبرویش دارد از دست می‌رود و دقیقاً دوباره برای ازدست‌نرفتن آبرو دعا می‌کند یا به این در و آن در می‌زند تا آبرویش باقی بماند. حتی ممکن است برای حفظ این آبرو برود سراغ یک نفر دیگر تا آبروی حداقلی‌اش، باقی بماند و خلاصه.... خیلی وقت‌ها اتفاقی که می‌افتد این است که انسان مدام قرض می‌گیرد و جیب به جیب می‌کند تا آبرویش باقی بماند. این یعنی همین که انسان مدیون می‌شود و بار این دِین بر دوشش چنان سنگینی می‌کند که گاهی احساس می‌کند ای‌کاش می‌شد بدون قرض و قوله زندگی کرد؛ بدون وام، بدون دفترچه‌ی قسط و ... ولی این باعث نمی‌شود که باز هم اگر پیش آمد به خاطر آبرویش، مدیون شود؛ وقتی می‌گوییم و می‌خوانیم:اللهم اقض دین کل مدین منظورمان این است که خدایا کسی را بی‌آبرو نکن یا آبروی کسی را چنان درگیر پول نکن که مجبور شود مدیون شود؛ گو این که همین الآن هم خیلی از ما آدم‌ها، به خاطر کم‌توکلی خودمان را مدیون می‌کنیم ؛ روایت است که پیامبر فرمودند اگر کسی رزق امروزش را دارد و به خاطر فردای نیامده قرض می‌گیرد ایمان خود را از دست داده است.

اما گروه دومی هستند که این‌ها آبرویشان را مدیونند؛ یعنی در واقع بدهکاری‌شان همان آبروی آن‌هاست و هر چه هم تلاش کنند درواقع دارند بدهکاریشان را می‌دهند؛ کلاً آبرویشان از دیگران است و همواره بدهکار مردم‌اند؛ مردمی که به آنان آبرو داده‌اند؛ مثلاً هنرپیشه‌ها که همه‌ی آبرویشان را بدهکار مردم‌اند و هرچه هم تلاش کنند درواقع دارند بدهیِ خود را می‌دهند؛ طلبکاری‌‌ای در کار نیست؛ هر چه هست بدهکاری است. فوتبالیست‌ها هم از همین دسته‌اند؛ همواره دارند بدهی‌ای را به مردم می‌دهند که آبروی آن‌هاست. برای زندگی آن‌ها، آبرو و بدهی دوروی یک سکه‌اند منتها با این فرض که می‌دانند هیچ‌وقت نمی‌توانند از بار بدهی‌هایی که به مردم دارند شانه‌خالی کنند و تا هستند منت‌دار مردم خواهند ماند. مردم به این آبرویی که به فوتبالیست‌ها و هنرپیشه‌ها و هنرمندها داده‌اند خیلی حساس‌اند؛ این روزها لابد دیدید که شخصیت محبوبی مثل لیونل مسی چگونه و فقط به خاطر کم‌توجهی به یک کودک با هجمه‌ی مردم مواجه و مجبور شد از دوستدارانش عذرخواهی کند. البته که بعضی از فوتبالیست‌ها و هنرپیشه‌ها ما بداخلاقی می‌کنند و هیچ‌وقت هم عذرخواهی نمی‌کنند! یا برای تیم ملی‌شان پشت چشم نازک می‌کنند و ...

گام اول در « اللهم اقض دین کل مدین» این است که آدم واقعاً در درونش احساس کند که مدیون است و حجم و وسعت مدیونیِ خود را تشخیص بدهد.

گروه سومی هم هستند که مدیون‌اند اما معلوم نیست بدهکاری‌شان در این دنیا قابل تسویه باشد؛ مثلاً پسرهایی که به دخترهای زیاد، قلب بدهکارند چون قلب آن‌ها را قرض گرفته‌اند و پس نداده‌اند بلکه فقط خندیده‌اند و سرکارشان گذاشته‌اند؛ به دخترهایی که با لباس‌پوشیدنشان، زندگی‌های سالمی را به هم می‌ریزند، به شبکه‌های ماهواره‌ای که به اخلاق و عقل مردم مدیونند، اس‌ام‌اس‌زن‌هایی که آرامش یک انسان را به او بدهکارند و گروه‌های زیاد دیگری که می‌توانید به ذهنتان بیاورید! می‌خواهم بگویم گام اول در « اللهم اقض دین کل مدین» این است که آدم واقعاً در درونش احساس کند که مدیون است و حجم و وسعت مدیونیِ خود را تشخیص بدهد؛ بعد فکرکند و ببیند آیا دِینش از گروه اول است که آبرویش در گرو پرداختن آن است یا از گروه دوم است که هر چه هم بدود بدهکاری‌اش صاف نمی‌شود منتها همین تلاشش باعث می‌شود دوباره آبرو پیدا کند. اما تأسف برانگیز آن است که گروه سوم اصلاً نمی‌فهمند که مدیونند، نمی‌فهمند که گاهی به یک نسل، به یک دوران مدیونند، به کسانی که برای اخلاق و آزادی جان داده‌اند مدیونند، به آدم‌هایی که از فرزندانشان فقط یک مشت استخوان و یک قاب عکس باقی مانده، مدیونند. مدیونند اما نمی‌فهمند.

گروه چهارمی هم هستند که بدهکارند اما بدهکاریشان خیلی آسان قابل تسویه است البته به شرطی که دیر نشود. مثلاً مردانی که یک «دوستت دارم» به همسرشان بدهکارند، زنانی که یک لبخند بی‌تکلف و بی‌توقع به شوهرشان بدهکارند، پدرانی که یک بوسه به فرزندانشان بدهکارند یا فرزندانی که به اندازه‌ی یک نگاه همراه با قدردانی به والدینشان دین دارند. برادرانی که به اندازه‌ی یک بغلِ سفت و بی‌تکلف به هم مدیون‌اند یا خواهرانی که یک خنده دوست‌داشتنی به هم بدهی دارند. این دین‌ها خیلی راحت تسویه می‌شود اما زمان در آن اهمیت ویژه‌ای دارد و اگر دیر شود شاید هرگز قابل صاف کردن نباشد.

بیایید با هم قرار بگذاریم وقتی می‌گوییم « اللهم اقض دین کل مدین» دلمان برای همه‌ی این گروه‌ها بتپد! برای همه‌ی قرض‌دارها، هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها و مدیرها و برای همه‌ی بی‌حجاب‌ها! بخواهیم خدا دین همه را اداکند. یک پیشنهاد هم دارم و آن این که هر روز چند دقیقه بنشینیم و فکرکنیم که آیا واقعاً نادانسته مدیون خیلی‌ها نیستیم؟ مثلاً.... نمی‌دانم؛ اگر خواستید شما این پایین بنویسید..

محمد شیخ الاسلامی

منبع : تبیان

موذن‌زاده و اذانی که با زبان روزه خواند


با توجه به ایام مبارک ماه رمضان، نوای روح انگیز اذان، حال و هوای دیگری یافته است به همین دلیل در این نوشتار به معرفی سه تن از اساتید مسلم اذان می پردازیم که موسیقی جان نواز حق را با نوایی الهی به روح مومن می نشانند.


موسیقی روحانی اذان

یک اذان زیبا در تاریخ ثبت شده که اگر بخواهیم از شهرت آن بگذریم، آنقدر لطیف و گوش‌نواز است که ناخودآگاه شما را یاد ماندگارترین موذن ایران می‌اندازد.

سال‌هاست که بیشتر ما لحظه‌های افطار و پایان روز را با نوایی سپری می‌کنیم که خواننده‌اش از بین ما رفته اما صدایش در آواز «بیات ترک» همچنان خاطره‌انگیز است.

از زنده‌یاد «رحیم موذن‌زاده اردبیلی» سخن می‌گوییم که صدایش، صدای ملکوت و احساسش زایش‌گر یک اذان بود.

معنویت، خلوص و قدرت اذان موذن‌زاده اردبیلی آنچنان است که بسیاری آن را یک رویداد معنوی مهم تلقی می‌کنند و آن را روح‌افزا می‌دانند، چرا که ملودی‌های ایرانی در اذان موذن‌زاده همیشه جریان دارد.

همه ادیان، پیروان خود را با نغمه موسیقی ندا می‌دهند، چرا که این بانگ روحانی در همراهی با موسیقی دل‌انگیزتر جلوه می‌کند. ما هم سال‌هاست که لحظات ملکوتی خود را با سبک و سیاق موذن‌های متفاوت سپری می‌کنیم اما صدای مرحوم موذن‌زاده بیشتر برایمان تداعی کننده لحظه‌های روحانی و افطار است.

زنده‌یاد موذن‌زاده اردبیلی در سال 1326 برای تکمیل درس‌های حوزوی به قم می‌رود و در ایام تحصیل در بارگاه حضرت معصومه (س) نیز اذان می‌گفت.

خودش می‌گفت: این اذان گفتن در خانواده‌ی ما موروثی است. ‌150 سال است که خانواده‌ی ما اذان می‌گویند. حتی زمانی که در اردبیل آن موقع‌ها شناسنامه می‌دادند به تناسب شغل و حرفه نام خانوادگی انتخاب می‌کردند. به بابایم هم گفته بودند تو چیکاره‌ای؟ گفته بود موذن. گفته بودند نام خانوادگی شما موذن است.»

او روزی از روزهای سال 1334 تصمیم می‌گیرد یک اذان یادگاری بگوید. بنابراین به استودیوی ‌6 رادیو در میدان ارگ (15خرداد) می‌رود و تمام گوشه‌ها را امتحان می‌کند. هر گوشه‌ای را که امتحان می‌کند، خوب ازآب در نمی‌آید تا اینکه سرانجام گوشه «روح‌الارواح» که گوشه‌ای روح‌نواز و حزن‌انگیز است از آواز بیات ترک در دستگاه شور به دلش می‌نشیند. البته او ‌20 سال پیش از آن هم قصد داشت تا اذان دیگری به مدت ‌15 دقیقه بگوید که در وسط آن دعاست اما به گفته خودش نگذاشتند و گفتند که اذان ‌6 دقیقه بیشتر نمی‌شود.

ما ایرانی هستیم و اذان ما باید برخاسته از خودمان باشد. در حال حاضر اذان‌خوان‌هایی هستند که از عربستان تقلید می‌کنند و این پسندیده نیست زیرا باید خودمان ابتکار به خرج دهیم. الآن ‌50 سال است که کسی نتوانسته روی اذان من اذان بگوید

خودش در این مورد گفته است: «ما ایرانی هستیم و اذان ما باید برخاسته از خودمان باشد. در حال حاضر اذان‌خوان‌هایی هستند که از عربستان تقلید می‌کنند و این پسندیده نیست زیرا باید خودمان ابتکار به خرج دهیم. الآن ‌50 سال است که کسی نتوانسته روی اذان من اذان بگوید. حتی برادرم سلیم که صدایی گیرا و زیبا دارد؛ این خواست خداست. همان خدایی که می‌گوید اگر با من یک‌صدایی کنید، محبت شما را به قلوب همه می‌اندازم. در کل می‌خواهم بگویم در هر کاری که خدا و اخلاص در نظر گرفته شود ،آن کار جواب مثبتی خواهد داشت.»

او همچنین درباره راز ماندگاری اذانش گفته بود: «وقتی اولین‌بار صدای اذان خود را شنیدم، مورد تشویق اطرافیان قرار گرفتم و این خوشحالی یک شادی معنوی بود که از خانواده ما صدای اذانی ضبط شده و به گوش تمام ایرانیان مشتاق می‌رسد. تاکنون (1382) که با این سن و سال هنوز مشغولم، افتخار دارم که با گفتن آن یک اذان برای اسلام و مملکتم کاری کرده‌ باشم. ما نه ثروت داریم و نه مکنت و همین یک اذان برایمان بهترین خیر است. هر روز تلفن می‌زنند و می‌گویند که این اذان خیلی زیبا گفته شده است، می‌دانید چرا؟ من جوابتان را می‌دهم برای این که باطن خوشگل است، برای اینکه این اذان را با دهان روزه پر کردم تا قربه الی‌الله باشد. این یک کار مادی نبود، بلکه معنوی بود و نتیجه‌اش را هم می‌بینید.»

موذن‌زاده در آخرین روزهای زندگی‌اش به مکه مشرف می‌شود و به آرزوی خود که همان زیارت خانه خدا بود، می‌رسد. در مکه از او خواسته می‌شود، اذانی بگوید که جمله «اشهد ان علیاً ولی الله» در آن نباشد اما او این موضوع را نمی‌پذیرد و عربستان درنهایت قبول می‌کند، موذن‌زاده اذان را با شهادت بر علی(ع) بگوید.

رحیم موذن‌زاده اردبیلی سرانجام 5 خرداد 1384 در سن هشتاد سالگی بر اثر بیماری سرطان در تهران دیده از جهان فروبست و در آغوش پدر خود در ابن بابویه آرام گرفت.

منبع : تبیان

دعاى روز یازدهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وكَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِكَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیكى را و نـاپسند بدار در این روز فسق ونافرمانى را وحرام كن بر من در آن خشم وسوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان.

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

االلهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوكّلین علیكَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْكَ واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیكَ بإحْسانِكَ یاغایَةَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوكلان بدرگاهت ومقرر كن در آن از كامروایان حضرتت ومقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان.

دعاى روز نهم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

االلهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ یا أمَلَ المُشْتاقین.

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانـت وراهنمائیم كن در آن به برهان وراههاى درخشانت وبگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان.

گوناگون20/کتاب جاوا

کتاب مخصوص گوشی های موبایل با فرمت جاوا . تهیه شده در وبلاگ گوناگون20

شامل :

1.تعدادی از مطالب اختصاصی وبلاگ

2.مطالب خارج از وبلاگ در خصوص مشاوره و تربیت

از لینک زیر می تونید دانلود کنید و لذت ببرید :

دانلود

دعاى روز هشتم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ یا ملجأ الآمِلین.

خدایا روزیم كن در آن ترحم بر یتیمان وطعام نمودن بر مردمان وافشاء سلام ومصاحبت كریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان.

دعاى روز هفتم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْنی فیهِ ذِكْرَكَ بِدوامِهِ بتوفیقِكَ یا هادیَ المُضِلّین.

خدایا یارى كن مرا در این روز بر روزه گرفتن وعبـادت وبركنارم دار در آن از بیهودگى وگناهان وروزیم كن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماى گمراهان

دعاى روز ششم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِكَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنّكَ وأیادیكَ یا مُنْتهى رَغْبـةَ الرّاغبینَ.

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم ومزن مرا با تازیانه كیفر ودور وبركنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان ونعمتهاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه واشتیاق مشتاقان.

دعای روز پنیجم ماه مبارک رمضان

دعاى روز چهارم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

{{اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ یـا أبْصَرَ النّاظرین.}}

{{خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت وبچشان در آن شیرینى یادت را ومهیا كن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به كـرم خودت نگهدار مرا در این روز به نگاه داریت وپرده پوشى خودت اى بیناترین بینایان.}}

دعاى روز سوم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهة والتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ كلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِكَ یا أجْوَدَ الأجْوَدینَ.

خدایا روزى كن مرا در آنروز هوش وخودآگاهى را ودور بدار در آن روز از نادانى وگمراهى وقرار بده مرا بهره وفایده از هر چیزى كه فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان.

رمضان

بهترین دیالوگ !(پسرخاله و شهاب حسینی )

پسرخاله:اون پوست شکلاتارو بده به من
شهاب حسینی:پوست شکلات میخوای واسه چی؟
پسرخاله ه پیرزنه هست پاهاش درد میکنه فقیرم هست..
شهاب حسینی:خب؟
پسرخاله:بعضی وقتا میرم بهش کمک میکنم خونشو تمیز میکنم و بعضی کارای دیگه...
شهاب حسینی :آهان.....بعدش؟؟؟؟؟؟
پسرخاله:هیچی همیشه بهم میگه بردار از اون شکلاتا بخور منم چون کُـلَن چند تا دونه شکلات داره نمیخورم و واسه اینکه ناراحت نشه این پوست شکلاتارو بهش نشون میدم

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

اَللّـهُمَّ قَرِّبْنى فیهِ اِلى مَرْضاتِکَ، وَجَنِّبْنى فیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَنَقِماتِکَ، وَوَفِّقْنى فیهِ لِقِرآئِةِ

خدایا نزدیکم کن در این ماه بسوى موجبات خشنودیت و دورم ساز در آن از خشم و عذابت و موفقم دار در این روز بخواندن آیات

ایاتِکَ، بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ

قرآنیت به رحمت خود اى مهربانترین مهربانان

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

« اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین، وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین، وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین. »

خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه داران حقیقی که مقبول توست قرار بده ، واقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما ، ومرا از خواب غافلان "از یاد تو " هوشیار وبیدار ساز و هم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان و از زشتی هایم عفو فرما ای عفو کننده از گنهکاران

ظهـــــــــور نزدیـــــــــک اســـــــت ؟؟

Daesh4

سکوت خبری و کشتار شیعیان در سایه جام جهانی

جالبه که بدونیم خیلی از جنگ های تاریخی و کشتارها از جمله جنایات اخیر داعش در عراق در موقع رخداد های مهمی مثل جام جهانی فوتبال انجام شده !

ظهـــــــــور نزدیـــــــــک اســـــــت ؟؟

دعا کنیم برای کنکوری های دوست داشتنی

سلاملبخند

یادش بخیر سال قبل کنکور داشتم همین روزا بود .

چه استرسی گرفته بود منو......

خیلی سخت بود شرایط روانی. تو چند روز آینده هم یه سری از دوستان و همراهانمون قراره کنکور بدن .
برای اینکه موفق بشن حتما دعاشون کنید که سر جلسه استرس نداشته باشن و مطالب یادشون نره

حرف‌های خودمانی روز آخر با داوطلبان کنکور

قبولی کنکور یکی از نوت‌های ترانه موفقیت/سمفونی امید را در گوش زندگی بنواز

کنکور سراسری سال ۹۳ از فردا آغاز می‌شود و داوطلبان این آزمون می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

کنکور سراسری سال 93 از صبح فردا با رقابت داوطلبان گروه آزمایشیتجربیآغاز می‌شود و پس از آن گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجه،علوم ریاضی، هنر و علوم انسانی در 364 شهرستان و بخش کشور و 15 کشور خارجی به رقابت می‌پردازند.

برای داوطلبان کنکور علوم ریاضی و هنر امروز آخرین روز مانده بهکنکور است و داوطلبان گروه‌های دیگر نیزیکی دو روز پایانی را سپری می‌کنند.

داوطلبان آزمون سراسری می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

آن‌ها می‌دانند که یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.

در اینکه داوطلبان کنکور روزهای پر از استرسی را می‌گذرانند شکی نیست ولی از احساس که بگذریم منطق حکم می‌کند داوطلبان کنکور امروز تمرکز بیشتر را بر روی کسب آرامش و سر‌و‌سامان دادن به اوضاع روحی‌ داشته باشند.

* حرف‌های خودمانی روز آخربا داوطلبان کنکور

امشب زودتر بخوابید

تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی درس خواندید و برنامه‌ریزی شما بر کمتر خوابیدن تنظیم شده بود ولی امشب همه عادت‌ها را کنار بگذارید و زودتر بخوابید.

پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت 10 تا 11 شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید تا صبح زودتر بیدار شوید.

بر اساس نظر کارشناسان 40 دقیقه زمان می‌برد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود بنابراین شب زودتر بخوابید تا صبح زودتر از زمان معین بیدار شوید.

غذایمناسب بخورید

مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در روز پایانی مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

شام قبل از کنکور به هیچ‌وجه نباید غذای حجیم، پرکالری و سرخ‌کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب شده و همچنین استرس‌زا است.

بهترین شام یک وعده غذایی معمول و سبک حدود 500 کیلوکالری است که باعث ایجاد آرامش در فرد می‌شود.

در مورد صبحانه هم باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ اینکه چه چیز باید خورد و چه چیز نباید خورد. بهترین وعده صبحانه برای روز کنکور، نان و پنیر و خرما یا گردو است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه درصد قابل‌توجهی از افراد مشکل عدم ‌تحمل لاکتوز شیر را دارند به هیچ‌عنوان نوشیدن شیر، شیرقهوه، شیر کاکائو و... برای صبحانه روز کنکور توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

داوطلبانی که در نوبت ظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک استفاده کنند تا باعث انحراف گردش خون به سمت دستگاه گوارش و در نتیجه اختلال در خون‌رسانی به مغز نشود.

در زمان کنکور نیزیک کف دست نان همراه با پنیر و گردو یا مقداری میوه خشک آمادهکنید تا بتوانید حین آزمون از آن استفاده کنید.

ورزش کنید

این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.

لازم نیست بدنتان را با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.

روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابرایندر این روز پایانیاگر توانستید بهاستخر بروید و آرام شنا کنید.

فضای اتاقتان را تغییر دهید

حدس زدن فضاهای اتاق مطالعه شما چندان دور از ذهن نیست. یک اتاق شلوغ و پر از کتاب و جزوه! به شما توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر خودتان را از شر کتاب و جزوه‌ها خلاص کنید.

تا جایی که می‌توانید اتاقتان را خلوت کنید و جای کتاب‌ها را با گلدان‌های سبزی که راه اکسیژن را به فضای اتاقتان باز می‌کند عوض کنید.

درس خواندن در روز پایانی را کنار بگذارید.

شناسایی محل آزمون

امروز به اطراف محل آزمون بروید تا ضمن شناسایی محل آزمون گردش مختصری هم داشته باشید.

این کار علاوه بر اینکه به شناسایی محل آزمون به شما کمک می‌کند باعث می‌شود، ارتباط خوبی با آن محل برقرار کنید و در روز آزمون ترس و استرسی بابت غریب بودن در آن محل نداشته باشید.

ضمنا می‌توانید مدام با خودتان بگویید این همان جایی است که در‌های دانشگاه را به روی من باز خواهد کرد!

به خدا توکل کنید

شما درستان را خوانده‌اید، تست زده‌اید، تلاش کرده‌ایدو از همه وقت‌تانبهره برده‌ایدپس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود.

با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.

مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کندتا کنکور که در ذهن خودتان بهغول تشبیهش کرده‌ایدرا به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد.

قبولی کنکور فقط یکی از راه‌های موفقیت است و چه بسیارند افراد موفقی که از طریق قبولی در کنکور به موفقیت نرسیده‌اند و مسیرهای دیگری را طی کرده و به هدف دست یافته‌اند.

منبع : فارس

حرف‌های خودمانی روز آخر با داوطلبان کنکور
قبولی کنکور یکی از نوت‌های ترانه موفقیت/سمفونی امید را در گوش زندگی بنواز

کنکور سراسری سال ۹۳ از فردا آغاز می‌شود و داوطلبان این آزمون می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

خبرگزاری فارس: قبولی کنکور یکی از نوت‌های ترانه موفقیت/سمفونی امید را در گوش زندگی بنواز

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کنکور سراسری سال 93 از صبح فردا با رقابت داوطلبان گروه آزمایشیتجربیآغاز می‌شود و پس از آن گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجه،علوم ریاضی، هنر و علوم انسانی در 364 شهرستان و بخش کشور و 15 کشور خارجی به رقابت می‌پردازند.

برای داوطلبان کنکور علوم ریاضی و هنر امروز آخرین روز مانده بهکنکور است و داوطلبان گروه‌های دیگر نیزیکی دو روز پایانی را سپری می‌کنند.

داوطلبان آزمون سراسری می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

آن‌ها می‌دانند که یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.

در اینکه داوطلبان کنکور روزهای پر از استرسی را می‌گذرانند شکی نیست ولی از احساس که بگذریم منطق حکم می‌کند داوطلبان کنکور امروز تمرکز بیشتر را بر روی کسب آرامش و سر‌و‌سامان دادن به اوضاع روحی‌ داشته باشند.

* حرف‌های خودمانی روز آخربا داوطلبان کنکور

امشب زودتر بخوابید

تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی درس خواندید و برنامه‌ریزی شما بر کمتر خوابیدن تنظیم شده بود ولی امشب همه عادت‌ها را کنار بگذارید و زودتر بخوابید.

پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت 10 تا 11 شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید تا صبح زودتر بیدار شوید.

بر اساس نظر کارشناسان 40 دقیقه زمان می‌برد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود بنابراین شب زودتر بخوابید تا صبح زودتر از زمان معین بیدار شوید.

غذایمناسب بخورید

مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در روز پایانی مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

شام قبل از کنکور به هیچ‌وجه نباید غذای حجیم، پرکالری و سرخ‌کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب شده و همچنین استرس‌زا است.

بهترین شام یک وعده غذایی معمول و سبک حدود 500 کیلوکالری است که باعث ایجاد آرامش در فرد می‌شود.

در مورد صبحانه هم باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ اینکه چه چیز باید خورد و چه چیز نباید خورد. بهترین وعده صبحانه برای روز کنکور، نان و پنیر و خرما یا گردو است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه درصد قابل‌توجهی از افراد مشکل عدم ‌تحمل لاکتوز شیر را دارند به هیچ‌عنوان نوشیدن شیر، شیرقهوه، شیر کاکائو و... برای صبحانه روز کنکور توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

داوطلبانی که در نوبت ظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک استفاده کنند تا باعث انحراف گردش خون به سمت دستگاه گوارش و در نتیجه اختلال در خون‌رسانی به مغز نشود.

در زمان کنکور نیزیک کف دست نان همراه با پنیر و گردو یا مقداری میوه خشک آمادهکنید تا بتوانید حین آزمون از آن استفاده کنید.

ورزش کنید

این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.

لازم نیست بدنتان را با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.

روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابرایندر این روز پایانیاگر توانستید بهاستخر بروید و آرام شنا کنید.

فضای اتاقتان را تغییر دهید

حدس زدن فضاهای اتاق مطالعه شما چندان دور از ذهن نیست. یک اتاق شلوغ و پر از کتاب و جزوه! به شما توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر خودتان را از شر کتاب و جزوه‌ها خلاص کنید.

تا جایی که می‌توانید اتاقتان را خلوت کنید و جای کتاب‌ها را با گلدان‌های سبزی که راه اکسیژن را به فضای اتاقتان باز می‌کند عوض کنید.

درس خواندن در روز پایانی را کنار بگذارید.

شناسایی محل آزمون

امروز به اطراف محل آزمون بروید تا ضمن شناسایی محل آزمون گردش مختصری هم داشته باشید.

این کار علاوه بر اینکه به شناسایی محل آزمون به شما کمک می‌کند باعث می‌شود، ارتباط خوبی با آن محل برقرار کنید و در روز آزمون ترس و استرسی بابت غریب بودن در آن محل نداشته باشید.

ضمنا می‌توانید مدام با خودتان بگویید این همان جایی است که در‌های دانشگاه را به روی من باز خواهد کرد!

به خدا توکل کنید

شما درستان را خوانده‌اید، تست زده‌اید، تلاش کرده‌ایدو از همه وقت‌تانبهره برده‌ایدپس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود.

با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.

مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کندتا کنکور که در ذهن خودتان بهغول تشبیهش کرده‌ایدرا به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد.

قبولی کنکور فقط یکی از راه‌های موفقیت است و چه بسیارند افراد موفقی که از طریق قبولی در کنکور به موفقیت نرسیده‌اند و مسیرهای دیگری را طی کرده و به هدف دست یافته‌اند.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930327001126#sthash.4aTmIF9V.dpuf
حرف‌های خودمانی روز آخر با داوطلبان کنکور
قبولی کنکور یکی از نوت‌های ترانه موفقیت/سمفونی امید را در گوش زندگی بنواز

کنکور سراسری سال ۹۳ از فردا آغاز می‌شود و داوطلبان این آزمون می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

خبرگزاری فارس: قبولی کنکور یکی از نوت‌های ترانه موفقیت/سمفونی امید را در گوش زندگی بنواز

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کنکور سراسری سال 93 از صبح فردا با رقابت داوطلبان گروه آزمایشیتجربیآغاز می‌شود و پس از آن گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجه،علوم ریاضی، هنر و علوم انسانی در 364 شهرستان و بخش کشور و 15 کشور خارجی به رقابت می‌پردازند.

برای داوطلبان کنکور علوم ریاضی و هنر امروز آخرین روز مانده بهکنکور است و داوطلبان گروه‌های دیگر نیزیکی دو روز پایانی را سپری می‌کنند.

داوطلبان آزمون سراسری می‌دانند که برای نواختن ترانه موفقیت، کنکور یکی از راه‌ها است و حتی در صورت موفق نشدن در کنکور نیز می‌توانند از مسیرهای دیگر برای رسیدن به موفقیت در زندگی بهره ببرند.

آن‌ها می‌دانند که یکی دو روز پایانی وقت درس خواندن نیست. بهتر است به جای سر ‌و‌ کار داشتن با کتاب‌ها و جزوه‌ها، فکری برای سر‌ و ‌سامان دادن به اوضاع روحی و آرامش روانی خودشان کنند.

در اینکه داوطلبان کنکور روزهای پر از استرسی را می‌گذرانند شکی نیست ولی از احساس که بگذریم منطق حکم می‌کند داوطلبان کنکور امروز تمرکز بیشتر را بر روی کسب آرامش و سر‌و‌سامان دادن به اوضاع روحی‌ داشته باشند.

* حرف‌های خودمانی روز آخربا داوطلبان کنکور

امشب زودتر بخوابید

تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی درس خواندید و برنامه‌ریزی شما بر کمتر خوابیدن تنظیم شده بود ولی امشب همه عادت‌ها را کنار بگذارید و زودتر بخوابید.

پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت 10 تا 11 شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید تا صبح زودتر بیدار شوید.

بر اساس نظر کارشناسان 40 دقیقه زمان می‌برد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود بنابراین شب زودتر بخوابید تا صبح زودتر از زمان معین بیدار شوید.

غذایمناسب بخورید

مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در روز پایانی مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

شام قبل از کنکور به هیچ‌وجه نباید غذای حجیم، پرکالری و سرخ‌کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب شده و همچنین استرس‌زا است.

بهترین شام یک وعده غذایی معمول و سبک حدود 500 کیلوکالری است که باعث ایجاد آرامش در فرد می‌شود.

در مورد صبحانه هم باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ اینکه چه چیز باید خورد و چه چیز نباید خورد. بهترین وعده صبحانه برای روز کنکور، نان و پنیر و خرما یا گردو است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه درصد قابل‌توجهی از افراد مشکل عدم ‌تحمل لاکتوز شیر را دارند به هیچ‌عنوان نوشیدن شیر، شیرقهوه، شیر کاکائو و... برای صبحانه روز کنکور توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

داوطلبانی که در نوبت ظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک استفاده کنند تا باعث انحراف گردش خون به سمت دستگاه گوارش و در نتیجه اختلال در خون‌رسانی به مغز نشود.

در زمان کنکور نیزیک کف دست نان همراه با پنیر و گردو یا مقداری میوه خشک آمادهکنید تا بتوانید حین آزمون از آن استفاده کنید.

ورزش کنید

این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.

لازم نیست بدنتان را با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.

روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابرایندر این روز پایانیاگر توانستید بهاستخر بروید و آرام شنا کنید.

فضای اتاقتان را تغییر دهید

حدس زدن فضاهای اتاق مطالعه شما چندان دور از ذهن نیست. یک اتاق شلوغ و پر از کتاب و جزوه! به شما توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر خودتان را از شر کتاب و جزوه‌ها خلاص کنید.

تا جایی که می‌توانید اتاقتان را خلوت کنید و جای کتاب‌ها را با گلدان‌های سبزی که راه اکسیژن را به فضای اتاقتان باز می‌کند عوض کنید.

درس خواندن در روز پایانی را کنار بگذارید.

شناسایی محل آزمون

امروز به اطراف محل آزمون بروید تا ضمن شناسایی محل آزمون گردش مختصری هم داشته باشید.

این کار علاوه بر اینکه به شناسایی محل آزمون به شما کمک می‌کند باعث می‌شود، ارتباط خوبی با آن محل برقرار کنید و در روز آزمون ترس و استرسی بابت غریب بودن در آن محل نداشته باشید.

ضمنا می‌توانید مدام با خودتان بگویید این همان جایی است که در‌های دانشگاه را به روی من باز خواهد کرد!

به خدا توکل کنید

شما درستان را خوانده‌اید، تست زده‌اید، تلاش کرده‌ایدو از همه وقت‌تانبهره برده‌ایدپس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود.

با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.

مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کندتا کنکور که در ذهن خودتان بهغول تشبیهش کرده‌ایدرا به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد.

قبولی کنکور فقط یکی از راه‌های موفقیت است و چه بسیارند افراد موفقی که از طریق قبولی در کنکور به موفقیت نرسیده‌اند و مسیرهای دیگری را طی کرده و به هدف دست یافته‌اند.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930327001126#sthash.4aTmIF9V.dpuf

جسد فرعون

واسه ما جالب بو شآد واسه شمام باشه:
خواندنی و عبرت آموز

ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﺍ ﻣﯿﺘﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۹۸۱ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﺯﻣﺎﻡﺍﻣﻮﺭ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﮔﺮﻓﺖ، ﺍﺯ ﻣﺼﺮ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﺷﺪ ﺗﺎ ﺟﺴﺪ ﻣﻮﻣﯿﺎﯾﯽ ﺷﺪﻩ ﻓﺮﻋﻮﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺧﯽ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﻫﺎ ﻭ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﺍﺯ ﻣﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮﻧﺴﻪ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﮐﻨﺪ. ﺟﺴﺪ ﻓﺮﻋﻮﻥ ﺑﻪ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺧﺎﺹ ﺩﺭ ﻣﺮﮐﺰ ﺁﺛﺎﺭ
ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪ ﺗﺎ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺩﺍﻧﺸﻤﻨﺪﺍﻥ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﺷﻨﺎﺱ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺟﺮﺍﺣﺎﻥ ﻭ ﮐﺎﻟﺒﺪ ﺷﮑﺎﻓﺎﻥ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ، ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺍﯾﻦ ﺟﺴﺪ ﻭ ﮐﺸﻒ ﺍﺳﺮﺍﺭ ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﻨﺪ. ﺭﺋﯿﺲ ﺍﯾﻦ ﮔﺮﻭﻩ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻭ ﺗﺮﻣﯿﻢ ﺟﺴﺪ، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺰﺭﮒ ﺗﺮﯾﻦ
ﺩﺍﻧﺸﻤﻨﺪﺍﻥ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﻣﻮﺭﯾﺲ ﺑﻮﮐﺎﯼ ﺑﻮﺩ، ﺍﻭ ﺑﺮ ﺧﻼﻑ ﺳﺎﯾﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﻗﺼﺪ ﺗﺮﻣﯿﻢ ﺟﺴﺪ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ، ﺩﺭ ﺻﺪﺩ ﮐﺸﻒ ﺭﺍﺯ ﻭ ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ ﻣﺮﮒ ﺍﯾﻦ ﻓﺮﻋﻮﻥ ﺑﻮﺩ. ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﺑﻮﮐﺎﯼ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺷﺖ ﺗﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻋﺎﺕ ﭘﺎﯾﺎﻧﯽ ﺷﺐ، ﻧﺘﺎﯾﺞ ﻧﻬﺎﯾﯽ ﻇﺎﻫﺮ ﺷﺪ. ﺑﻘﺎﯾﺎﯼ ﻧﻤﮑﯽ ﮐﻪ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﺎ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺑﺮ ﺟﺴﺪ ﻓﺮﻋﻮﻥ ﮐﺸﻒ ﺷﺪ ﺩﺍﻝ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺩﺭﯾﺎ ﻏﺮﻕ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ
ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺧﺎﺭﺝ ﮐﺮﺩﻥ ﺟﺴﺪ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻔﻆ ﺟﺴﺪ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﻣﻮﻣﯿﺎﯾﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ. ﺍﻣﺎ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻏﺮﯾﺐ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻌﺠﺐ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﺑﻮﮐﺎﯼ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ
ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺍﯾﻦ ﺟﺴﺪ ﺳﺎﻟﻢ ﺗﺮ ﺍﺯ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺟﺴﺎﺩ، ﺑﺎﻗﯽ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺟﺴﺪ ﺍﺯ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ
ﺣﯿﺮﺕ ﻭ ﺳﺮﺩﺭﮔﻤﯽ ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﺩﻭﭼﻨﺪﺍﻥ ﺷﺪ ﻭﻗﺘﯽ ﺩﯾﺪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﮐﺎﻣﻼ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﺎ ﻧﻈﺮ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻏﺮﻕ ﺷﺪﻥ ﻓﺮﻋﻮﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺳﺆﺍﻝ ﻣﯽ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺍﯾﻦ ﺍﻣﺮ
ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﻣﯿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۸۹۸ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﻭ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﺩﺭ ﺣﺪﻭﺩ ۲۰۰ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﮐﺸﻒ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ۱۴۰۰ ﺳﺎﻝ ﭘﯿﺪﺍ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ؟! ﻟﺬﺍ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺳﻔﺮ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﺗﺎ ﺑﺎﻻﺧﺮﺓ ﺁﯾﻪ ۹۲ ﺳﻮﺭﻩ ﯾﻮﻧﺲ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯾﺶ
ﺧﻮﺍﻧﺪﻧﺪ. ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﯾﻦ ﻣﺒﯿﻦ ﺍﺳﻼﻡ ﻣﺸﺮﻑﺷﺪ.
اما قرآن:
ﻓَﺎﻟْﻴَﻮْﻡَﻧُﻨَﺠِّﻴﻚَﺑِﺒَﺪَﻧِﻚَﻟِﺘَﻜُﻮﻥَﻟِﻤَﻦْﺧَﻠْﻔَﻚَ ﺁﻳَﺔًﻭَﺇِﻥَّ ﻛَﺜِﻴﺮًﺍ
ﻣِّﻦَ ﺍﻟﻨَّﺎﺱِﻋَﻦْ ﺁﻳَﺎﺗِﻨَﺎﻟَﻐَﺎﻓِﻠُﻮﻥَ
"ولی لمروز بدنت را (از آب)نجات میدهیم تا عبرتی برای آیندگان باشی و بسیاری از مردم از آیات ما غافلند"

رابطه دختر و پسر و چگونگي فراموش کردن آن

با سلام

دختري شانزده ساله هستم که پس از مدتي ارتباط با پسري از طريق پيامک فهميدم که هر دو به هم علاقه مند شده ايم و اين مورد درحد دوست داشتن ساده نيست که به راحتي بشود ان را فراموش کرد اکنون احساس مي کنم رابطه مان اشکال داشته باشد در صورتي که تا کنون ملاقاتي صورت نگرفته و رابطه مان هم کنترل شده است و او تا ماهي ديگر شايد براي تحصيل مدتي از ايران برود اکنون راهنمايي ام کنيد چگونه مي توانم او را فراموش کنم ويا مي توانم به اين رابطه ادامه دهم يا نه و مادرم نيز تا حدي از ارتباطمان خبر دارد ولي الان فک مي کند همه چيز تمام شده خواهش مي کنم کمکم کنيد

پاسخ:

پرسشگر گرامي، با سلام و سپاس از ارتباط­تان با اين مركز

در پاسخ به سؤال شما مطالبی را در قالب نکات زیر تقدیم می داریم:

1. نکته ای که در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اصل ارتباط و دوستی شما با پسر مورد نظر است؛ چون همان طور که شما احساس می کنید، این گونه ارتباطات پنهانی و خارج از چارچوب دختر و پسر نامحرم، صحیح نمی باشد و حرام و گناه است و از لحاظ شرعی و قانونی و روانشناختی خالی از اشکال نیست و آسیب های فراوانی در آن نهفته است که مهمترین آنها ضعيف شدن حس اعتماد، وابستگی روانی( عشق و علاقه افراطی)، بدبینی و سؤظن، ضربه روحي و مشكلات عاطفي، اتلاف عمر و وقت، انحراف اخلاقی، آبروریزی، مخالف خانواده ها با ازدواج و... است.

2. شكي در این نيست كه ارتباط با نامحرم در غیر کارهای ضروری، مورد قبول اسلام نیست، به خصوص برای دختران و پسران جوان که پیامد های روحی، خانوادگی، اجتماعی و شخصیتی نیز بدنبال دارد. از نظر اسلام رابطه با نامحرم و جنس مخالف بايد تنها در چارچوب خاص قرار گيرد، زيرا اگر از آن حد خارج شود، پيامدهاي ناگواري دارد. ارتباط دختر و پسر نامحرم تنها در یک صورت و آن زمانی که قصد ازدواج واقعی دارند ممکن و متصور می باشد، از این روی، اسلام تنها اجازه داده است كه دختر و پسر، در زمان خواستگاري رسمی و در هنگامي كه قصد ازدواج واقعی دارند، پيش از ازدواج تحت نظارت والدين و به صورت محدود در فضايي به دور از شهوت و لذت‌جويي، نقطه نظريات خود را بيان كنند. يكديگر را ببينند. صورت و جمال ظاهر يكديگر را مشاهده كنند و با هم در يك يا چندين جلسه در مورد مسايل ازدواج و شرايط زندگي مشترك گفتگو كنند. چه بسا اين کار براي استحکام بيش تر زندگي پس از ازدواج لازم است. معاشرت‌های دیگر دختر و پسر و ارتباط پیامکی، تلفنی، اینترنتی و... آنان هر چند گاهي با اطلاع والدين و تحت عناوين فريبنده از قبيل آشنايي پيش از ازدواج و علاقة به شناخت روحيه همسر باشد، آسيب رسان است، زيرا تجربه نشان داده كه اين گونه معاشرت‌ها نه تنها اثر مثبتي در استحكام خانواده‌ها نداشته، بلكه گاهي مفسده نيز داشته است.

3. اگر هدف شما از ارتباط و دوستی با پسر مورد نظر برای ازدواج بوده است در این صورت می بایست پیش از آن که ارتباط خود را گسترش دهید و به هم علاقمند گردید، خانواده خود را در جریان قرار می دادید تا در صورت فراهم بودن شرایط زمینه خواستگاری و ازدواج فراهم می گردید ولی اگر هدف دیگری مدنظرتان بوده است و یا اصلاً هدف خاصی نداشته اید، در این صورت معلوم است که ارتباط شما اشکال دارد و باید سریعاً ارتباط خود را قطع کنید و زمینه ارتباط مجدد را نیز از بین ببرید.

4. تنها مجوز ارتباط مجدد شما ازدواج و عقد رسمی است، بنابراین اگر شما پسر مورد نظر را برای ازدواج مناسب نمی دانید و یا این که فعلاً شرایط تان برای ازدواج فراهم نیست، چاره ای ندارید که او را موقتاً فراموش سازید و ارتباط خود را با او کاملاً قطع کنید. براي اين كه بتوانيد برخود فائق آييد و او را فراموش کنید، توصیه می شود:

1- تصميم جدي بگيريد كه او را فراموش كنيد. مطمئن باشيد كه در صورت اراده حتمي و قطعي، خواهيد توانست او را فراموش كنيد.

2- به ياد داشته باشيد كه بيشتر دوستي ها چنين هستند. دوستی با همكلاسي، يا علاقه مندي به فردی كه پس از مدتي با علل و عوامل مختلف، ارتباط قطع مي شود و هر كسي به سراغ كار و زندگي و خوشبختي خود مي رود؛ پس با اين مسئله به صورت طبيعي برخورد نماييد.

3- سعي كنيد با مطالعه، ورزش و اشتغالات ديگر، مجالي براي فكر كردن به موضوعي كه براي شما فايده‏اي ندارد، باقي نگذاريد. اوقات فراغت خود را با كارهاي متنوع پر كنيد تا كم تر به او فكر كنيد. با ايجاد اشتغال فكري و ذهني یا بدني و فيزيكي از بيكاري اجتناب كنيد. با مشغول ساختن خويش به مطالعه كتابهاي درسي و غير درسي، یا مطالعه كتابهاي ادبي(شعرو داستان) همچنين با حفظ آيات قرآن یا اشعار مفيد، ذهن خود را از آن فرد منحرف سازيد. شركت در مجامع عمومي نظير كلاسهاي علمي و آموزشي، ديني و مذهبي، هنري و ادبي، راهكارهاي مفيدي هستند براي فراموشي تدريجي آن فرد است.

4- به فعاليت هاي ورزشي اهميّت دهيد، چون اين نوع فعاليت ها، دريچه اي براي خروج فشارهاي ناشي از تراكم انرژي انباشته شده محسوب مي گردد.

5- رابطه و پيوند خود را با خداوند - كه مظهر همه زيبايي‏ها و كمال‏ها است - محكم كنيد. بدانيد كه همه زيبايي‏ها از اوست و تمامي موجودات، مظهر و شعاعي از جمال و جلال اويند. پس عشق‏ورزي به او، عشق حقيقي است و بقيه عشق‏ها و محبت‏ها همه فاني و گذرا هستند.

6- سعی کنید تمامی پیامک ها و خاطراتی را که شما را به یاد او می اندازد را حذف کنید و از بین ببرید و از ارتباط مجدد پرهیز کنید و به او نیز اجازه ارتباط مجدد را ندهید برای این منظور می توانید سیم کارت خود را عوض کنید. این را بدانید که با قطع ارتباط و گذشت زمان، به سادگی خواهید توانست او را فراموش کنید.

در پایان این نکته را به خاطر بسپارید و همواره آسب های ارتباط دختر و پسر نامحرم را در نظر بگیرید و بکوشید که هیچ گاه در این گونه مواجهه های آسیب زا قرار نگیرید و اگر پسری به شما ابراز علاقه نشان داد و به شما علاقمند گردید، سعی کنید قبل از این که با او رابطه برقرار کنید، خانواده خود را کاملاً در جریان قرار دهید و به او نیز بگویید تا با همراهی خانواده اش به خواستگاری شما بیاید تا در صورت آماده بودن شرایط و

راه هایی برای فراموش کردن معشوق قدیمی مان

بپذیرید و درک کنید که رابطه ای که بر اساس عشق حقیقی، صمیمیت، صداقت و تعهد بنا نشده باشد، رابطه سالمی نیست و دیر یا زود، از هم می پاشد؛ بنابراین در برابر وسوسه برگشتن و از سر گرفتن رابطه، قاطعانه مقاومت کنید.

1 - به واقعیت وجودی او فکر کنید؛ به جای فکر کردن به خاطرات زیبایی که با هم داشتید و لحظات خوبی که با هم سپری کردید، به همه آن چیزهایی فکر کنید که در طی این مدت، شما را رنج می داد و مکدرتان می کرد. حالا دیگر وقت آن رسیده که خیالپردازی را کنار بگذارید و واقع بین باشید؛ پرده رؤیا را کنار بزنید و به چهره واقعی مردی نگاه کنید که این همه سال شما را فریب داده است.

2 - بپذیرید و درک کنید که رابطه ای که بر اساس عشق حقیقی، صمیمیت، صداقت و تعهد بنا نشده باشد، رابطه سالمی نیست و دیر یا زود، از هم می پاشد؛ بنابراین در برابر وسوسه برگشتن و از سر گرفتن رابطه، قاطعانه مقاومت کنید.

3 - به زن و فرزندان او فکر کنید و قبول کنید که همسر او هم زنی مثل شماست که آرزو دارد، تنها مالک قلب و وجود همسر خود باشد؛ بنابراین خودتان را فریب ندهید و بگذارید وجدانتان او را به زندگی واقعی اش برگرداند.

4 - فراموش کردن به این معنی نیست که طرف مقابل را در ذهن و خاطره و یادتان به ناگهان نابود کنید؛ فراموش کردن حقیقی به این معناست که باید به جای او، به فکر خودتان باشید.

5 - خودتان را باور داشته باشید. همه آدم های دنیا در یک نفر خلاصه نشه است؛ هر چند شما در عشق شکست خورده اید اما هنوز مردان شایسته ای زیادی هستند که ممکن است در مسیر زندگی شما قرار بگیرند و خواهان ازدواج با شما باشند.

6 - خوشبین باشید و نیمه پر لیوان را ببینید و به جای اینکه فکر کنید «من عشقم را از دست داده ام»، فکر کنید «من الان مجردم» و به جای اینکه فکر کنید «کسی را که خیلی وقت بود می شناختم، از دست داده ام»، فکر کنید که «حالا باید با آدم های زیادی آشنا بشوم». خوشبین بودن به شما کمک می کند که زودتر فراموش کنید.

7 - اینکه طرف مقابل، شما را با وجود همه عشقی که به او داشتید رها کرد، به این معنی نیست که شما جذاب و دوست داشتنی نبوده اید؛ آنچه که اتفاق افتاده، فقط و فقط به این معنی است که به شما فرصت دوباره ای داده شده که همسری بیابید که درست به همان اندازه ای که شما دوستش دارید، شما را دوست داشته باشد و برایتان ارزش قائل شود.

8 - درگیر این فکر وسواس گونه نشوید که ای کاش او را ترک نکرده بودید. بپذیرید و باور کنید که هیچ انسانی مجاز نیست خود را اسیر کسی کند که مناسب او نیست.

9 - کسی که احساسات شما را می شنود و می بیند اما هیچ پاسخی به آن نمی دهد، کسی که نسبت به شما و رنج هایتان بی تفاوت و منفعل است، مردی که از آرزوهای شما باخبر است اما شما و نیازهایتان را نادیده می گیرد، قطعا به هیچ عنوان شایسته عشق ورزی نیست. هیچ دلیلی ندارد که ما خودمان را به کسی تحمیل کنیم که دوستمان ندارد، زیرا همانطور که پیش از این نیز گفتیم، عشق، احترام، علاقه، تعتهد و صمیمیت، خصوصیاتی هستندکه در یک رابطه باید متقابل باشند واگر رعایت نشوند، نتیجه ای جز احساس کسالت و پوچی و سرخوردگی ندارند.

10 - با خودتان به شکلی منطقی و سازنده مواجه شوید. لزومی ندارد وانمود کنید که غصه ای ندارید اما لازم است که برای فرار از شرایط پیش آمده، شرایط بهینه ای برای خود مهیا کنید. گاهی یک سفر تفریحی به منطقه ای خوش آب و هوا یا ثبت نام در یک کلاس هنری که با ذائقه و استعداد شما همخوانی دارد و یا معاشرت بیشتر با دوستانی که از وضعیت روحی شما باخبرند، می تواند تغییری بزرگ در روحیه تان ایجاد کند.

11 - زمان هایی را نیز به تنهایی بگذرانید. سعی کنید از استقلال کنونی تان شاد باشید. لازم است که یاد بگیرید به تنهایی و بدون وابستگی به دیگران شاد باشید وگرنه نمی توانید فردی را که بعدها قرار است به زندگی تان بیاید، شاد کنید.

12 - همه یادگاری های رابطه قبلی را از خود دور کنید؛ فراموش کردن یک فرد، مستلزم این است که در آینده زندگی کنید؛ نه در گذشته! همه عکس ها، فیلم ها، هدیه ها و هر چیز دیگری که به او مربوط می شود را جمع کنید و در جایی دور از دسترس و دیدتان بگذارید. شاید درابتدا کار ناراحت کننده ای باشد اما به تدریج روحیه تان را بهتر خواهد کرد.

13 - یک کاغذ بردارید و همه احساساتتان را روی آن بنویسید. با این روش وقتی توانستید به خوبی این شوک عاطفی تان را پشت سر بگذارید، با خواندن آن نوشته ها خواهید فهمید که چقدر قوی بوده اید که توانسته اید آن را فراموش کنید.

14 - به جای تمرکز روی غم و غصه های فعلی تان به زمانی فکر کنید که هنوز درگیر این رابطه نشده بودید. حال به این فکر کنید که پنج سال دیگر در چنین شرایطی چه حسی خواهید داشت و به این بیندیشید که آن موقع، غصه ها و رنج امروزتان برایتان چه مفهومی خواهد داشت.

15 - از جسمتان به خوبی مراقبت کنید. به طور مرتب ورزش کنید و اگر آنقدر غصه می خورید که تصور می کنید ممکن است به جسمتان آسیب بزند، حتما با یک مشاور مشورت کنید.

16 - به هیچ عنوان برای فراموش کردن فرد قبلی به فرد جدیدی متوسل نشوید. برای آنکه دوباره بتوانید با شیوه ای صحیح و منطقی به کسی دل ببندید، به گذشت زمان نیاز دارید. دل بستن به یک فرد جدید برای فرار از دلبستگی قبلی، کار منصفانه ای نیست. بگذارید به مرور زمان آدم هایی در زندگی تان پیدا شود که اگر به آنها فرصت بدهید، برایتان احترام و ارزش زیادی قائل می شوند.

17 - از اشتباهاتتان درس بگیرید و وقتی دنبال فرد جدیدی هستید که عشقتان را با او سهیم شوید، با انجام اشتباهات قبلی، یک دلشکستگی دیگر را رقم نزنید. اشتباهات و تقصیرات خودتان را در رابطه قبلی بپذیرید و سعی کنید دیگر آنها را تکرار نکنید.

نکات طلایی

_ کسی را که شما فقط برایش یک سرگرمی اوقات فراغت هستید، به اولویت زندگی تان تبدیل نکنید.

_ وقتتان را برای کسی که با شما وقت نمی گذارد، تلف نکنید.

_ اگر احساس عصبانیت و افسردگی دارید، سعی نکنید انتقام بگیرید؛ فقط در مورد آن با یکی از دوستانتان حرف بزنید. هیچ کسی ارزش این همه ناراحتی و غصه شما را ندارد.

_ یادتان باشد که بالاخره فراموشش خواهید کرد اما باید از انجام کارهایی که شما را به یاد او می اندازد، پرهیز کنید.

_ اشکالی ندارد اگر گاهی احساس ناراحتی و تنهایی کنید. گاهی اوقات حتی گریه ممکن است حالتان را بهتر کند. مهم این است که در این روند، هر روز حالتان بهتر از روز قبل باشد.

_ زمان بهترین داروست؛ این را به خاطر داشته باشید.

_ تلفنتان را عوض کنید تا مدام پیام های قبلی را چک نکنید.

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که هر چند فراموش کردن خیلی سخت است اما اصلا دلیلی ندارد که به خاطر دلبستگی و عادت، تن به هرگونه رابطه، بی احترامی و بی محبتی بدهیدو به دیگران اجازه دهید هر طور که می خواهند، با شما رفتار کنند. شما لایق بهترین ها هستید! این را همواره به خاطر داشته باشید.

شش قدم برای فراموش کردن گذشته

فراموش کردن گذشته تان، چه ترک یک رابطه اعتیاد آور باشد یا غم از دست دادن یکی از عزیزان، یکی از سخت ترین کارهاست . با اینکه ممکن است بدانید که این رابطه چقدر برایتان دردناک است و برای سلامتی خودتان هم که شده باید آن را کنار بگذارید، اما هنوز برای گفتن «خداحافظ» مشکل دارید. آسان نیست، اما راه های عملی برای فراموش کردن گذشته تان وجود دارد.

قبل از اینکه بخواهید از رابطه خود خداحافظی کنید، لازم است که با خاطرات و تجربیاتتان روبه رو شوید. اگــــــر با اشتباهات خود دست و پنجه نرم می کنید، باید مسئولیت اعمالتان را بپذیرید.

6 قدمی که برای فراموش کردن گذشته وجود دارد شامل موارد زیر است:

۱ - درمورد افکار و خاطراتتان بنویسید، نقاشی بکشید و درموردشان حرف بزنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید به خاطراتتان احترام بگذارید.

2 - با دور ریختن احساسات و عواطف مربوط به خاطرات دردناکتان ، آنها را فراموش کنید. خواهید دید که بعد از آن چقدر احساس آرامش می کنید.

۳ - درصورت امکان به عقب برگردید و با کسانیکه در آن خاطرات دخیل بوده اند حرف بزنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید به عقب برگردید.

۴ - احساسات واقعیتان را با کسی در میان بگذارید. اگر صلاح است به آنها اعتراف کنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید احساساتتان را بروز دهید. اگر باید با اشتباهاتتان کنار بیایید، باید تقصیر یا گناهتان را گردن بگیرید.

۵ - معذرت خواهی کرده و طلب بخشش کنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید آسیب پذیر باشید.

۶ - برای کنترل پرخوری ها، اعتیاد یا آسیب رساندن به خودتان به خاطر گذشته دردناکتان کمک بگیرید. برای فراموش کردن گذشته باید غرور را کنار بگذارید.

فراموش کردن عزیزان، چه همسرتان باشد که از او طلاق گرفته اید، چه فرزندتان باشد که فوت کرده، چه خواهر یا برادرتان باشد که از شما دور شده یا هر کس دیگری، بسیار مشکل است. فراموش کردن گذشته نیاز به تلاش و انرژی بسیار دارد. مطمئن باشید که بعد از این گذشته دردناک نه تنها می توانید به زندگیتان ادامه دهید بلکه عاقل تر، آرام تر، و متمرکز تر خواهید بود.

فراموش کردن گذشته یعنی چه؟

فراموش کردن گذشته یعنی قبول کنید که برای تغییر گذشته کاری از دستتان برنمی آید: در مواجهه با شکستتان شما هرچه از دستتان برمی آمده، کرده اید. باید بدانید که تا جاییکه می توانسته اید خوب، مهربان و مؤثر بوده اید. اگر قرار بود به عقب برگردید مطمئناً نمی توانستید کاری بیش از آن انجام دهید. پس باید گذشته را فراموش کنید.

فراموش کردن گذشته یعنی خود را برای اشتباهاتتان ببخشید: فکر کردن دوباره به آنچه که می توانستید یا باید انجام می دادید هیچ اثری ندارد. اگر با اشتباهاتتان درگیر هستید یا شکست خورده اید ، سعی کنید خودتان را ببخشید.

فراموش کردن گذشته یعنی افکارتان را بشناسید: اگر می بینید که مدام درگیر گذشته هستید، با ملایمت افکارتان را به زمان حال برگردانید. سعی کنید این عادت را کنار بگذارید که مدام به اشتباهات گذشته تان فکر کنید.

فراموش کردن گذشته یعنی به ذات زمان اعتماد کنید: زمان می گذرد و شما هم باید از گذشته بگذرید. زخم هایتان به مرور التیام می یابند و فقط جای آن بر جا می ماند.

فراموش کردن گذشته یعنی ارتباطات جدید ایجاد کنید: لازم نیست که حتماً یک گروه دوست تازه پیدا کنید. می توانید یک دوستی جدید را با یکی از همکارانتان شروع کنید یا یکی از همسایه ها را برای شام به خانه تان دعوت کنید. اگر درمورد شکست هایتان با کسی حرف بزنید راحت تر می توانید با آنها کنار بیایید.

فراموش کردن گذشته یعنی در مکالماتتان به دنبال تعادل باشید: خیلی مهم است که دردها و ناراحتی هایتان را با دیگران قسمت کنید اما به همان اندازه مهم است که به زندگی دیگران هم علاقه نشان دهید.

فراموش کردن گذشته یعنی یک دنیای تازه را تجربه کنید: شروع به تحصیل در یک رشته تازه کنید یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید. برای فراموش کردن گذشته باید به دنبال جهت های تازه باشید.

فراموش کردن گذشته یعنی زمانتان را در اختیار دیگران قرار دهید: فرصت های بیشمار تازه ای وجود دارد که به شما کمک می کند با گذشته تان خداحافظی کنید. از منطقه امنتان بیرون بیایید. وقتتان را با کسانی بگذرانید که شادتان می کنند و از بودن با آنها لذت می برید.

وقتی می خواهید یک رابطه را فراموش کنید باید به طور جدی فکر کنید که آیا عاقلانه است که باز با آن فرد وقت بگذرانید یا باید همه چیز را به طور کل فراموش کنید. شاید هنوز عاشق او باشید یا از شما سوء استفاده کرده باشد و در افکار و احساساتتان سردرگم شده باشید. ایجاد یک وقفه، عاقلانه ترین راه ممکن است. از این طریق می توانید راحت تر فراموش کنید.

منبع: سلامت نیوز

فراموش کردن روابط قبل از ازدواج

فراموش کردن روابط قبل از ازدواج

الان چهار ماه است که عروسی کرده ام و شوهرم ، هنوز نتوانسته فرد مورد علاقه اش را فراموش کند . آیا از من کاری بر میآید ؟

مشابه همین سوال را قبلا داشته ایم نه ، راه کار عرض کردیم الان خانم است که این سوال را مطرح کرده . چون مشکل همسر ایشان است آقا این قسمت را گوش کنند که در گذشته گفته ایم. قطعا موثر است . قطعا این آقا نمیخواهد زندگی خود را تباه کند . یک چیزی بوده و حالا زندگی جدیدی را شروع کرده اند تحمیلی هم نبوده و قطعا دوست دارند مشکلشان حل شود اما حالا خانم سوال میکنند از من هم کاری بر می آید ؟ بله شما هم میتوانید چون عضوی از خانواده دو نفره هستید و از این زندگی مشترک رفتار شما هم میتواند موثر باشد. محبوب همسرتان بشوید . در تعارض الگوها ، الگویی که محبوب تر است پذیرفته میشود . اینجا دو تا الگو است دو تا منشأ هست دو تا گرایش برای این آقا هست یکی خانمی که قبلا دوستش داشتند و دیگری همسر فعلی ایشان است . سعی کنید خودتان را برای شوهرتان محبوب کنید چطوری ؟ تقوی الهی پیشه کنید . عمل صالح انجام دهید . رابطه تان را با خدا بیشتر و بهتر کنید . چه ربطی دارد من میخواهم محبوب شوهرم بشوم عمل صالح انجام بدهم ؟ بله این قولی است که خداوند داده است و در آموزه های دینی ماست دو آیه قرآن سوره مریم که ان الذین امنوا و عملو الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودوو. کسانی که ایمان میآورند و عمل صالح انجام میدهند خدا آنها را محبوب میکند . شما میخواهید محبت شما در دل شوهرتان ایجاد شود تا آن محبت را فراموش کنند ، تقوی الهی داشته باشید ، نذر کنید تجربه نشان داده موثر است . لازم نیست نذرها مادی باشد معنوی هم میتواند باشد . مثلا ختم چهارده هزار صلوات مجرب است و واقعاً موثر است تصمیم بگیرید روزی هزار صلوات در چهارده روز بفرستید و هدیه کنید به حضرت فاطمه (س) یا به نیت سلامتی آقا امام زمان . ما معتقد به متافیزیک و ماورائ الطبیعه هستیم . عزیزان جدی بگیرید . به توقعات شوهرتان بیشتر توجه کنید یعنی از حد متعارف بیشتر . اگر شما این مشکل را نداشتید ده نمره به شوهرتان توجه میکردید ولی الان تا مشکل حل نشده و پروژه بسته نشده به توقعات ایشان پانزده نمره توجه کنید و وقتی مشکل حل شد به ده نمره برگردید . آقایان توقعات متفاوتی دارند ممکن است خوراک برایشان مهم باشد یا دفع غرایز . بعضی ها پوشش خانم برایشان مهم است بعضی آرایش خانمشان . خیلی از آقایان ، توجه خانم به خانواده خود را خیلی اهمیت میدهند .عجیب است شما به خواهر و مادر همسرتان توجه کنید در واقع رگ خواب همسرتان را بدست آورید یعنی سلیقه ها و حساسیت ها. به ایشان بیشتر محبت کنید ما روایت عاطفی داریم . حضرت علی (ع) فرمود : بالاحسان تملک القلوب با نیکی قلبها تسخیر میشود . دل مردتان را تسخیر کنید تا از تسخیر دیگری دربیاید . به ایشان احسان کنید . هدیه بدهید . خیلی مهم است اگر میخواهید گفتگو کنید ، در مورد موضوعات مورد علاقه همسرتان گفتگو کنید قطعا از موضوعات مورد علاقه خودتان دست بردارید و اگر قضیه جدی نیست به فکر فرزندان باشید یعنی شما را دوست دارد و دارد زندگی میکند ولی مشکل دارد خلاصه وسط گیر کرده اند و نتوانسته اند با آن کنار بیایند . به همسرشان اظهار محبت میکنند ، نفقه میدهند ولی دل مرده و افسرده هستند . اگر قضیه جدی است یعنی میبینید ازدواج شما با ایشان کالعدم است و برحسب صورت و ظاهر کنار هم قرار گرفته اید و ارتباط همسری با شما برقرار نمیکند و تمام ذهن او همه اش آن طرف است ما میگوییم احتیاط کنید تا زمانی که آن پرونده بسته نشده است مراقب باشید که نطفه ای منعقد نشود.

زوج های جوان فرزند آوری را به تاخیر نیندازند. فرزند وجه مشترک شما میشود . شما قدرت خدا را در آن میبینید و محبت شما به همسرتان ده برابر میشود . البته ناامید هم نشوید یک پروژه زمانبر است ولی جواب میدهد . در موارد بسیار متعددی داشتم و بشارت میدهم به شما و دلتان را گرم میکنم ناامید نباشید استمرار داشته باشید . به این نکاتی که عرض کردم توجه کنید . اطمینان میدهم که حل میشود . مگر آن موردی باشد که سخت باشد ، ناامید نشوید رسول گرامی اسلام فرموده اند : من طلب شیی وجد،وجد . کسی که چیزی را طلب میکند به آن میرسد . حساسیت زیادی و رفتار حاکی از بدبینی و سین جین کردن صلاح نیست اگر ایشان پنج درصد فکرش به طرف است با این کار شما پنجاه در صد میشود . یک کار اشتباهی که بعضی ها انجام میدهند و توصیه میکنند می گویند : برویید ببینید خانم چه شکلی است خودتان را مثل او بکنید این اشتباه محض است . ما باید آثار طرف را از بین ببریم نه اینکه خوتان را به شکل او دربیاورید چون دائم او را به یاد شوهرتان می اندازید . هر گلی بویی دارد شما هم بویی دارید . نقاط مثبت خود را تقویت کنید انشاء اله مشکل حل میشود . در توقعات همه نیازها را برآورده کنید ولی در محبت زیاده رویی نکنید و همان حالت خفگی ایجاد میشود .

برعکس ممکن است برای خانم هم اتفاق افتاده باشد اصلا چنین چیزی را نباید بگوییم سوال پیش می آید این خانم چطور متوجه شده است . بله در اصل نباید چنین مطلبی را بگوییم حالا شاید در اثر بی نشاطی و افسردگی این سوال ایجاد شده است .برای همسر سوال ایجاد میشود من چه چیزی کم گذاشته ام و آقا میگوید خانم من این مشکل را دارم .و میگوید تا از همسرش کمک بگیرد و سوء تفاهم ها از بین برود .آقا صادقانه مطلب را میگوید و میگوید من میخواهم این مطلب را فراموش کنم . میخواهد از همسرش کمک بگیرد .

دختر 21 ساله ای هستم که از پسری که با او ارتباط عاشقانه داشته ام جدا شده ام .آیا من با ازدواج می توانم او را فراموش کنم ؟

پاسخ – خیر. کسانی که ارتباط عاشقانه داشته اند تا پرونده ی این ارتباط را نبسته اند ازدواج نکنند. ممکن است که ارتباط شما قطع شده باشد ولی هنوز ارتباط عاطفی داشته باشید. اگر شما می خواهید ازدواج کنید تا آن آقا را فراموش کنید اشتباه می کنید زیرا با این کار مصیبت دو تا می شود. در مواردی این اتفاق افتاده که خانمازدواج کرده و نتوانسته آقای قبلی را فراموش کند و در ضمن نتوانسته شوهرش را هم دوست داشته باشد. پس شما اول پرونده عشق تان را ببندید، بعد بگذارید سه ماه هم بگذرد و بعد ازدواج کنید.

من خانمی 25 ساله هستم و پسر پنج ساله ای دارم و شوهرم هم فرد خوبی است ولی من نمی توانم فردی را که قبلا دوست داشته ام فراموش کنم . راهنمایی بفرمایید.

پاسخ – بعضی از دختر خانم ها در دوستی قبل از ازدواج نگران عصمت جسمانی شان هستند. حساسیت روی عصمت جسمانی خوب است ولی عصمت دیگری بنام عصمت قلبی و ذهنی وجود دارد. وقتی یک دختر خانم می خواهد وارد خانه ی شوهرش بشود نباید فقط عصمت جسمانی داشته باشد بلکه باید عصمت قلبی و ذهنی هم داشته باشد .آیا برای خوب انجام دادن وظیفه ی همسری و مادری ، فقط عصمت ظاهری و جسمانی کافی است ؟آیا می شود با کسی ازدواج کرد اما ذهن همسر پیش کس دیگری باشد؟ آیا این خانم می تواند احساس خوبی در خانه ی شوهرش داشته باشد؟ آقا پسرها نگران عصمت جسمانی نیستند ولی اگر عصمت را رعایت نکنند آیا می توانند همسر و پدر خوبی در زندگی باشند ؟اگر ما اهمیت عصمت ذهنی را درک کنیم براحتی به ارتباطات تن نمی دهیم و دوستی های قبل ازادواج را برقرار نمی کنیم .

وقتی پسری با دختری دوست می شود و بعد از مدتی پسر می گوید که خانواده ام با ازدواج ما مخالفت کرده اند و دختر را کنار می گذارد ، دختر بهم می ریزد. ما چکار کنیم که مثل پسرها وابسته نشویم ؟

پاسخ- راهکارهایی در این زمینه وجود دارد ولی ما نمی توانیم قول بدهیم که همه بتوانند این راه کارها را انجام بدهند، پس پیشگیری از این کار بهتر است .

اگر جوانی به فردی علاقمند شد چطور باید آنرا مدیریت کند و آن فرد را فراموش کند ؟

پاسخ – اگر فردی به این راهکارهایی که ما می گوییم عمل کنند، حتما موفق خواهد شد . یک دانشجویی نزد من آمد که سه سال به خانمی علاقمند بود و بخاطرمشکلاتی که سر راه ازدواج آنها وجود داشت آنها زخم اثنی عشر گرفته بودند. ایشان می گفت که من می خواهم با این دختر ازدواج کنم ولی پدر و مادرم اجازه نمی دهند. ما نمی توانیم تمام حرف های افرادعاشق را بپذیریم. من به این آقا گفتم که شما مدتی این علاقه ات را تعدیل کن و بعد من به شما کمک خواهم کرد که با این خانم ازدواج کنی .چند ماهی گذشت و ایشان با من ارتباط داشت .بعد مدتی وقتی نزد من آمد گفت که من از تصمیمی که گرفته بودم تعجب می کنم. او به اشتباه خودش پی برده بود. زیرا شیفتگی و تعلق او تعدیل شده بود و می توانست به راحتی تصمیم بگیرد.

اگر ما بخواهیم عشق وعلاقه ی بیجا را از دل مان بیرون کنیم باید عشق و علاقه ی دیگری را جایگزین آن کنیم و باید روابط خانوادگی را براساس محبت بنا کنیم. یعنی به یکدیگر عشق بورزیم . اساس خانواده بر اساس محبت است. خدا سرمایه محبت را به زن و مرد داده است تا خانواده را تشکیل بدهند. یکی از عبادت ها همین محبت بین خانواده است. روایت داریم : نگاه محبت آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است. در روایت دیگری داریم که خداوند رحم می کند به بنده بخاطر شدت محبت به فرزندان .حتی امروزه این محبت ها پاسخگوی آسیب های تربیتی نیست .والدین باید عاشق بچه هایشان باشند. حضرت موسی داشت عبادت می کرد و فرمود: با فضیلت ترین عمل چیست ؟خطاب آمد: دوست داشتن بچه ها .شروع محبت باید از بچگی باشد و باید تداوم داشته باشد. اگر والدین بخواهند محبت را شروع کنند باید مدتی این کار را ادامه بدهد تا جواب بگیرند.

راهکار دیگر مبارزه با تخیلات است .تخیلاتی که فرد عاشق نسبت به معشوق دارد به عشق دامن می زند. هر چقدر این تخیلات بیشتر باشد این آتش شعله ورتر می شود و مبارزه با آن سخت تر خواهد بود. ما باید خیال را رام بکنیم و این کار سختی است .یکی از راهها این است که هر چیزی که ما را به فکر آن عشق می اندازد پیش ما نباشد .مثل یک هدیه یا یک پیامک .اگر شما هدیه یا دست خطی از طرف دارید آنرا از بین ببرید .شما باید این کار سخت را انجام بدهید .اگر خیابانی شما را به یاد این فرد می اندازد سعی کنید از آن خیابان رد نشوید .مثلا شما می توانید ایمیل خودتان را تغییر بدهید .اگر شما می توانید ذهن تان را مشغول کنید. شما نباید وقت بیکاری برای خودتان بگذارید.

اگر ما کاری را نهی می کنیم در کنار آن کارهای دیگر را امر می کنیم .مثلا ما می گوییم به او فکر نکنید ولی فکرتان را به چیز دیگری مشغول کنید. برای قطع ارتباط باید خیال قطع بشود. کسانی که ازدواج کرده اند و هنوز نتوانسته اند فرد قبلی را فراموش کنند بخاطر این است که در خیال شان فرد را فراموش نکرده اند و با خیال فرد زندگی می کنند.

این راه کارها خیلی سخت است ولی باید یادمان باشد که ما خدایی داریم که بر هرچیز توانا است و مقلب القلوب است .ما می توانیم دل مان را به سمت خدا ببریم و دل مان را به خدا بسپاریم .

راهکار بعدی قطع کردن ارتباط ظاهری است .هر چقدر این ارتباطات ادامه داشته باشد قطع کردن آن سخت است. بهترین کار قطع کردن یکباره ارتباط است. کم کم قطع کردن ارتباط خیلی به شما کمک نخواهد کرد زیرا خیال شما همچنان به کار خودش ادامه می دهد.

اگر جوانی به فردی علاقمند شد چطور باید آنرا مدیریت کند؟

پاسخ – راه کارهایی که قبلا گفته ایم عبارت است از: ابزار محبت به خانواده ،مبارزه با تخیلات و قطع ارتباط . از امام صادق (ع) در مورد عشق پرسیدند. امام می فرماید: این عشق ها برای دل هایی بوجود می آید که از یاد خدا خالی شده اند و خدا محبت غیر از خودش را به آنها چشانده است. امام باقر (ع) می فرماید: بهترین عمل ها عبارتند از انصاف با مردم ،ایثار در مسائل مالی و ذکر خدا در هر حال .ذکر خدا فقط سبحان الله و الحمدلله نیست .ذکر خدا این است که با هر چیزی که مواجه شدید و خدا برای آن چیز دستوری داشت به آن دستور عمل کنید ،وقتی با چیزی مواجه شدید که خدا آنرا نهی کرده است آنرا ترک کنید.اگر به جایی رسیدیم که خدا در آنجا دستور داده است که نگاه نکنیم باید چشم های مان را پایین بیندازیم ،این ذکر خدا می شود. نتیجه ی این کار این است که طعم ایمان در دل این فرد چشیده می شود.

راه کار دیگر این است که ما باید عشق بزرگی مثل خدا را وارد دل مان بکنیم تا آن عشق ازدل ما بیرون برود. روایت داریم که محبوب من نمی شود بنده ای که راه کاری محبوب تر از واجبات انجام بدهد. همه ی ما باید عاشق بشویم. انسان عاشق آفریده شده است ولی معشوق را اشتباه انتخاب کرده است . اگر عشق خدا در دل ما وارد بشود عشق های دیگر بیرون می رود .ما چکار کنی که عاشق خدا بشویم ؟این راه کار به دین اسلام اختصاص دارد .همه ی ما نیاز به عشق داریم .بیشتر مشکلاتی که ما داریم بخاطر این است که عاشق خدا نیستیم .اگر ما بدانیم که با حلم ورزیدن خدا از دست ما راضی می شود، راحت تر حلم می ورزیم .کسانی که زندگی سخت را تحمل می کنند عاشق خدا هستند.عشق و محبت خدا ضرورت است . در قرآن داریم : کسانی ایمان دارند که خدا را خیلی دوست دارند.

یکی از راههای کسب محبت خدا، خدمت به مردم است .خدا می فرماید :این مخلوقات خانواده ی من هستند، محبوب ترین بنده نزد من انسانی است که لطف بیشتر به مخلوقات من دارد .

خدمت به خلق یکی از مصادیق خدمت به خلق است .اگر شما پدربزرگ یا مادر بزرگی دارید نزد آنها بروید و از تجربیات آنها استفاده کنید و آنهارا خوشحال کنید. این کار باعث خشنودی خدا می شود و اینکار باعث می شود که محبت خدا در دل شما بیفتد.

از پیامبر پرسیدند که چه کسی پیش خدا عزیزتر است ؟ پیامبر فرمود: کسی که سودش بیشتر به مردم می رسد. در معراج خدا به پیامبر می فرماید: ای احمد، محبت به خدا محبت به فقرا است. محبت من همان محبت کردن به فقراست. به آنها نزدیک شو و با آنها نشست و برخاست داشته باش .خدمت به فقرا فقط از نظر مالی نیست .ما می توانیم با آنها هم صحبت بشویم و به درد و دل های آنها گوش کنیم حتی اگرنتوانیم به آنها کمک مالی بکنیم. عشق به فقرا محبت خدا را بیشتر در دل شما می اندازد.

در مورد راه کارهای فراموشی عشق نابجا توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ – اولین راه کار این است که فرد رابطه ی محبتی با افراد خانواده اش را زیاد کند ، یادگاری هایی که او را به یاد آن شخص می اندازد از اطرافش دور کند، قطع ارتباط کند و باید عشق بزرگتری را وارد دلش بکند تا آن عشق نابجا از بین برود و آن عشق ،عشق خداست .

یکی از راه کارهایی که باعث می شود محبت انسان به خدا زیاد بشود، یاد مرگ است. روایت داریم :هر کس زیاد یاد مرگ می کند خدا او را دوست می دارد. یاد مرگ فقط در فراموش کردن عشق های نابجا کارکرد ندارد. انسان باید در زندگی دائما به یاد مرگ باشد. انسان باید بداند که آمده که برود نه اینکه بماند. یاد مرگ بودن، مشکلات را آسان می کند. روانشناسی مدرن می گویند که باید یاد مرگ را فراموش کنیم تا بتوانیم بهتر زندگی کنیم و یاد مرگ افسردگی می آورد .در روانشناسی مادی ،خداوند جایی ندارد و آنها باید هم افسردگی بگیرند. اگر ما اعتقاد نداشته باشیم که بعد از مرگ زندگی دیگری وجود دارد، حتما افسردگی می گیریم. ما که معتقد به معادهستیم، اعتقاد داریم که زندگی اصلی ما بعد از مرگ آغاز می شود. اگر معادی نباشد زندگی معنایی ندارد زیرا لذت های زندگی دردسر دارد . دختر دانشجوی در فضای رابطه های غیر اخلاقی بود. مدتی بعد او را دیدم که متحول شده بود و خیلی مقید شده بود. او گفت :می گویند که قیامتی هست و این قیامت تا ابد ادامه خواهد داشت ولی من یقین ندارم . با خودم فکر کردم که اگر قیامتی باشد ،من باید تا ابد در سختی باشم . با احتمال وجود قیامت، من متحول شدم. انسانی که به یاد مرگ است به هر کس دل نمی بندد. پیامبر فرمود: دنیا یک لحظه است یعنی دنیا در مقابل ابدیت ، یک لحظه است .حضرت علی (ع) می فرماید :فردی که فردا را جزو عمر خودش حساب می کند مرگ را در جای حقیقی اش ننشانده است .ما باید با این عمر، ابدیت مان را بسازیم ،بنابراین یاد مرگ برای ما افسردگی بدنبال نخواهد داشت.

در مورد راه های فراموشی عشق های نابجا توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ – برای اینکه بتوانیم به این محبت های نابجا غلبه کنیم باید محبت خدا را در دل مان جایگزین کنیم .حالا چطور می توانیم محبت خدا را در دل مان ایجاد کنیم؟ خداوند به حضرت داود خطاب کرد :ای داود ،مرا دوست بدارد و مرا محبوب مردم کن. خدا دوست دارد که مردم او را دوست داشته باشند. خداوند می داند که ما بدون محبت او نمی توانیم زندگی را تحمل کنیم. حضرت داود به خدا گفت که من تو را دوست دارم ولی من چطور تو را محبوب مردم کنم ؟ خدا می فرماید: نعمت های من را به یاد آنها بیاور ،وقتی نعمت ها را به یاد آنها انداختی، آنها مرا دوست خواهند داشت. ما نباید در زندگی دچار ناشکری بشویم. گاهی رابطه ی ما با خدا بهم می ریزد زیرا به نعمت هایی که خدا به ما داده است فکر نمی کنیم .چون ما به داشته های مان فکر نمی کنیم، شرمنده ی خدا نیستیم و تا مشکلی در زندگی مان پیش می آید و نعمتی از ما گرفته می شود، ارتباط مان با خدا بهم می خورد. ما هر چقدر بیشتر به نعمت های خدا توجه کنیم خدا را بیشتر دوست خواهیم داشت ،در مسیر زندگی به امر خدا گوش می کنیم و مصیبت هایی که در زندگی برای ما اتفاق می افتد، براحتی ما را از پا در نمی آورد. در اعتکافی به ما گفتند که نعمت های خدا را بشمارید و ما هرچه نعمتها را می شمردیم تمام نمی شد و شرمنده ی خدا می شدیم .کسانی که از مسائل اقتصادی می نالند و از خدا گِله دارند، نعمت های خدا را به یاد بیاورند و شکر آنرا بجا بیاورند و ببینند که آیا شکر نعمت هایی که دارند بجا آورده اند یا خیر.